کش رفتن کو‌ه‌های یخی قطب جنوب برای تامین آب آشامیدنی امارات

در شرایطی که کشورهای جهان در قالب نشست‌ها و جلسات بین‌المللی نظیر نشست اقلیمی پاریس در تلاش هستند با ارائه راهکارهایی از عوارض ناشی از گرمایش جهان بکاهند، امارات قصد دارد برای تامین آب آشامیدنی شهروندانش دو کوه یخی را از قطب جنوب به سواحل خود بکشاند.

به گزارش همشهری آنلاین، امارات قصد دارد دو كوه يخي را از قطب جنوب به سواحل خود بكشاند تا به اين شكل مشكل آب آشاميدني خود را حل كند. شركت دفتر مشاوره ملي امارات قصد دارد با كشاندن اين دو كوه يخي از قطب جنوب، منطقه‌اي كه گروه‌هاي فعال محيط زيست نگران از بين رفتن يخ‌ها و زيستگاه جانداران ساكن در آن هستند، به سواحل شرقي امارات مشكل بي‌آبي خود را حل كنند.

اين شركت كه در شهر مصدر واقع شده قصد دارد با ذوب كردن اين كوه يخي براي امارات منبع آب تامين كند. يك كوه يخي متوسط حاوي بيش از 20 ميليارد گالن آب است كه اين مقدار براي تامين آّ يك ميليون انسان براي پنج سال كافي خواهد بود.

عبدالله سليمان الشهي مدير اين شركت مي‌گويد اين كوه‌هاي يخي در منطقه امارات منجر به ايجاد خرد اقليم شده و براي اين منطقه خشك باران ايجاد خواهد كرد. به گفته وي اين پروژه كه قرار است از سال 2018 آغاز شود از نظر مالي و فني به دقت مورد بررسي قرار گرفته و هدف اصلي از اجراي پروژه تامين آب است اما پروژه مي‌تواند در زمينه توريسم و آب و هوايي نيز تاثيرگذار باشد.

پس از رسيدن كوه‌هاي يخي به ساحل فوجيره، يعني پس از پيمودن مسافتي درحدود 12600 كيلومتر، عمليات ذوب كردن كوه آغاز مي‌شود. اين آب‌ها درون مخازني خاص ذخيره شده و پس از تصفيه وارد سيستم آبرساني خواهند شد.

ايده بهره‌برداري از يخ‌هاي قطبي ايده جديدي نيست و مشهورترين تلاش براي اجراي اين كار در دهه 1970 توسط عربستان صورت گرفت كه به دليل چالش‌هاي فني و هزينه‌هاي بالا پروژه متوقف شد.

معاهده قطب جنوب هفت امضا كننده اصلي داشته‌است كه هر هفت كشور ادعاي مالكيت بخشي از اين قاره را دارند، آرژانتين، استراليا، شيلي، فرانسه، نيوزيلند، نروژ و انگلستان و بخشي از اين منطقه نيز تحت حاكميت يا تسلط هيچ كشوري قرار ندارد. هنوز مشخص نيست امارات قصد دارد اين دو كوه يخ را از كدام منطقه به سمت سواحل خود بكشاند.

۵۴۵۴

کد خبر 662906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
    20 0
    در آنجا اين همه هزينه مي كنند تا آب را تامين كنند و در كشور ما اين همه اسراف مي شود. چرا؟