یادداشت حجت الاسلام محمد ادریسی

جامعه و انسان ناقص و پرتحول است. تصحيح عقايد رسالت ماست اما تعويض عقايد فقط كار خداست. زندگی انسانها در مدل انتخاب آنهاست که خلاصه می شود.

از حواشی بگذریم. در متون ما برای سنجیدن و انتخاب مسیر درباره ی چهره ها و تیپ های مختلف سخن به میان آمده است مثلاً با مسلمانان، مومنین، کافران، منافقین، متقیان، محسنین و غیره، پس بنابراین نخست باید صادق و رو راست باشیم و تکلیف خودمان را با خودمان مشخص کنیم و ببینیم که در کدام یک از این گروه ها قرار داریم و متناسب با روزگار و احوال خودمان آیات و روایات را انتخاب و بررسی کنیم و چه بسا با یک آیه و یا یک روایت یا یک کلمه از آنها بتوانیم یک عمر زندگی کنیم و زندگی بسازیم.

اکبات گرایان چه کسانی هستند؟! در قرآن کریم می خوانیم که: (إِنَّ الَّذِينَ يُحَادُّونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ‏ كُبِتُوا كَما كُبِتَ‏ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ)؛ كلمه«كبت»به معناى خوار كردن و پایین کشیدن است و مکبت ها یا منکبت ها کسانی هستند که فقط برای خود سنگ به سینه می زنند و در حقیقت می روند که رفته باشند حتی اگر هم به جایی نرسند و در خانه با خود می جنگند.

مشاوره و محاسبه و تدبیرشان کار گشا نیست و یا اینکه برای رسیدن به اهداف خود از هر وسیله ای استفاده می کنند و حقوق و حدود و خط قرمزها برایشان بی معناست و تا آنجا پیش می روند که نه تنها بندگان خدا را گرفتار که با خدا و رسولان و جانشینان او هم دشمنی می کنند چون دوستدار کسانی هستند که دشمن اند و دشمن کسانی می شوند که دوست اند.

اکبات طلبان ذلت سازند خواسته یا نا خواسته چون به آنها گفته شد ممنوع اما عبور کردند، شعله ورها دیدند و خاموش نکردند، به آنها اعتماد شد خیانت کردند، دست دراز شد نگرفتند، سفره پهن شد شکمبارگی کردند، نصحیت شنیدند و عمل نکردند، جرم و فساد دیدند و چشم پوشیدند، کم ها را زیاد دیدند یا که بلعکس و خلاصه اینکه که داده ها را با پست دادها مقایسه نمی کنند و این نتیجه ی گرایش و خواست خود آنهاست.

اخبات گرایان چه کسانی هستند؟!در قرآن هست که: (فَلَهُ اسْلِمُوا وَ بَشِّرِ الْمُخْبِتِين)؛ کلمه «خبت» به معنای تواضع کننده و گوش به فرمان متواضع است و مخبتین کسانی هستند که بهتر طلب اند نه بیشتر طلب و برای رسیدن به خواسته هایشان از هر دری وارد نمی شوند، مغرور به امکانات و داشته ها و نا امید در نداشته ها نیستند.

پناه برای بی پناهان هستند، صبور در بحران ها و مشکلات می شوند، نگهبان می شوند، هماهنگ هستند، مدافع اند، رها نمی کنند و خدا در مشکلات و بحران ها و این انکسار نگهبان و مدافع آنهاست و نا امید رهایشان نمی کند.

اخبات طلبان آنهایی هستند که بینات و میزان ها را دیدند و معیارها گرفتند و پذیرفتند. در راه انسانیت خطرها را به جان خریداند، آزاد از آزادی شدن و به بندگی روی آوردند، خود را خرج بی ارزش ها نمی کنند،لِه نمی کنند و لِه نمی شوند و می دانند که غذاي لذيذ، دفع. لباس شيك، نخ نما. آتش شهوت، خاموش و سقف ها ويران مي شود و آنكه تنها و بي وطن مي ماند روح آدمی است پس فرمان بر او می شوند.

این یک طرح بحث بود نه یک نتیجه گیری کامل که با تحلیل ها و عبرت از حوادث باید ببینیم طرز تفکر و اجرای اخبات گریان و اکبات طلبان و تفاوت آنها در طلب ها و گرایش ها چیست که این ها نقطه مقابل هم نیستند و آیا برای همه ی وضعیت ها و افراد زن و مرد و حتی جریانات دیروز، امروز و فردا است یا نه و لازمه ی آن انصاف و استدالال و نگاهی به متون اصلی و تاریخ خودمان و دیگران و گفتگو و کسب نظر است و درباره نشانه ها و مراحل و آثار و زمینه های اکبات و اخبات در فرد و جامعه ای که در آن بازار نقدها و ایسم ها و تئوری های گذرا همچون بازار مسگرها است شاید ناگفته ها و حرف های در افکار و اندیشه های میدان ندیده قبل از در گور خوابیدن پیدا شود.

/6262

کد خبر 632936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =