ماجرای پیامک تهدیدآمیز برای ساخته نشدن یک مستند

هفتمین قسمت «به اضافه مستند» با پخش و بررسی مستند «زخم‌های رو باز» روی آنتن شبکه مستند رفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،، در برنامه «به اضافه مستند» که با حضور اکبر ترکی نماینده مجلس و محسن علیدادی کارگردان مستند پخش شد، به بررسی بحران کشاورزی در کشور پرداخت.

علیدادی: 50 درصد آب مصرفی کشاورزی هدر می‌‎رود

محسن علیدادی ابتدا در توضیح موضوع مستندش گفت: «این فیلم ما به ظاهر درباره آب نیست اما لایه های زیرین آن به ما می گوید که میلیون ها مترمکعب آب در منطقه فریدن به هدر می رود. همچنان که در حوزه کشاورزی در سراسر کشور این اتفاق رخ می دهد و بیش از 50 درصد آب های زیرزمینی در حوزه کشاورزی مصرف می شود که بیش از 50 درصد آن به هدر می رود.»

او ادامه داد: «بنده امیدوارم که با این فیلم در درجه اول مردم را به خودشان نشان دهم تا اشتباهات خود را اصلاح کنند و در درجه دوم مسئولان مردم را ببینند و چاره ای بیاندیشند.»

ترکی: این مستند، درد مردم را به تصویر کشید

اکبر ترکی نماینده شهر فریدن در خصوص این مستند که به مشکلات کشاورزی این منطقه می پردازد، گفت: «آقای علیدادی با ساخت این مستند، توانست درد این مردم را با زوایای گوناگون به تصویر بکشد. انصافاً بعد از سال ها جای خالی چنین مستندی مخصوصاً برای مناطق دور افتاده و تقریباً مستضعف احساس می شد. »

ترکی در خصوص ریشه مشکلات کشاورزی، بیان داشت: «فاکتورهای مختلفی در زمینه ی مشکلات کشاورزی دخالت دارد و به همین دلیل نمی توان به راحتی برای این مشکلات چاره اندیشی کرد اما آنچه به راحتی به ذهن می رسد و در این مستند مشهود بود این است که کشاورز با همه ی بضاعت خود و مشکلاتی مثل کمبود آب، هزینه های بالا و... محصولات مورد نظر دولت را تولید می کند اما این مسئولان هستند که باید چاره اندیشی کنند تا هزینه های مردم به ثمر برسد.»

در ادامه علی صدری نیا، مجری برنامه با اشاره به پر تعداد بودن مستندهای خارجی در حوزه کشاورزی و صنعت دلیل اینکه مستندسازهای ما ترغیب نشده اند به این حوزه وارد شوند را جویا شد، که علیدادی در پاسخ گفت: «در جشنواره ها چنین مستندهایی مشاهده می شود اما در تلویزیون به صورت چالشی به این مسائل پرداخته نشده است، شاید به دلیل یکسری محدودیت ها باشد.»

علیدادی: یکی، دو بار پیامک تهدیدآمیز دریافت کردم

علیدادی با اشاره به برخی مشکلاتش در ساخت مستند، گفت: «یکی، دو بار پیامک تهدید آمیز  با مضمون اینکه این موضوع را دنبال نکنید، دریافت کردم اما هر چه پیگیری کردم هیچ کس پاسخگو نبود.»

او ادامه داد:  «البته باید اشاره کنم که همه­ مکالمات تلفنی غیر از مکالمات با مسئولان با اجازه از اشخاص ضبط شده است برای اینکه مدیران باید پاسخگو باشند. این در حالی است که الان در برنامه های تلویزیونی مرسوم شده است یعنی زمانی که با مسئولی صحبت کنند، آن مسئول علناً به مجری می گوید که شما حق نداری از من سوال کنی. به نظر من هر شهروندی حق دارد تا در حیطه ی تخصصی یک مسئول از او سوال کند.»

علیدادی: مسئولان ما را از دفترشان بیرون کردند

این مستندساز افزود: «مسئولان با ما برخورد خوبی نداشته و ما را از دفترشان بیرون کردند و وقتی این موضوع در بخش اول فیلم به وجود آمد و دیدم که کشاورزان پولی نداشتند و در کنارش افرادی از این آب گِل آلود، ماهی می گیرند دلم به درد آمد و در حقیقت بهتر است بگویم که این آب را گِل آلود می کنند تا ماهی بگیرند و خیلی راحت می گویند آبی است که ریخته شده، تو دنبال چه چیزی می گردی! یعنی اینقدر بیکاری!»

در ادامه گفتگو علی صدری نیا با اشاره به عجیب بودن ماجرای عدم پاسخگویی مسئولان در رسانه ها گفت: «در این مورد، نمونه های زیادی از مستندهای خارجی وجود دارد به عنوان مثال مستند« Inside Job » به بحران مالی آمریکا می پردازد و همه مسئولان دخیل در این موضوع را پیدا کرده و به صورت چالشی پیش می رود.»

ترکی در پاسخ به اینکه چه اقداماتی به عنوان نماینده مجلس برای حوزه انتخابی خود انجام داده است، گفت: «یکی بحث خرید تضمینی است که باید از طریق دولت اصلاح شود و بحث دیگر خسارات بیمه ای است که در قانون اصلاح شد؛ در سال های گذشته کشاورز تشویق می شد تا محصول خود را بیمه کند.»

او افزود: «در برنامه ریزی کلان باید بحث عرضه و تقاضا لحاظ شود و بر این اساس می توانیم مدیریت صحیحی داشته باشیم. در چهار شهرستان ما سیب زمینی با کیفیت تولید می شود اما به فرمایش دکتر حجتی-وزیر جهاد کشاورزی- صنایع فرآوری سیب زمینی کیلومترها دورتر قرار دارند. برای همین یکی از مباحثی که ما دنبال می کنیم و ان شاء الله دولت هم کمک خواهد کرد این است که صنایع تبدیلی محصولات در همان شهری که محصول مورد نظر تولید می شود، وجود داشته باشند.»

«به اضافه مستند» هر سه شنبه ساعت 20:30 با پخش و رونمایی تلویزیونی آثار مستند به بررسی موضوع آنها می پردازد. این مستند چهارشنبه ها ساعت 9 و جمعه ها ساعت 13:30 بازپخش می شود.

57244

کد خبر 636735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =