« می خواستم با 15 دقیقه تاخیر به زمین مسابقه بروم. » این فریاد اعتراض داوران لیگ برتر است که خداداد افشاریان در برنامه ورزش و مردم آن را سر داد.

داور بازی پرسپولیس و راه آهن صبح امروز درحالی که مهمان تلفنی برنامه ورزش و مردم بود از وضعیت اسفناک مالی داوران نالید تا دیگر کسی نتواند به خود اجازه دهد آنها را برای اشتباهاتشان اینگونه سنگدلانه به باد انتقاد بگیرد.
 بهرام شفیع برای برنامه امروزش از مسعود عنایت رئیس کمیته داوران دعوت کرده بود تا او پاسخگوی اشتباهات اثرگذار داورانش در بازی های پایانی نیم فصل اول باشد . بازی هایی که در آن داوران ، نتیجه دو مسابقه حساس را طوری دیگر رقم زدند. در اصفهان داور بازی ذوب آهن و فولاد یک پنالتی صد در صد را برای تیم صدرنشین نگرفت تا آنها دو امتیاز حساس را از کف بدهند و در رشت ، اولین برد پگاه به لطف پنالتی اهدایی داور رقم خورد. اتفاقی که می‌تواند موجب اخراج وینکو بگوویچ شود.
عنایت اما این بار در برنامه تلویزیونی همه این الشتباهات را پذیرفت و نوید داد که با داورانش برخورد می کند اما او همچنان اعتقاد داشت داوری سخت ترین بخش از فوتبال حرفه ای است و داوران لیگ برتر به رغم همه اشتباهات شان ، سالم ترین قسمت از بدنه فوتبال هستند. ادعایی که بی شک عین حقیقت است.
همزمان با حرف های عنایت ، خداداد افشاریان یکی از قدیمی ترین داوران لیگ برتر مهمان تلفنی برنامه شد. او که عصر پنجشنبه در بازی راه آهن و پرسپولیس ، خطایی مشکوک را به سود پرسپولیس گرفت تا گل دوم این تیم به ثمر برسد به نمایندگی از داوران لیگ برتر ، حرفهایی آتشین را به زبان آورد که مدت ها بود هیچ کس جرات افشایش را نداشت.
 افشاریان حرفهایش را اینگونه اغاز کرد که می خواسته در اعتراض به حقوق کم داوران 15 دقیقه دیرتر بازی را شروع کند اما با توصیه های ناظر داوری از این کار منصرف شده است اما بلافاصله پس از این جمله ، او جمله داغ دیگری را گفت:« ولی مطمئن باشید که داوران لیگ برتر اگر حقوق شان افزایش پیدا نکند در نیم فصل دوم با این مبلغ سوت نمی زنند.»
 او در ادامه پرده از اسراری برداشت که ریشه در روزهای کمیته انتقالی دارد اما داوران تا به حال آن را مطرح نمی کردند. از بدهی‌های کلان فدراسیون فوتبال به داوران و کمیته داوران؛« سه سال است که پولهای ما برای قضاوت در دسته های پایین تر پرداخت نشده. پول اسپانسر را خرج امور جاری فدراسیون کرده اند و آن وقت تا ما یک اشتباه کوچک می کنیم  ، همه ما را از مسعود عنایت که رئیس مان است تا یک داور جوان آماتور در لیگ دو به باد فحش می‌گیرند. این طوری که نمی شود. همه از ما فقط توقع دارند اما هیچ کس نمی گوید حق ما هم که مهمترین رکن یک بازی هستیم باید پرداخت شود.»
اما چرا خداداد افشاریان ، اینگونه به سیم آخر زده است؟ او از کدام طلب های معوقه سخن می گفت؟  این ها سئوال هایی است که برای بسیاری از کسانی که برنامه را می دیدند مطرح شده چون تا به حال هیچ گاه پرده از این سر برداشته نشده بود که بزرگترین طلبکار از فدراسیون فوتبال ، کمیته داوران است. سه سال قبل و بعد از رفتن دادکان ، با روی کار آمدن کمیته انتقالی ، به دلیل مشکلات مالی فدراسیون فوتبال ، حق الزحمه داوران برای قضاوت در لیگ های دسته اول و دوم کشور پرداخت نشد. اتفاقی که هنوز هم ادامه دارد. این اما تمام طلب داوران از فدراسیون نبود. سه سال قبل ، مبلغی نزدیک به 300 میلیون از شرکت به گل برای اسپانسرینگ داوران لیگ برتر به حساب فدراسیون رسید که قرار بود غیر از مبلغ حق الزحمه بازی های لیگ برتر هر داور ، این پول هم به عنوان پاداش در میان داوران تقسیم شود اما آن پول صرف هزینه های جاری تیم ملی فوتبال شد. سال بعد هم این اتفاق بر سر مبلغ سال دوم اسپانسر آمد و حقوق کارکنان فدراسیون و تیم ملی بانوان از پول داوران پرداخت شد . امسال هم تیم های ملی جوانان و نوجوانان از 400 میلیونی که گراد به داوران پرداخته ، استفاده کردند تا به مسابقات اعزام شوند. 
 یکی از داوران بین المللی  در این باره به خبرآن لاین می گوید:« همه پول هایی که باید به ما می دادند را که ندادند. سهم ما از بازی های لیگ برتر 200 هزار تومان است. از این پول 10 درصد مالیات کم می کنند و 180 هزار تومان می‌گیریم. خداداد افشاریان که سال قبل بیشترین تعداد داوری را در جمع ما داشته  17 مسابقه لیگ برتر را سوت زده که درآمد سالیانه او با این حساب 3 میلیون دویست هزار تومان بوده. از این پول او باید هزینه زمین تمرین ، کرایه ماشین ، پول پارکینگ و دیگر هزینه هایی را که تاقبل از رسیدن به فرودگاه انجام دهد را بپردازد . تازه او بیشتر از همه ما داوری داشته باقی ما شاید 3 میلیون در یک سال گرفته ایم.»
این داور ادامه می دهد:« ما حتی بیمه نداریم. این یک درد است . ما همه هزینه های مصدومیت های مان را هم خودمان می پردازیم. خیلی از داوران ما در راه اعزام به محال ماموریت شان دچار حادثه شدند. رسول مظفری داور بندرعباسی را که حتما یادتان هست. او چون بیمه نداشت این همه رنج کشید. شجاعت محمدی فوت کرد و خانواده اش هیچ مقرری نمی گیرند. » مسعود عنایت رئیس کمیته داوران هم از نداشتن بیمه داورانش می نالد و می گوید:« برای رسول مظفری ما گلریزان گرفتیم اما خانواده داور جوانی مثل مجید آقایی که در انزلی در پمپ بنزین آتش گرفت و سوخت چه گناهی داشتند که پدرشان بیمه نبوده. سالهاست که همسر او باید هزینه دو فرزندش را به سختی تامین کند که حداقل حق این بچه ها یک مقرری بود که اگر بیمه ای داشتند به آنها می رسید.»
داوران لیگ برتر اما دیگر نمی خواهند ساکت بمانند و این بار تصمیم گرفته اند تا به حداقل حق شان برسند. یکی از آنها در این باره به خبرنگار ما می گوید:« ما هیچ کمپینی برای این کار نگذاشتیم اما در نشست توجیهی نیم فصل دوم که همه دور هم می نشینیم حتما تکلیف مان را مشخص می کنیم. دو سال است که تصویب شده حقوق هر بازی ما 400 هزار تومان شود و پول اسپانسر را هم بین بچه ها تقسیم کنند ولی خبری نمی شود تازه مسئول مالی جدید فدراسیون آقای طباطبایی به بچه ها گفته بود پول اسپانسر شما 400 میلیون است درحالی که ما به شما سالی 900 میلیون می پردازیم پس از شما طلبکار هم هستیم. این یک درد است. تازه فقط ما که نیستیم بچه هایی که دسته پایین تر سوت می زنند برای هر مسابقه 60 هزار تومالن باید بگیرند که مدت هاست همان پول ناچیز را هم نمی گیرند!»
 بی شک وقتی سهم یک بازیکن طراز سه در لیگ برتر بیش از 5 میلیون تومان است و در شرایطی که همه هزینه این فوتبال از بیت المال پرداخت می شود ، یک درد است که داوران با پولی ناچیز همه انتقادها را به جان بخرند و حتی از حقوق اولیه شهروندی چون بیمه درمانی هم محروم باشند.

کد خبر 666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =