ایسنا نوشت: عصر امروز ۲۰ اسفند با حضور شهردار تهران «ایوان انتظار میدان ولی‌عصر» افتتاح شد.

محمدباقر قالیباف شهردار تهران در حاشیه افتتاح ایوان انتظار میدان ولیعصر عج در جمع خبرنگاران گفت: این ایستگاه یک مجموعه چند کاره است که در یکی از بهترین میدان‌های شهر تهران ایجاد شده ودر مرکز تقاطع دو خط شش و سه خط مترو تهران است.

وی ادامه داد: خط سه مترو به عنوان طولانی‌ترین خط با مسیر شمالی و جنوبی از ایستگاه میدان ولیعصر عبور می‌کند و در کنار آن خط شش که از جنوب شرق به شمال غرب تهران می رود، در این میدان ایستگاه دارد.

قالیباف همچنین با بیان اینکه میدان شهری ولیعصر عج با ۴۵ هزار متر مربع زیربنا در چندین طبقه احداث شده، گفت: این میدان با افتتاح ایوان انتظار یک فرصت بزرگ اجتماعی و فرهنگی را در تهران فراهم می‌کند. به این ترتیب مترو از حالت صرف حمل و نقلی خارج و ایستگاه‌های آن مخصوصا ایوان انتظار میدان ولیعصر عج به یک مرکز اجتماعی و فرهنگی تبدیل می‌شود که این فضا می‌تواند محل برپایی نمایشگاه‌های و فعالیت‌های هنری باشد.

وی در پایان گفت: اصلا به ایوان انتظار میدان ولیعصر عج نگاه اقتصادی نداریم و این ایوان انتظار مانند چهارراه ولیعصر عج در ابعاد بزرگ‌تر و مناسب‌تر به موضوعات فرهنگی، هنری و اجتماعی اختصاص خواهد یافت و هرگز قصد واگذاری فضا برای فعالیت تجاری را نداریم.

تکمیل ایوان انتظار میدان ولیعصر با افتتاح سه ورودی تا سه ماه آینده

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان انکه امروز ۳۰ هزار نفر در مترو به صورت شبانه روزی کار می کنند، گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کیلومتر خط مترو تهران با بیش از ۷۰ ایستگاه به طور همزمان در حال ساخت است.

مازیار حسینی در مراسم افتتاح ایوان انتظار میدان ولیعصر گفت: میدان ولیعصر با بیش از ۵۰ سال خاطره و قدمت است که در یکی از مراکز اصلی و پرتردد مردم واقع شده که ایوان انتظار در هفته طبقه سطح صفر زمین را به سطح منفی ۳۰ وصل می‌کند.

وی ادامه داد: این پلازا (پلازا به میدانی که جهت تسهیل عبور و مرور و استفاده بهتر از محیط شهری ساخته شده، گفته می‌شود) با حدود ۴۳ هزار متر مربع زیربنا و بیش از ۳۰۰۰ متر مربع مساحت فرهنگی با ۳۶ ستون استوانه‌ای ساخته شده و قطر ایوان ۶۵ متر بوده و فضای باز آن دارای دو دهنه با ۵۰ متر قطر است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: این بنا دعوت‌کننده مردم است و معماری آن سادگی، بی تکلفی و در عین حال خلوص و زیبایی را القاء می‌کند که این ویژگی‌ها توسط طراح این سازه برای مفهوم انتظار و میدانی که با نام حضرت ولیعصر عج نامگذاری شده در نظر گرفته شده است. زیرا در زبان معماری هنر، خطاب‌ها باید همراه با استعاره و نه مستقیم باشد. این در حالی است که در این فضا رنگی به جز رنگ گرم طبیعت نمی‌بینیم و شکل آن نیز در هماهنگی کامل با مسجد آیت‌الله سیستانی که در مجاورت آن قرار گرفته، است.

حسینی ضمن اشاره به اینکه ریشه معماری ایران دارای مفهوم «گودال باغچه» است، گفت: طراحی این ایوان انتظار نیز تداعی کننده همان گودال باغچه است و اینجا محلی خواهد بود که فقط برای گذر از عرض خیابان از آن استفاده نکنیم و در حین عبور هنر، فرهنگ و تاریخ‌مان را نیز ببینیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نمایشگاه‌های دائمی هنری و فرهنگی در این ایوان انتظار و تراز زیرین آن برپا خواهد شد و توجه به کتاب و کتاب خوانی نیز در دستور کار آن قرار خواهد گرفت.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران همچنین گفت: در زیر این ایوان خط سه مترو که جنوب غرب را به شمال شرق تهران وصل می‌کند، قرار دارد.

حسینی ادامه داد: در سی‌ام شهریور ۹۴، افتتاح ایستگاه مترو خط سه را با ورودی کریم‌خان داشتیم و در مهرماه سال ۹۴ عملا احداث ایوان انتظار آغاز شد اما نازک‌کاری‌های آن از مهر ۹۵ شروع شد. به این ترتیب ۴۲ هزار متر مربع زیربنا با چنین ویژگی‌هایی در کمتر از پنج ماه ساخته شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۱۰ هزار تن میل گرد و ۶۶ هزار متر مکعب بتون‌ریزی با بیش از ۴۵ دستگاه پله برقی در این سازه به کار رفته است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه عنوان کرد: خط شش مترو تهران که جنوب شرق را به شمال غرب متصل می‌کند با ۳۲ کیلومتر طول راه اندازی خواهد شد که انتهای آن به حرم شاه‌عبدالعظیم در شهر ری متصل می‌شود که به این ترتیب شش کیلومتر نیز به آن افزوده شده و با ۳۸ کیلومتر، بزرگترین خط مترو پایتخت خواهد بود.

حسینی همچنین به افتتاح ایوان انتظار میدان ولیعصر عج اشاره کرد و گفت: آن چه امروز افتتاح شد نشانی از تعهد شهرداری به فرمان مقام معظم رهبری است اما در این موضوع خیلی تنهاییم و اگر نتوانیم پروژه‌های خود را از نظر مالی تغذیه کنیم، لطمه آن غیرقابل جبران است.

وی همچنین به تکمیل ایوان انتظار میدان ولیعصر عج اشاره کرد و گفت: با دستور شهردار تهران این ایوان به طور مستقیم به پیاده راه بلوار کشاورز نیز وصل خواهد شد. علاوه بر آن با خواست شهرداری منطقه این ایوان به ایستگاه بی‌ارتی جنوب خیابان ولیعصر نیز متصل و همچنین ورودی جنوبی غرب آن نیز افتتاح می‌شود که تمامی این سه ورودی تا سه ماه آینده در بهار ۱۳۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: امروز ۳۰ هزار نفر در مترو به صورت شبانه روزی کار می کنند و بیش از ۱۰۰ کیلومتر خط مترو تهران با بیش از ۷۰ ایستگاه به طور همزمان در حال ساخت است.

حسینی در ادامه عنوان کرد: برخی به ما تهمت زدند که با مدیریت خود در طی این دوران، شهر تهران را نابود کردید که به آن‌ها می‌گویم اگر نابودی این است، اشکال ندارد بگذارید نابود کنیم و اگر چنین اقدامی را نابودی می‌دانید قطعا به این نابودی‌ها ادامه می‌دهیم اما قضاوت را به مردم و آن‌ها را به خدا واگذار می‌کنیم.

۴۷۴۷

کد خبر 645012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  اين آقا چه اعتماد به نفسي داره ، اي كاش واقعا خودشان را به قضاوت مردم تهران مي گذاشتند، تا بفهمند تهران را ويران كردند نه آباد
  • بی نام IR ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   26 1
   شما کافیه بری ورودی کریم خان را ببینی که به خاطر ساخت این مجموعه تجاری که کمی بزرگتر باشه و بیشتر کاسبی کنند که ان ورودی را چقدر تنگ ساخته اندفقط یک راه برای رفت یک راه برای برگشت و یک راه پله بسیا باریکی داره فقط خدا نکنه که اتش سوزی یا زلزله ای رخ بده که کلی ادم اونجا زیر دست و پا بمونند
 • بی نام A1 ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  به نظر من که انصافا قشنگ شده
  • محمود A1 ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
   19 43
   شما لطفا دیگه از این نظرات نده .
 • بی نام A1 ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  91 42
  خوشم نیومد
 • بی نام IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  فکر می کردم در زیر میدان ولیعصر یک زیر گذر می سازن که عبورو مرور راحت شه ... نگو فکر درآمد و کسب پول بودند
 • علي A1 ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  99 10
  شهر سيمان شهربتن جيك جيك مستونت بود فكر زمستونت بود خداوندا خواهشا تهران زلزله نياد يا حق
 • بی نام RO ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  شما تهران را نابود كرديد،شما درختان و باغ هاي تهران را نابود كرديد،شما را به خدا نمي سپاريم
 • بی نام IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  میدون به اون قشنگی رو خراب کردن جاش یه چاله درست کردن. خسته نباشید.
  • مهرداد A1 ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   23 64
   از من اصلاح طلب تر تو ایران نیست. ولی رسما اینهمه کوبیدنِ قالیباف، فقط سیاسیه. از اندیشه های سیاسیِ قالیباف متنفرم، اما بی تردید بهترین شهردار بعد از انقلابِ تهران بوده. درباره اقدامات قالیباف در تهران بچگانه صحبت می کنید. غالبِ پبروژه های شهرداری تهران در دوره قالیباف بزرگ و خوب و مهم و مفید بوده و از لحاظ کمی و کیفی اونقدر خوب هستن که به مرور دارن سطح شهر تهران رو بالا می برن. اونایی که منطق دارن، می دونن چی میگم. دم زدنِ الکی از فضای سبز و پلاسکو و... تکراری شده. مثلا، فضای سبز تهران در زمان قالیباف اصلا کمتر نشده، ولی به دروغ مدام فضای سبز فضای سبز می کنید.... از اونطرف سرانه فضاهای فرهنگی تهرانسینما/تئاتر و... در زمان قالیاف داره دو برابر میشه، اما اینرو نمیگید انصاف هم خوب چیزیه...
 • بی نام IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  پروژه انتخاباتي قبل از إتمام افتتاح شده
 • کوشا RO ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  ای کاش به جای سنگ و بتن و میلگرد 4 تا درخت میکاشتید. ای کاش به جای صرف ده ها میلیارد پول برای یه چاله ی خارج از دید با خرج بسیار کمتر یه نماد سبز و زیبا از خودتون یادگار میگذاشتید. پول بیت المال رو این جوری خرج میکنید بعد کلی هم غر میزنید که دولت بودجه نمیده؟ جنسا گرونه؟ مردم تو وضع بحرانی از نظر مالی هستن؟ واقعاً دولت چرا به شهرداری تهران انقدر بی حساب و کتاب پول میده؟
 • بی نام A1 ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  46 5
  بیا عجیب ترین سازه های دنیا رو بساز وقتی پشتش افکار درستی نباشه هیچه اون بنا هم یه روز ویران میشه
 • بی نام IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  46 8
  این دیگه چیه؟ میدان به اون قشنگی رو ورداشتن ببین چند هزار میلیارد تومن هم خرج کردی چی ساختن
 • بی نام IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  30 2
  واقعا کتاب معماری را دوباره نوشتند آقای معاون، "گودال باغچه" کجا این کجا؟ حتما باغچه اش بعدا افتتاح میشه ... البته از شنیدن اینکه فضاها فرهنگی خواهند بود جدا خوشحال شدم چون تجربه گذرهای زیرزمینی تجاری اغلب شکست خورده با هزینه زیاد واقعا اسف بار داره میشه ...
 • محمود A1 ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  61 6
  شرم آوره ، میدان به اون زیبایی رو نابود کردید ، اون فضای سبز میدان ، اون حوضها و آبنماهای زیبا و تاریخی ، اون فواره های زیبا رو نابود کردید که مردم خصوصا قدیمیترها هزار خاطره داشتند و به جاش چی ساختید؟ میدان انتطار ، میدان ولیعصر ، حتما قراره امام زمان در این میدان ظهور کنه . نه ؟
  • داوود A1 ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   5 49
   سلام . با تشکر از سازندگان این اثر زیبا . خیلی هم قشنگ است . درود بر خدمتگزاران واقعی این مملکت . بخصوص مدیران جهادی اش .
  • محسن A1 ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   23 5
   قشنگیش کجاست ؟ یک مشت بتن و آهن قشنگی داره ؟
  • رضا A1 ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   11 2
   خدمتگزاران واقعی مملکت ؟ جوک نگو داوود جان
 • بی نام A1 ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  36 2
  تا زمانی که تفکر مدیران شهری ما از توسعه و آبادانی فقط ساخت و ساز بنا و ساختمان با آهن و بتن باشد و آمار توسعه آنها میزان مصرف این اقلام باشد و با تکبر فراوان خود را توسعه دهنده شهرها بدانند وضع شهرهایی مثل تهران روز بروز از این بدتر خواهد شد. باید به اینها فهماند که توسعه شهری امروز در دنیا بر پایه سازهای سبز ساخته از مصالح غیر بتنی و غیر فولادی استوار است.
 • بی نام A1 ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  41 3
  لابد برای ساخت مجتمع های تجاری بی حساب و کتاب و واگذاری زمینها و پارکها به دوست و رفقا باید بهتون خسته نباشید هم بگیم ...
 • وحيد ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  34 4
  اينجا ميدان ساخته ميدان امام حسينم ميدان ساخته!!!!! همش شده پاتوق زنهاي خيابانيو افراد كراكيو بساطي هايي كه روزي پنجاه هزار تومان باج ميدن به مامور شهرداري كه بساط كنن خب مرد مومن ميدان امام حسينو مي ساختن شما كجا بودي كه گند كاري زير مجموعه اتو ببيني!!!!!!!!
 • هستی IR ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  36 2
  خیلی متاسف و ناراحتم.میدان زیبای سرسبز خاطرات ما را بدون اجازه ی ما که شهروند سالیان دراز این شهر هستیم ویران کردند و این سازه بتونی زشت را به جایش ساختند. واقعا دارم با بغض این چیزها را مینویسم.هرگز نمی بخشمتان.
 • بی نام A1 ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  35 1
  باشه دستتون درد نکنه ولی رییس جمهور بشو نیستین شما... اون پروژه صدرت با اون همه تبلیغ بزرگراه طبقاتی سال 92 هیچ حاصلی برات نداشت این پروژه ها هم سال 96 به دادت نمی رسن...
 • بی نام A1 ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  23 2
  سلام اگه یه بارون بیاد چه بلایی سر پله برقیا میاد؟
 • صادق IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  21 2
  به جای اینکارا یه نگاهی به کارتن خوابای پایین شهر هم بندازید بد نمیشه ب ولله حداقل یه سالن سرپوشیده تخته برا یک هزارم ازونا میساختن بعد ب فکر بتن خشک ریختن باشید