۰ نفر
۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۱
اولتیماتوم دولت به صرافی‌ها

معاون اول رییس جمهور در مراسم اعطای نشان امین الضرب،در جمع تجار و بازرگانان از برنامه دولت برای ساماندهی صرافی ها تا اسفند ماه خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین،معاون اول رییس جمهوری امروزاز برخی رفتارها در حوزه ارز لب به انتقاد گشود.رویه اسحاق جهانگیری در سخنرانی هایش، عمدتا انتقادی است؛ واضح است حتی در واپسین ماههای دولت یازدهم علاوه بر آنکه عملکرد گذشته را بخشی از مشکلات همیشگی اقتصاد ایران یادآوری می کند، از برخی رفتارها و رویه ها که هنوز هم ادامه دارد،راضی نیست.

 به نظر می رسید معاون اول رییس جمهور در جمع تجار و بازرگانانی که برای اعطای نشان امین الضرب به تالار وحدت آمده بودند، برای نقدها احساس راحتی بیشتری می کرد.چندین بار در میانه سخنان خود تکرار کرد:«من حرف های زیادی برای گفتن دارم...دربین شما(تولیدکننده ها) چون از گذشته بوده ام،راحت تر می توان سخن بگویم.از همه شما خواهش می کنم که به دولت کمک کنید و...» سخنانی که نشان از علاقه و توجه خاص او به تولید و صنعت از یک سو  و احساس قرابت به تولیدکننده ها از سوی دیگر دارد.

هرکسی که برای گرفتن جایزه بالای سِن رفت،جهانگیری با روی گشاده او را درآغوش کشید،بسان برادری که سالهاست او را می شناسد.با این حال او پس از اعطای نشان ها نقدهایش  را هم مطرح کرد.او مستقیم موضوع رشد اقتصادی را مورد اشاره قرار داد.از عملکردمثبت بانک مرکزی در این رابطه گفت و از تاثیر دستاورد برجام بر رشد اقتصادی کشورسخن گفت.اما در میان سخنانش،تلویحا عملکرد بانکها و بانک مرکزی را هم مورد نقد قرار داد.

 بخش خصوصی میدان‌دار اصلی اقتصاد

اسحاق جهانگیری در مراسم اعطای تندیس و نشان امین‌الضرب به كارآفرینان برتر و تجلیل از پیشكسوتان عرصه اقتصاد به مناسبت١٣٣ سالگی اتاق تهران اظهار داشت: اتاق بازرگانی به عنوان یكی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین نهادهای مدنی ایران، نقش كم‌نظیری در ساماندهی بخش خصوصی و تبدیل شدن آن به پارلمان بخش خصوصی داشته است.

وی افزود: اتاق بازرگانی نظرات بخش خصوصی را ابراز می‌كند و با طرح نظرات بخش خصوصی در رسانه‌ها و مجامع عمومی، به اعلام سخن‌مهم ترین فعالان اقتصادی كشور می‌پردازد.

جهانگیری عنوان کرد: دولت‌ها اگر موفق شوند از این مشورت استفاده كنند، می‌توان گفت قدم مهمی را برای پیشرفت برداشته‌اند.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به این‌كه دولت یازدهم بخش خصوصی را مشاوران ایمن خود می‌داند، تاکید کرد: اقتصاد ایران راهی جز این‌كه بخش خصوصی میدان‌دار اصلی اقتصاد باشد، ندارد. اگر مسیر را برای بخش خصوصی فراهم كنیم، كارهای بزرگی را انجام خواهند داد.

جهانگیری گفت: پس از این‌كه در مسوولیت جدید قرار گرفتم و از آمارها اطلاع پیدا كردم، متوجه شدم راه انداختن چرخ اقتصاد كار سختی است.

وی با بیان اینكه اقتصاد كشور وارد دوران سختی شده است، افزود: مهم‌ترین كار در ابتدای کار این بود كه فضای مناسب به وجود بیاید و در این راستا دولت باید تعامل با بخش خصوصی را فراهم كند. هیچ بخش خصوصی‌ای نمی‌تواند ادعا كند كه تعامل با دنیا را برقرار می‌كند.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به این‌كه باید شرایطی را بوجود می‌آوردیم كه بخش خصوصی بتواند در دنیا رقابت كند، عنوان کرد: عده‌ای تلاش می‌كنند كارهای بزرگ را كوچك جلوه دهند كه در واقع به خود بد می‌كنند.

جهانگیری ادامه داد: در ابتدای کار، شاخص‌های اصلی اقتصاد باید قابل پیش‌بینی می‌شد و نرخ تورم از تلاطم رها می‌شد. وظیفه دولت این بود كه انسجام و وحدت ایجاد می‌كرد.

وظایف نظام بانکی

جهانگیری با اشاره به اینكه من فكر می‌كنم اكنون فضای پیش‌برنده‌ای ایجاد شده است، گفت: البته در این فضا لازم است كه نظام بانكی كارهایی را انجام دهد.

او در ادامه با اشاره به برخی انتقادات مطرح شده، افزود: بعضی مسائل مانند شاخص‌های اقتصادی قابل نقد نیستند. نرخ رشد براساس داده‌هایی كه داده می‌شود، مورد محاسبه قرار می‌گیرد. آن چیزی كه قابلیت نقد دارد، سیاست‌ها و برنامه‌ها است.

وی متذکر شد: در ابتدای سال برنامه‌هایی را تدوین كردیم كه چرخ تولید حركت كند، صادرات از رشد برخوردار شود، كنترل تورم ادامه یابد، تعامل با دنیا تسهیل شود و طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی واگذار شود.

معاون اول رییس جمهور با تاكید بر این‌كه سیاست‌های خوبی تدوین شد و عملكرد نیز خوب بوده است، تصریح كرد: درحالی كه پیش‌بینی می‌کردند تورم افزایش یابد، اما روند كاهشی تورم ادامه داشته و رشد اقتصادی نیز مثبت بوده است.

جهانگیری افزود: درست است كه سهم نفت در رشد اقتصادی افزایش یافته، اما این‌كه در یك دوره كوتاه تولید نفت را دو برابر كنیم، كار بزرگی بوده است.

خدا می داند شب ها خوابم نمی برد

وی با اشاره به اینكه طی شش ماهه ابتدایی سال رشد صنعت مثبت بود و در مورد پاییز وضعیت بهتر خواهد بود، اظهار كرد: در سال ٩٢ میزان ذخیره گندم به سه روز نمی‌رسید، وضع به گونه اي بود كه در استاني ذخيره گندم به سه روز رسيده بود و خدا مي داند من آن شبها خوابم نمي برد كه چه اتفاقي مي افتد اما الان وضعيت به گونه اي است كه بیش از یك‌سال ذخیره گندم داریم.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه اقتصاد كشور بعد از تحریم‌ها از نظام بانكی جدا شده و به صرافی‌ها رفته است، اظهار كرد: ما باید اقتصاد كشور را به سمتی هدایت كنیم كه گشایش‌ها به روش ال‌سی صورت بگیرد.

وی افزود: گروهی ارزهایی را در صرافی‌ها خریداری می‌كنند كه آدم متحیر می‌ماند این پول را برای چه می‌خواهند. مثلا می‌روند چند میلیون دلار می‌خرند. باید دید این ریال از کجا آمده و این دلار به کجا می‌رود.

ساماندهی صرافی ها

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به این‌كه خرید و فروش حجم بالای ارز بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خاطرنشان كرد: به بانك مركزی اعلام كردیم كه تا پایان سال صرافی‌ها باید ساماندهی شود و مشخص باشد كه پول ارز خریداری شده از چه حسابی تامین شده و وارد كدام فعالیت اقتصادی می‌شود.

جهانگیری با اشاره به استفاده از منابع خارجی و فاینانس تاكید كرد: متاسفانه با وجود گذشت یك سال از برجام نتوانستیم از منابع خارجی و فاینانس استفاده كنیم كه البته این موضوع به‌دلیل سخت‌گیری ما بوده است كه به نفع فعالان اقتصادی باشد. بحث‌های نهایی بین ما و نظام بانكی كشورهای دیگر در حال انجام است.

برخی در حال فشار به دولت در خصوص گرفتن تصمیمی در واکنش به نوسانات نرخ ارز بودند تا تصمیمی غیرصحیح  گرفته شود ما تلاش کردیم وارد این مسائل نشویم و می‌توانیم نرخ ارز را دوباره به حالت برگردانیم.

وی افزود: اقتصاد کشور بعد از تحریمها برای نقل و انتقال پول به سمت صرافیها رفته که ریسک آن بسیار بالا است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید فعالیتی انجام شود که نقل و انتقالات پول دوباره به نظام بانکی و از طریق گشایش ال سی برگردد.

3535

کد خبر 626544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
  2 0
  خودرو رو چرا انحصاری دوست و رفیقان کردید؟
 • بی نام IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
  1 0
  متاسفانه مافیای اقتصادی از ابزارهای قوی و ثروت باد آورده خود در چند سال گذشته از ارز می خواهد به عنوان ابزار سیاسی استفاده کند. تا هم خود از لحاظ مالی بهره مند شود و هم دولت را شکست دهد.