ایسنا نوشت: هم‌زمان با سفر رئیس جمهور اسلوونی به ایران، سفارت این کشور در تهران روز چهارشنبه بعد از حدود چهارسال بازگشایی می‌شود .

 روز گذشته رئیس جمهور اسلوونی وارد ایران شد و قرار است همزمان با این سفر ظهر روز چهارشنبه ، سفارت اسلوونی در تهران بازگشایی شود.

در این مراسم تعدادی از مقامات ارشد وزارت خارجه کشورمان و همچنین مقامات اسلوونی حضور خواهند داشت .

 در تیرماه 1395 در ملاقات سفیر کشورمان با وزیر امور خارجه جمهوری اسلوونی، ضمن مرور مناسبات فی‌مابین اعلام شد که کاردار موقت اسلوونی جهت بازگشایی سفارت این کشور عازم تهران خواهد شد.

 کاردار موقت این کشور در تهران بیش از دوماه است که در تهران مشغول به فعالیت شده است .

در 12 آبان ماه سال جاری ، در جریان دیدار معاون وزیر امور خارجه اسلوونی با محمدجواد ظریف ، دو طرف در مورد ارتقای سطح همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و نحوه اجرای برجام و عمل طرف غربی به ویژه آمریکا به تعهدات برجامی رایزنی کردند.

خانم کورت، ضمن ارایه گزارشی از تحولات روابط دوجانبه، به سفر  رئیس جمهور اسلوونی به ایران و امضاء چندین سند همکاری در طول این سفر اشاره کرد و افزود: هم‌زمان با این سفر، سفارت جمهوری اسلوونی در تهران افتتاح خواهد شد.

در ادامه این دیدار، محمدجواد ظریف، ضمن استقبال از گسترش روابط همه‌جانبه دو کشور، بر تداوم تبادلات و رایزنی‌ها میان مقامات دو کشور تأکید کرد.

چرا سفارت اسلوونی در تهران تعطیل شد؟

سفارت جمهوری اسلوونی در تهران بیست و سوم اسفندماه 1391 به خاطر سیاست های ریاضت اقتصادی این کشور بسته شد.

 در آن تاریخ دولت اسلوونی اعلام کرد این کشور  به خاطر وضعیت نامناسب مالی و اقتصادی کشور تصمیم به تعطیلی سفارت خود در تهران گرفته است.

بر اساس گزارش رسانه های خبری بالکان، مقامات اسلوونی اعلام کرده بودند نیازمند کاهش هزینه‌های دولت از جمله هزینه‌های مراکز دیپلماتیک خود در خارج از کشور هستند.

پارلمان اسلوونی در یک ماه قبل‌تر از آن مجوز اداره امور مربوط به صدور ویزا و دیگر امور دیپلماتیک را به سفارت اتریش در تهران واگذار کرد.

کشور اسلوونی در سال 1993 میلادی پس از دیدار «آلویز پترلیه» وزیر خارجه وقت اسلوونی از ایران سفارت خود را در تهران افتتاح کرد اما ایران سفارت (دائمی) خود را در سال 2011 میلادی پس از دیدار علی اکبر صالحی وزیر خارجه وقت ایران در لیوبلیانا افتتاح کرد.

دولت اسلوونی در آن مقطع زمانی به خاطر اتخاذ معیارهای ریاضت اقتصادی و صرفه جویی در بودجه دولت،  سفارتخانه های خود را در کشورهای سوئد ، فنلاند ، پرتغال و ایرلند و همچنین کنسولگری خود در دوسلدورف و نیویورک تعطیل کرد .

«ایگور یگوویچ » آخرین سفیر آکرودیته اسلوونی در جمهوری اسلامی ایران بود که در آذرماه  سال گذشته استوار نامه خود را به مرتضی سرمدی تقدیم کرد .

49310

کد خبر 604602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =