همه آن‌چه دوست دارید درباره هالیوود بدانید

کتاب «هالیوود چگونه کار می‌کند» به قلم جانت واسکو، فعال رسانه‌ای آمریکایی بر ساز و کار تولید در هالیوود تمرکز می‌کند؛ فرایندی که در جریان آن مواد خام و نیروی کار به فیلم‌های سینمایی تبدیل و مانند کالا در بازارهای خرده‌فروشی گوناگون توزیع می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کتاب «هالیوود چگونه کار می‌کند» نوشته جانت واسکو با ترجمه شاپور پشابادی توسط نشر تیسا منتشر شده است.

محور اصلی نگارش این کتاب بازخوانی ساختار کاری هالیوود به عنوان کارخانه رویاسازی دنیا است که طی آن مولف سعی کرده نگاهی جامعه‌شناختی به  این مرکز سینمایی داشته باشد.

نویسنده در این کتاب سعی دارد تا خواننده را با صنعت فیلم سازی آمریکا، سیاست‌ها و ساز‌وکار‌های آن آشنا کند.

واسکو، هالیوود را صنعتی تمام عیار می‌داند که از اصول و قواعد دنیای صنعت و کسب وکار پیروی می‌کند و قبل از هر چیز به دنبال کسب سود است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: «بسیاری از دانسته‌های ما درباره هالیوود، بر عقل سلیم و شنیده‌های کم‌عمق مبتنی است. این نوع دانش، ما را به پذیرش یک سری باور حاضر و آماده، تصورات کلیشه‌ای و فرضیات آزمایش نشده وادار می‌کند. جانت واسکو، از اسطوره‌های مرتبط با هالیوود سخن به میان می‌آورد و در پایان هر فصل و بخش از کتاب، خود به بررسی تجربی و انتقادی هرکدام از آنها می‌پردازد تا دست آخر دید جامع‌تر و نزدیک به واقعیت‌تری از دنیای هالیوود و سازوکارهای حاکم بر آن ارائه کند؛ به عنوان مثال، اغلب ما فکر می‌کنیم که: تجارت فیلم منحصر به فرد است و با کسب و کارهای دیگر تفاوت بنیادی دارد؛ یک وادی پرمخاطره و فوق‌العاده رقابتی است؛ صنعت فیلم و سرگرمی دموکراتیک و مردم سالار است و قدرت انتخاب زیادی به مخاطب می‌دهد؛ گوهر هالیوود، سرگرمی است و بسیاری باورهای دیگر که به اعتقاد نویسنده در برابر داده‌های تجربی و مباحث عمیق انتقادی تاب تحمل نمی‌آورند.»

مولف این کتاب را در پنج فصل تولید، توزیع، نمایش و خرده فروشی، توسعه صنعت و تبلیغ و حمایت از صنعت به رشته تحریر درآورده که سیر عبور ایده اولیه و در پایان فروش آن در بازار‌های داخلی و بین‌المللی را شرح می‌دهد.

در کتاب حاضر به بازیگران اصلی یا استودیوهایی که هالیوود را در کنترل دارند، توجه می‌شود. این چند شرکت، اساساً بخشی مهم از زنجیره‌های سرگرمی متنوع بین‌المللی هستند و در گستره وسیعی از فعالیت‌های رسانه‌ای حضور دارند.

واسکو معتقد است که تفاوت این کتاب با دیگر کتاب‌های تالیف شده در این زمینه در این است که علاوه بر پرداختن به موضوعاتی از قبیل بررسی دقیق‌تر فیلم افزون بر متون و سبک‌ها و مخاطبان فیلم، سعی کرده است تا به توجه بیشتری به سازو‌کار‌های صتعتی این کمپانی بزرگ داشته باشد. او همچنین اعتقاد دارد که آثار دیگر بیشتر جنبه ستایش‌گونه را پی می‌گیرند و کم‌تر جنبه تحلیل دارند.

کتاب «هالیوود چگونه کار می‌کند» با شمارگان هزار نسخه در 372 صفحه به بهای 17500 تومان از سوی انتشارات تیسا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

57243

کد خبر 603524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =