تفاهم ایران و قبرس برای توسعه علوم ژنتیک و متابولومیکس

در نشستی که عصر روز سه شنبه 16 آذر 1395 در معاونت آموزشی وزارت بهداشت برگزار شد، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز پژوهش های نورولوژی و ژنتیک قبرس تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت آموزشی؛ در این نشست که با حضور آندریاس کوزوپس سفیر قبرس در ایران، اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل، حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت، مسعود یونسیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمعی از مدیران معاونت آموزشی و پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت و رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر لئوید فیلاکتوس رئیس مرکز پژوهش های نورولوژی و ژنتیک قبرس تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

او گفت: این تفاهم نامه در زمینه توسعه علوم ژنتیک و متابولومیکس منعقد شده و پیش از انعقاد این تفاهم نامه نشست های متعددی برگزار شد و شرایط همکاری دو کشور برای توسعه همکاری ها بررسی شد.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در حال حاضر ظرفیت های زیادی در کشور در زمینه علوم ژنتیک و متابولیسم ایجاد شده و لازم است با اشتراک علوم مرتبط با سایر مراکز معتبر بین المللی نسبت به توسعه این علوم در کشور اقدام کنیم.

او گفت: این تفاهم نامه به منظور توسعه همکاری فی مابین ایران و قبرس برای توسعه علوم ژنتیک و متابولومیکس منعقد شده و تبادل اساتید این حوزه فی مابین دو کشور از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

لاریجانی گفت: توسعه بین المللی آموزش علوم پزشکی یکی از محورهای بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و از جمله اولویت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه آموزش است. بر همین اساس در انعقاد این تفاهم نامه به تبادل دانشجو فی مابین دو کشور برای تحصیل در این زمینه نیز توجه شده است.

او اجرای پروژه های مشترک بین پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز پژوهش های نورولوژی و ژنتیک قبرس را از دیگر مفاد این تفاهم نامه ذکر کرد و گفت: این تفاهم نامه برای آغاز همکاری دو کشور در زمینه علوم ژنتیک و متابولومیکس منعقد شده و با تشکیل کارگروه های مشترک فی مابین این همکاری ها گسترش خواهد یافت.

همچنین آندریاس کوزوپس، سفیر قبرس در ایران نیز به سابقه همکاری های ایران و قبرس در زمینه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: این قبیل تفاهم ها زمینه بهره برداری از امکانات دانشگاه های هر دو کشور و همکاری دانشگاه های قبرس با دانشگاههای علوم پزشکی ایران را فراهم می کند.

لئوید فیلاکتوس، رئیس مرکز پژوهش های نورولوژی و ژنتیک قبرس نیز با ابراز خرسندی از همکاری این مرکز با پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران به تشریح مفاد این تفاهم نامه پرداخت و ابراز امیدواری کرد با همکاری طرفین زمینه های توسعه دانش ژنتیک و متابولومیکس در دو کشور فراهم شود.

۴۷۴۷

کد خبر 609607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =