توقف تحقیق و تفحص از شهرداری تهران پس از رایزنی قالیباف/ کواکبیان: آقایان چاقوی خود را کند کردند

امروز عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از توقف طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ صبح امروز محمدمهدی افتخاری نماینده مردم فومن در خانه ملت با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون عمران و بررسی طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران که با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران برگزار شد، گفت: برخی همکاران ما در این جلسه بر این نکته اشاره کردند که با توجه به اینکه پرونده رسیدگی به واگذاری املاک شهرداری تهران در قوه قضائیه در حال بررسی است، براساس آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی امکان تحقیق و تفحص در مجلس مقدور نیست.

عضو کمیسیون عمرانی مجلس دهم شورای اسلامی، سپس گفت که بر این اساس قرار شده است محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس، این موضوع را با هیات رئیسه مطرح کند.

افتخاری در ادامه گفت که طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران منتفی نشده است بلکه به دلیل مغایرت با آیین نامه داخلی مجلس متوقف شده است.

در تبصره 7 ماده 214 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نوشته شده است که "تحقیق و تفحص مجلس شامل شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام و پرونده‌های جریانی مراجع قضایی و امور‌ماهیتی قضایی نمی‌شود."

اعتراض نماینده تهران به توقف طرح تحقیق و تفحص

البته این اتفاق اعتراضاتی را هم به همراه داشت؛ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نسبت به منتفی شدن تحقیق و تفحص از شهرداری تهران اعتراض کرد.

مصطفی کواکبیان در تذکری در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس اظهار کرد: روز گذشته در کمیسیون عمران مجلس اتفاق عجیبی افتاد. در این جلسه که آقای قالیباف هم تشریف آورده بودند کمیسیون به متقاضیان تحقیق و تفحص از املاک نجومی اجازه نداد بحثشان را مطرح کنند و استدلال می کردند که چون پرونده قضائی تشکیل شده مجلس حق تحقیق و تفحص ندارد. آقایان چاقوی خود را کند کردند.

او افزود: این اتفاق در حالی افتاد که فردای روزی که آقای غندالی دستگیر شد، تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در مجلس به تصویب رسید. ما از هیات رئیسه می خواهیم حتما به کمیسیون عمران تذکر دهد زیرا این کار از طرف هیات رئیسه به کمیسیون ارجاع شده بود و کمیسیون حق ندارد جلوی تحقیق و تفحص را بگیرد.

متقاضیان تفحص از شهرداری فردا با لاریجانی ملاقات می‌کنند

ایسنا نوشت: نماینده مردم تهران در مجلس گفت: به منظور رفع ابهام مطرح در بحث املاک شهرداری که از محورهای تحقیق و تفحص است و همچنین اعتراض به رویه کمیسیون عمران، متقاضیان تفحص از شهرداری فردا با لاریجانی دیدار می‌کنند.

محمود صادقی با تاکید بر اینکه مساله تفحص از شهرداری تهران منتفی نشده است گفت: ابهامی در یکی از سوالات وجود داشت که باید این ابهام برطرف شود.

وی افزود: بنده طبق صحبت کوتاهی با آقای لاریجانی داشتم گفتند که باید به این مساله رسیدگی شود. به همین منظور فردا بعدازظهر تعدادی از متقاضیان تحقیق و تفحص از شهرداری تهران جلسه ای با آقای لاریجانی خواهند داشت و ضمن بررسی این ابهام اعتراض خود را نسبت به رویه کمیسیون عمران در جریان رسیدگی به این موضوع منتقل می کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین اظهار کرد: در مورد یکی از سوالات مربوط به املاک تردیدی مطرح کردند مبنی بر اینکه استناد تبصره 7 ماده 214 آئین نامه که می گوید تحقیق وتفحص شامل پرونده های جاری قضائی نمی شود و چون درباره املاک پرونده ای در مرجع قضائی وجود دارد، این ابهام مطرح شد که آیا امکان ورود به این مساله وجود دارد یا خیر؟

صادقی خاطر نشان کرد: در بحث پروژه های مشارکتی و تغییر کاربری که از محورهای تحقیق و تفحص است تردیدی وجود ندارد، اما در مورد املاک ابهامی پیش آمده که باید به آن رسیدگی شود.

این عضو هیات رئیسه فراکسیون امید گفت: کمیسیون عمران نسبت به این موضوع خوب عمل نکرده . شهردار، معاونان وی و متقاضیان تحقیق و تفحص در جلسه کمیسیون حضور داشتند اما مدیریت کمیسیون ضعیف بود در حالی که باید به مساله ورود می کردیم. لذا کمیسیون عمران تصمیم گرفت که از هیات رئیسه استعلام کند.

47237

کد خبر 600769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =