طرح ویژه ساماندهی کارتن‌خواب‌ها در شرق تهران آغاز شده و شهرداری می‌گوید برای ساماندهی و خدمات‌رسانی به این بخش آسیب‌پذیر از جامعه محدودیتی ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین امسال همزمان با افت ناگهانی دمای هوای تهران، فعالان حوزه مددکاری اجتماعی به طور مکرر از خطر جانی که کارتن خوابها را تهدید می کند، یاد کردند.
آنها گفتند در شرایطی که دمای هوای تهران در شبهای سرد به زیر صفر درجه می رسد، احتمال مرگ و میر افراد فاقد مسکن و خیابان خواب وجود دارد.
در این رابطه شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده تا با افزایش ظرفیت گرمخانه ها، به یاری این افراد بیاید. هر چند مطالعه ای از سوی یک سمن اینطور نتیجه گرفته بود که کارتن خوابها به دلیل محدودیت هایی از جمله منع سوءمصرف مواد مخدر از حضور در گرمخانه ها دل خوشی ندارند و ترجیح می دهند در فضای یخ زده آزاد شب را به صبح برسانند با این حال افزایش ظرفیت گرمخانه ها از سوی شهرداری تهران، نکته قابل قبولی است که باعث کاهش آسیبهای منتهی به مرگ و میر در این قبیل از افراد می شود.
در این رابطه معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه 8 واقع در شرق تهران گفت:« طرح ساماندهي کارتن خواب ها همزمان با فصل سرما در اين منطقه در حال اجرا است.»
علی تیرگر با اعلام این مطلب گفت: تعداد زيادي از کارتن خواب هاي اين منطقه در سطح منطقه بخصوص در بوستان ها مستقر هستند که طي گشت هاي ساماندهي، سعي بر اين است که حتي يک کارتن خواب نيز در شبهاي سرد بيرون نماند.
او با بيان اينکه گشت هاي شبانه نيز در منطقه فعال هستند، گفت: کارتن خوابهاي شناسايي شده توسط گشت هاي ساماندهي جمع آوري و به مددسراي اضطراری منتقل مي شوند.»
معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار ادامه داد: گرمخانه منطقه هرشب ظرفيت پذيرش 40 نفر را دارد و اين در حالي است که در مددسرای منطقه تعداد قابل توجهی از کارتن خواب ها به صورت ثابت نيز از امکانات این اسکان اضطراري ویژه کارتن خوابها استفاده می کنند.
تیرگر توضیح داد: سازمان خدمات اجتماعي براي پوشش محدوده نواحی 3 گانه اين منطقه به صورت ويژه اعلام آمادگي کرد و در حال حاضر نيز با استفاده از ظرفيتهاي خدمات اجتماعي، ساير مناطق و منطقه 8 هيچ محدوديتي در پوشش کارتن خوابها نداريم.
او گفت: مددسراي اضطراری واقع در اين منطقه از ساعت 17 تا 8 صبح فعاليت مي کند و خدمات آن شامل يک وعده شام، حمام، لباس نو، جاي خواب، خدمات آرايشگري و پزشکي است.
شهرداری اعلام کرده در اين مرکز زماني نيز براي ارائه خدمات مشاوره و مددکاري و برگزاري کلاسهاي آموزشي اختصاص داده شده است و شهروندان هم براي مشارکت در اين طرح مي توانند از طريق تماس با سامانه 137 در فعاليت شناسايي و ساماندهي آنها همکاري کنند.

 

46231

 

کد خبر 611631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =