۰ نفر
۲۹ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۳

ایرنا نوشت: آیین صلح و سازش میان ایل شوهان با ریزوند عصر چهارشنبه در مسجد النبی منطقه هانیوان شهر ایلام برگزار شد.

سرپرست شوراهای حل اختلاف استان ایلام در حاشیه این مراسم گفت: هیات صلح و سازش شورای حل اختلاف استان با همراهی بزرگان، معتمدان، ریش سفیدان، روحانیت و فرماندار شهرستان سیروان رایزنی های گسترده ای را برای ایجاد صلح و سازش میان خانواده های احمدی از طایفه ریزوند و بلوچی از طایفه شوهان انجام داد تا نسبت به برقراری صلح و سازش بین این 2 خانواده که به دلیل وقوع یک فقره قتل دچار اختلاف شده بودند، برقرار کند.
علی اکرم داودی نیا افزود: پرونده این قتل که سال های گذشته رخ داد پس از صدور رای به دیوان عالی کشور ارسال شد ولی در آنجا رای قتل عمد نقض و به شبه عمد تغییر پیدا کرد.
وی یادآور شد : پس از ارجاع پرونده به دادگاه و پس از صدور رای در مرحله اجرا با پادر میانی بزرگان و ریش سفیدان 2 طایفه امروز در این مراسم میان این خانواده ها صلح و سازش برقرار شد.
داودی نیا تاکید کرد: ایجاد صلح و سازش همواره مورد توجه و تاکید دین اسلام بوده و فلسفه وجودی شوراهای حل اختلاف نیز در همین راستا ست تا دعاوی میان مردم بدون مراجعه به محاکم قضایی حل و فصل شود.
سرپرست شوراهای حل اختلاف استان ایلام گفت: جلوگیری از بروز نزاع و درگیری احتمالی در آینده و آثار اجتماعی همچون جلوگیری از کوچ کردن خانواده های درگیر از مهمترین اهداف ترویج سنت حسنه صلح و سازش است.
داودی نیا اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون موفق به اجرای صلح و سازش در سه فقره قتل بدون سبق تصمیم و اتفاقی شده ایم و امیدواریم تا پایان امسال بتوانیم سه مورد دیگر را نیز به سازش ختم کنیم.
وی با اشاره به وجود 64 پرونده قتل اتفاقی و بدون سبق تصمیم در استان افزود: بدل این پرونده ها را از دادسرا مطالبه کرده ایم و امیدواریم با توجه به اینکه این موارد با امنیت عمومی در ارتباط نیستند بتوانیم از ظرفیت بزرگان ایلات و طوایف برای برقراری صلح و سازش در این پرونده ها بهره بگیریم
گفتنی است ؛ خانواده مقتول با بخشیدن مبلغ 900 میلیون ریال دیه، آن را برای کمک به نیازمندان و تعمیر مسجد روستای خود اختصاص دادند.

46

کد خبر 625043

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =