در چارچوب یادداشت تفاهم امضا شده در سفر رئیس جمهوری به فرانسه در بهمن سال گذشته، دومین نشست گفت وگوهای سیاسی ایران و فرانسه در پاریس برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین در این نشست که به ریاست «مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکا وزارت امورخارجه و همتای فرانسوی اش «کریستیان مسه» دبیر کل وزارت خارجه فرانسه برگزار شد، دو طرف براساس سند نقشه راه توسعه روابط دو کشور که در سفر رئیس جمهوری به پاریس به امضا رسید، پیشرفت های انجام شده در همکاری میان موسسات و وزارتخانه های دو کشور را مرور و مورد بررسی قرار دادند.
در این نشست هر دو طرف افزایش 150 درصدی میزان مبادلات تجاری میان ایران و فرانسه در هشت ماه گذشته را مثبت ارزیابی و سرعت بخشیدن به همکاری در بخش های انرژی، حمل و نقل، صنایع، بهداشت، دارو و درمان، کشاورزی را مورد تاکید قرار دادند.
به منظور تقویت همکاری های اقتصادی میان دو کشور، توافق شد تا نخستین کمیسیون مشترک اقتصادی میان ایران و فرانسه به ریاست وزرای امورخارجه دو کشور در آینده نزدیک برگزار شود.
در دومین دور گفت وگوهای سیاسی همچنین افزایش همکاری های علمی و دانشگاهی از طریق تبادل هیات تخصصی مورد توافق قرار گرفت.
در ادامه این نشست، موضوعات مختلف منطقه ای از جمله روابط فرا آتلانتیکی، افغانستان، عراق، یمن، سوریه، لبنان و قره باغ علیا مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار گرفت و با توجه به تحولات اخیر در حوزه روابط بین الملل، دو طرف ضرورت افزایش تبادل نظر درخصوص موضوعات منطقه ای را مورد تاکید قرار دادند .
دو طرف توافق کردند دور بعدی گفت وگوهای سیاسی در سال 1396 (2017) در تهران برگزار شود.

4949

کد خبر 602322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =