اعتراف رییس سازمان هواشناسی از تأثیر منفی بلندمرتبه‌سازی بر آلودگی‌هوای کلانشهرها

ایسنا نوشت: رئیس سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر تاثیر منفی ساختمان‌های بلندمرتبه در تهویه هوای شهری، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد ساختمان‌ها در آلودگی هوا تاثیر دارند، بنابراین در کلانشهرها باید قبل از هر نوع بلندمرتبه‌سازی مطالعات گردش‌های جوی در سطح شهر انجام شود.

داود پرهیزکار با اشاره به اینکه در هر محلی یک سری از بادها با عنوان بادهای محلی وجود دارد، گفت: این بادها ناشی از شرایط منطقه است. در بخش‌های کوهستانی بادهای محلی که به بادهای کوه دشت و دشت کوه مشهور است در طول شبانه روز شکل می‌گیرند.

وی با بیان اینکه سرعت بادهای محلی پایین است، گفت: از آنجا که این بادها به طور محلی شکل می‌گیرند، سرعت بالایی ندارند، بنابراین اگر ساختمان‌سازی‌ها به شکلی باشد که جلوی بادهای محلی را بگیرد؛ بدیهی است که در تهویه طبیعی شهر اثر منفی می‌گذارد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: بادهای کوه به دشت معمولا در شب هنگام و از سمت کوه به سمت دشت شکل می‌گیرند؛ اما بادهای دشت به کوه در روز شکل گرفته و از سوی دشت به سمت کوه حرکت می‌کنند. از آنجا که تهران منطقه کوهستانی است این جریانات باد در این شهر شکل می‌گیرند و اگر ساختمان‌سازی‌های تهران مانع جریان‌های محلی شوند طبیعی است که انباشت آلاینده‌ها را خواهیم داشت.

پرهیزکار با تاکید بر اینکه باید طراحی و چیدمان ساختمان‌های بلندمرتبه به شکلی باشد که روی بادهای محلی اثر منفی نگذارد، گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که ساختمان‌ها در آلودگی هوا تاثیر دارند، بنابراین در کلانشهرها قبل از هر نوع ساخت و ساز بلندمرتبه نیاز داریم که مطالعات گردش‌های جوی در سطح شهر انجام شود.

وی با بیان اینکه ارتفاع جریانات باد محلی بیشتر از 10 تا 100 متر نیست، گفت: به همین خاطر وقتی قرار است بلندمرتبه‌سازی کنیم نیاز است قبل از آن مطالعات مربوط به هواشناسی شهری را انجام دهیم و بدانیم که به چه نوع و چه شیوه‌ای ساختمان‌ها را طراحی و چیدمان کنیم تا روی تهویه طبیعی اثر منفی نگذارد.

تاثیر بلندمرتبه‌سازی بر کیفیت هوای کلانشهرها و تشدید آلودگی هوا موضوعی است که به محل اختلاف نظر دستگاه‌ها و نهادهای مختلف کشور به ویژه دولت و شهرداری تبدیل شده است و در حالیکه دولت از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی به تاثیر ساختمان‌های بلند در آلودگی هوا تاکید دارند، شهرداری تهران و شرکت کنترل کیفیت هوا این ادعا را غیرعلمی دانسته و معتقد است؛ اگرچه ساختمان‌سازی‌های بلند حواشی اطراف خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد و الگوی باد اعم از سرعت و شدت باد را تغییر می‌دهد اما این تاثیرگذاری‌ها در محدوده اطراف ساختمان‌هاست و با قاطعیت می‌گویند بلندمرتبه‌سازی‌ها ربطی به موضوع آلودگی تهران ندارد.

42235

کد خبر 632268

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
  15 1
  برای ما مردم عادی هم کاملا روشن است که پس از وزیدن باد در تهران هوای شهر سالم می شود. پس دلیلی برای ایستایی هوا در شهرهای بزرگ وجود دارد که آنهم بستن منافذ جریان یافتن هوا توسط برج هاست. چون برج ها بدون ارزیابی های کارشناسی و هر کجا که دلشان خواسته ساخته شده اند حتما عامل این ماجرای ایستایی هوا همان ها هستند. بنظرم برج سازها باید از سازمانهای هواشناسی که جهت جریانهای هوا را بررسی می کنند برای محل احداث برج مجوز بگیرند و طبقاتی از برجهایی که باعث انسداد جریان هوا شده اند حذف گردند.قرار نیست سلامتی مردم برای منفعت عده ای هزینه شود.
  • بی نام A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
   3 1
   15 میلیون نفر دارند فدای منافع تعدادی بساز بفروش می شوند
 • بی نام IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
  3 3
  مساله تهران در این 20 سال با باد محلی حل نشده و نمیشود.که شبها از پای کوه ممکن است بوزد.و سرعتی هم ندارد وارتفاعی هم ندارد و در این مدت فقط تونسته دامنه های کوه رو اونم صبحها 2 ساعت تمیز نگه دارد.مشکل تهران زیاد بودن اتومبیل ها و داغون بودن بنزینهاست که با باد غربی و جنوب غربی شدید پاک میشود.بلند مرتبه سازی هیچ ربطی به آلودگی هوا ندارد
  • بی نام IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
   2 1
   اتوموبیل ها و کارخانجات در تهران و حومه زیادند چون جمعیت ساکن در تهران که غالبا "غیربومی" هم هستند زیاد است
 • بی نام IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
  2 7
  آیا هوای شهر ری به و منطقه 16 و...با نسیم پای کوه پاک میشود؟ شاید اونم شاید در تهران 100 سال پیش میشده چون ماشین نبوده. الان این حجم از آلاینده ها رو باید با باد بالای 30 کیلومتر که از جنوب غربی میوزد پاک کرد که اونجا اصلا باز است.دولت بازی سیاسی میکند
 • بی نام IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
  3 1
  استاد یه ذره دیر به صرافت افتادیدوالا ما زبونمون مو دراورد بس که گفتیم آقا ساخت و ساز در هر شهری باید متناسب با پتانسیل های زیستی اون صورت بگیره اما دوستان اون موقع فکر عاقبت نبودند و دلخوش به گردش مالی چشمگیر این ساخت و سازهاحالا که دیگه این آسمانخراش ها سر بلند کردن و مالک قانونی دارن تازه به فکر گشودن راه تنفس تهران افتادید