تسنیم نوشت:معاون وزیر امور خارجه گفت: در حال حاضر ۸۰ میلیارد دلار قرارداد در حال مذاکره است و معطلی آن نیز به این خاطر است که روی IPC باید اجماع ملی صورت گیرد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه صبح امروز در همایش برجام و اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در برجام یکی از حوزه‌هایی که کمک زیادی به ما کرد نفت و گاز کشور بود.

وی افزود: برجام کاری که باید انجام می‌داد را انجام داد و موانع و مین‌گذاری‌هایی را که بر سر راه اقتصاد کشور بود، پاکسازی کرد و اجازه داد اقتصاد پیشروی داشته باشد.

عراقچی با بیان اینکه "در حال حاضر برجام تمام موانعی را که باید بر می‌داشت از سر راه برداشته است و کسی نمی‌تواند خلاف این را ادعا کند"، گفت: ما نیز مدعی نیستیم که موانع غیربرجامی وجود ندارد.

وی ادامه داد: یکی از بهترین وزارتخانه‌هایی که از فرصت پسابرجام استفاده کرد وزارت نفت بود؛ اینکه در عرض یک سال میزان تولید و صادرات نفت را به حالت قبل باز گرداندیم شاهکار بود.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه ما طی مدت تحریم‌ها مشتریان خود را از دست داده بودیم، گفت: آنان با فروشندگان جدید قراردادهای بلندمدت امضا کرده بودند لذا وقتی می‌بینیم طی مدت یک سال پس از اجرای برجام توانستیم مشتریان خود را به بازار نفت کشور باز گردانیم و این کاری ارزشمند است.

وی افزود: در حال حاضر 80 میلیارد دلار قرارداد در حال مذاکره است و معطلی آن نیز به این خاطر است که روی IPC باید اجماع ملی صورت گیرد.

عراقچی تصریح کرد: به اعتقاد من برجام حالش خوب است و به رغم برخی دعواها که می‌دانیم منظورشان چیز دیگری است برجام اوضاعش خوب است؛ حال نفت و گاز کشور نیز خیلی خوب است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه "در حال حاضر ترامپ در حال ارزیابی برجام است"، گفت: اینکار تا آخر اردیبهشت بیشتر طول نمی‌کشد و تا آن زمان مشخص می‌شود که سیاست دولت جدید آمریکا چیست.

وی افزود: در هر صورت نشانه‌ها حاکی از آن است که برجام ادامه پیدا می‌کند.

عراقچی با بیان اینکه "اگر برجام نبود، ترامپ علیه ایران اجماع بین‌المللی تشکیل می‌داد"، اذعان داشت: این در حالی است که در شرایط کنونی اجماع علیه ترامپ است؛ لذا چاره‌ای جز تمدید برجام ندارد مگر اینکه سیاست‌هایش به گونه‌ای باشد که بخواهد ما از برجام خارج شویم.

وی ادامه داد: اگر ترامپ بخواهد برجام را پاره کند، هزینه‌های آن به خودش تحمیل می‌شود؛ بنابراین در این شرایط ما نیز باید هوشمندانه و هنرمندانه حرکت کنیم که هزینه‌ها شامل حال ما نشود.

 

3535

کد خبر 642706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =