پدر همواره اصرار داشتند تا با کتاب و شعر و ادبیات فارسی و کردی مانوس باشیم و حتما زمان استراحت، ما را وادار به کتابخوانی می کردند حتی وقتی خسته از بازی کودکانه به خانه باز می گشتیم تا به اشعار سعدی و حافظ و شعرای بزرگ «کرد» گوش نمی سپردیم، اجازه خوابیدن نداشتیم!... من همیشه 4-3 عنوان کتاب دستم هست از شعر و رمان گرفته تا کتاب های درسی و آموزشی و هم چنین آثار فاخر و ماندگار ادبیات نظیر بوستان و گلستان سعدی، دیوان حافظ و...

شیما کریمی: در هوای باران بهار در ساری پیدایش کردیم و با حال و هوایی متفاوت سراغش را گرفتیم البته نه برای پرس‌وجو از روزهای باخبری اش که کم و بیش خبر دار بوده و هستیم و هستید... این بار فواد بابان، گوینده ارشد و پیر دیر اهالی خبر را نشاندیم پای میز مصاحبه تا در این اردیبهشت فرهنگی، خبری از روزهای کتابی اش بگیریم. آقای بابان، چه خبر از کتاب؟

او در پاسخ به این سوال ضمن ابراز سلامی گرم به خوانندگان فرهنگی خبرآنلاین، می گوید: من همیشه 4-3 عنوان کتاب دستم هست از شعر و رمان گرفته تا کتاب های درسی و آموزشی و هم چنین آثار فاخر و ماندگار ادبیات نظیر بوستان و گلستان سعدی، دیوان حافظ و... لذا در خانه، اداره و دفتر کار هر لحظه بیکار شوم فورا به مطالعه می پردازم. این ویژگی را هم مدیون پدرم هستم. ایشان نزدیک 40 سال در مراکز مختلف صدا و سیما به عنوان مدیر مرکز، گوینده، برنامه ساز، شاعر و نویسنده مشغول فعالیت بودند بنابراین از همان ابتدا، فضای فرهنگی رسانه ای غنی و پرباری بر خانواده ما حاکم بود و هست.

بابان در خصوص پدر خود اضافه می‌کند: پدر همواره اصرار داشتند تا با کتاب و شعر و ادبیات فارسی و کردی مانوس باشیم و حتما زمان استراحت، ما را وادار به کتابخوانی می کردند حتی وقتی خسته از بازی کودکانه به خانه باز می گشتیم تا به اشعار سعدی و حافظ و شعرای بزرگ «کرد» گوش نمی سپردیم، اجازه خوابیدن نداشتیم! در نتیجه شعر خواندن و هم نشینی با کتاب در خانواده ما متداول و معمول بوده و حالا دیگر به یک سنت آشنا تبدیل شده است. الان هم هر کسی وارد خانه ما می شود، برنامه را می داند. حتی وقتی مهمان می آید؛ نیم ساعت اول، حال و احوال و صحبت های متفرقه است و بعد گپ و گفت ها به سمت کتاب و ادبیات و شعرکشیده می شود.

همه چیز می‌خواندیم

این گوینده قدیمی و کتابخوان خبر در ادامه به بیان اولویت ها و علاقه مندی های مطالعاتی اش پرداخت و به خبرنگار خبرآنلاین گفت: کتاب های اساطیری و تاریخی بیشتر به من می چسبد. مثلا آثاری که مرحوم ذبیح الله منصوری ترجمه کرده اند را با وجود این که می گویند او مترجم نیست و به زبان اصلی کتاب، وفادار نبوده و در بسیاری موارد، اطلاعات خودش را به کتاب ها افزوده است؛ خیلی دوست دارم. شیوه ایشان، اقتباسی است یعنی ایده اولیه نویسنده را بسط و گسترش داده است و به نظر من با توجه به منابع و مآخذی که از آن ها بهره برده، انتخاب هایش خیلی خوب در آمده است به همین دلیل نیز کتاب هایی مثل « سینوهه پزشک فرعون» نوشته میکا والتاری، «امام حسین و ایران» اثر کورت فریشلر، 2 جلد «خواجه تاجدار» ژان گور را که ایشان ترجمه کرده است و انواع و اقسام کتاب های معمولا قطور این تیپی را آدم وقتی دست می گیرد؛ دیگر نمی تواند زمین بگذارد. اصلا زندگی اش فلج می شود و تا به آخر برسند نمی تواند کاری غیر از مطالعه انجام دهد.

او ادامه داد: رمان معروف «کلیدر» محمود دولت آبادی که 10 جلد است نیز همین ویژگی را دارد. وقتی شروع می کنی شاید 50 صفحه اولش سخت باشد اما کمی که جلو رفتی دیگر نمی توانی 10 جلدش را رها کنی و در هر شرایطی باید به خواندنش ادامه بدهی.

بابان که اصالتا سنندجی است، افزود: البته به زور پدرم، میانه نسبتا خوبی با آثار و نویسندگان کردی دارم و بسیاری از اشعار استاد «ملا محمود مفتی» یا «عبدالله په شیو»، «شیرکوبیکس» و... را مطالعه می کنم.

وی اضافه کرد: از این ها که بگذریم اصل کار، قرآن کریم و سایر کتب ادعیه هستند که همواره باید در کنار مثنوی معنوی، اشعار رودکی، خیام و... دم دست داشته باشیم و برای صیقل روح و روان و جان، مرتب بخوانیم.

سفارش و توصیه بی‌فایده است!

گوینده اخبار شبکه جهانی جام جم، میزان گرایش مردم به کتاب و مطالعه را یکی از شاخصه های اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی جوامع پیشرفته و در حال توسعه دانست و اظهار داشت: کتاب و کتابخوانی به عنوان یکی از بسترهای توسعه فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی، جایگاه ویژه ای در جهان امروز دارد بنابراین ما نیز تا می توانیم باید بخوانیم و بخوانیم. هر کسی در هر شرایط و جایی که هست حتما کتاب همراهش باشد و مطالعه را ولو به اندازه نیم صفحه یا یک سطر در روز، ترک نکند.

«فواد بابان» با تاکید بر این که هیچ کسی نباید در انتخاب کتاب، خود را به توصیه و سفارش این و آن محدود کند، کتاب های علمی آموزشی، شعر، عرفان و ادب را در زمره آثاری که هیچ کسی از خواندنشان پشیمان نمی شود جای داد و گفت: من همیشه مطالعه همه جور کتابی را توصیه می کنم و هیچ وقت به نبض بازار و اقبال ناخوداگاه مردم به یک کتاب، کاری ندارم و اگر به اصرار و الحاح زیادی بر مطالعه کتابی ببینم با بی میلی شروع به خواندنش می کنم. در صورتی که همان ابتدا جذب شدم، ادامه می دهم و گرنه می بندم و کنار می گذارم.

«کتاب خوب» خوانده می‌شود

او افزود: معتقدم کتاب خوب را - چه خارجی باشد و چه داخلی- همه باید بخوانند. لذا خودم هم معمولا وقتی به کتابفروشی می روم، می پرسم مثلا درباره ادبیات، کتاب جدید چی هست. آموزشی، غیرآموزشی، دستور زبان و... هم برایم فرقی ندارد. هر چه توجهم را جلب کند، تهیه می کنم  و می خوانم. همین چند روزپیش هم که برای پیدا کردن آخرین گزیده اشعار منتشر شده شاعران، جلوی دانشگاه تهران رفته بودم با چاپ جدید «دستور زبان پنج استاد» که این بار با عنوان هفت استاد و ده استاد، عرضه شده بود مواجه شدم. من انواع و اقسام این ها را می گیرم کما اینکه همان روز کتاب «تاریخ ادبیات» که در 2 جلد و به صورت تستی و تشریحی برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد منتشر شده بود رابه عنوان یک منبع خوب و قابل رجوع، به قیمت 16 هزار تومان تهیه کردم که البته با تخفیف، 11 هزار تومان به من فروختند! مطالب و دانستنی های ادبی عجیب و غریبی در این کتاب آورده شده است که از خواندنش لذت می برم.

وی اضافه کرد: نباید به عناوین خاص بسنده کنیم. به نظر من کسی که کتاب آموزشی دستش می گیرد حتما لابه لایش رمان هم بخواند و این وسط از شعر سپید هم غافل نشود. البته این ها نسبی و سلیقه ای است و هر کسی باید ببیند عشقش چیست و به چه موضوعاتی بیشتر علاقه دارد. متر و معیار شناخت علائق نیز مطالعه مستمر است. هر قدر کتاب های بیشتری مطالعه کنیم، راحت تر به پاسخ این پرسش که چه باید خواند؟ پی می بریم. مثلا ممکن است خیلی از مخاطبان شما با خواندن این مطلب بگویند چه نیازیست که رمان بخوانیم؟ حال آن که خواندن رمان به عنوان زنگ تفریح مطالعه و برای انبساط خاطر و تمدد اعصاب، خالی از لطف نیست.

یارانه‌ها را هدفمند کنید

او که فارغ التحصیل علوم سیاسی است و بیش از 37 سال ازعمر57 ساله اش را جلوی دوربین بخش های مختلف خبری سیما گذرانده، با انتقاد از گرانی کتاب افزود: مردم ما با وجود تمام مشکلات مالی، کتاب را فراموش نکرده اند. هر چند گرانی کاغذ سبب شده تا قیمت کتاب به نسبت 15-10 سال پیش، وحشتناک گران شود و قدرت خرید مردم را کاهش دهد اما باز به صراحت نمی توان گفت کتاب و کتابخوانی در کشور ما چشم انداز روشنی ندارد. البته این را هم نباید فراموش کرد که آن زمان، کتاب واقعا مفت بود و با وجود آن که پول زیادی نداشتیم، به راحتی می توانستیم کتاب های مورد علاقه مان را تهیه کنیم.

وی استفاده از رایانه و اینترنت را روشی کم هزینه برای توسعه فرهنگ کتابخوانی در وضع موجود عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از راه های مبارزه با گرانی بسیار زیاد کتاب، استفاده از کتاب های الکترونیکی و سی دی هایی است که گاهی هزاران جلد کتاب را در خود جای داده اند و به قیمت بسیار مناسبی عرضه می شوند. البته این روش ممکن است به مرور زمان، چاپ و توزیع کتاب را تحت الشعاع قرار دهد و سبب از بین رفتن یا کاهش عرضه این کالاهای فرهنگی شود لذا باید مراقب بود زیرا هیچ چیز جای خود کتاب را نمی گیرد.

این مدرس پیشکسوت گویندگی همچنین مطالعه مستمر منابع متنوع را لازمه شغل گویندگان برشمرد و با اشاره به این که یک گوینده خوب همواره باید خود را به روز نگه دارد و آپ تو دیت باشد به خبرنگار خبرآنلاین گفت: صدا و سیما باید کمک کند و به جای پرداخت هزینه لباس و ...، بن خرید کتاب در اختیار گویندگان قرار دهد و آن ها را موظف کند تا انواع و اقسام کتاب ها، مجلات و نشریات معتبر داخلی و خارجی را تهیه و مطالعه نمایند تا سطح سواد و معلوماتشان دچار افت نشود.

بابان افزود: البته شرکت سروش، نمایشگاه هایی با تخفیف 40 تا 50 درصد در اداره خودمان برگزار می کند و من اغلب خریدهایم را در این نمایشگاه داخلی یا نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انجام می دهم و از آن جایی که همین طور اتفاقی نگاه می کنم و هر چه دم دستم بیاید را می خرم، سعی می کنم کم‌تر به کتابفروشی های سطح شهر مراجعه نمایم مگر این که دنبال کتابی باشم و نتوانم تا موسم نمایشگاه های داخلی و عمومی، صبر کنم.

وی با بیان اینکه باید یارانه‌های فرهنگی به اهل آن برسد، خاطر نشان کرد: باور کنید سال گذشته 400-300 هزار تومان از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خرید کردم و تقریبا هر سال کارم همین است منتها این رقم بالایی است و باید مسئولان برای اهالی فرهنگ و هنر فکری کنند.

کد خبر 60126

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شیما IR ۰۵:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۷
  3 0
  باسلام وممنون از اطلاعاتی که به ما دادید
 • بدون نام IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۷
  1 0
  خانم شیما کریمی به من بگویید که آقای بابان در کجای مصاحبه خود گفته اند که یارانه ها را هدفمند کنید که شما آن را تیتر بخشی از مصاحبه کرده اید؟ لابد می خواهید بگویید که نظر او همان نظر جناب احمدی نژاد است؟