تجمیع جمنایی‎ها؛ نشستی برای تشکیک در آرای رقیب یا مرهمی بر تسکین شکست

جمنایی‌ها بعد از آنکه در ابتدای هفته جاری امیدهای خود را برای تصدی مدیریت اجرایی کشور از دست رفته دیدند امروز گرد هم آمدند تا به چرایی شکست و ترسیم چشم‌انداز آینده بپردازند.

امید کرمانی‌ها: جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در حالیکه امروز می توانست تولد پنج ماهگی خود را در عرصه سیاسی جشن بگیرد اما با حضور اعضای مغموم خود به تحلیل نتیجه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت. کسانی که هفته گذشته شعار سرمی‎دادند «آخر هفته، روحانی رفته» تجمعی تشکیل دادند تا عدم تحقق تصورات انتخاباتی خود را واکاوی کنند.
اما این واکاوی بیشتر جایش را به انتقاد از نامزد پیروز داد و اصلح خواندن نامزد مغلوب. اگرچه برخی از سران جمنا پیش از انتخابات گفته بودند که پس از انتخابات، "رفاقت" باید جای "رقابت" را بگیرد اما همچنان از موضع یک رقیب، به حسن روحانی تاختند و مواضعشان بوی رفاقت نمی‎داد.

از آرای حلال رئیسی تا آرای سیاه رقیب

آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز حرکت مثبت جمنا را این طور توصیف کرد که در گام اول بدون اشتباه و ضعف سیدابراهیم رئیسی را به عنوان نامزد اصلح شناسایی کرد و جامعتین نیز به این انتخاب مهر تأیید زد.

تلاشی که بزرگان معنوی و تشکیلاتی جمنا برای واژه سازی دارند، از جمله نکات دیگر این گردهمایی بود. آنجا که آیت الله موحدی کرمانی 16 میلیون رأی رئیسی را حلال توصیف و رحیمیان رئیس تشکیلات جمنا به تلاش رقیب برای توسل به آرای سیاه اشاره کرد.

توجیه شکست رئیسی با تشکیک در آرای روحانی

پمپاژ امید و توجیه شکست رئیسی در انتخابات از دیگر موضوعات مباحث طرح شده بود. دبیرکل جامعه روحانیت مبارز با اشاره به جلسه روز گذشته‎اش با دبیر شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان باید موارد تخلف انتخاباتی را بشناسد و به مردم معرفی کند. تخلفات انتخاباتی در حدی نیست که در نتیجه کلی انتخابات اثر بگذارد اما ممکن است با بازبینی و بررسی مجدد تخلفات و گزارشات ارسالی به شورای نگهبان رای رئیسی از 16 به 19 و روحانی نیز از 23 به 21 میلیون رای برسد، البته باید این را هم بگوییم که آقای روحانی رئیس جمهور است و بحثی در این مورد نداریم. (اینجا)

روحیه‌دهی به عقبه تشکیلاتی پایگاه رأی سید ابراهیم رئیسی هدفی نبود که فقط آیت الله موحدی کرمانی دنبال کند، بلکه رحیمیان رئیس شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب نیز تلاش کرد کسانی که از چنین شکستی با 8 میلیون رأی اختلاف ناراحت و سرخورده هستند، دلداری دهد. او بر همین اساس گفت: برخی از دوستان که تجربه کمی دارند فکر می‌کنند در این انتخابات فاجعه‌ای رخ داده است، شکستی اتفاق نیفتاده است، رسوایی که تخلفات و دین‌فروشی‌هایی که برای به دست آوردن رأی و خرید رأی به قیمت فروش دین و انقلاب و ارزش‌ها انجام شد، در طرف مقابل ما از اول هم می‌گفتیم که اگر چنانچه نامزدی در مقابل رئیس‌جمهوری مستقر پیروز می‌شد، این یک معجزه بود، چون این طرف 40 روز فرصت تبلیغ داشت ولی طرف مقابل 4 سال دولت و تریبون در دستش بود و همه ابزار قدرت و تبلیغ را در دست داشت. (اینجا)

پیشگویی از آینده و توجیه منتقدان درون اردوگاهی برای بقای جمنا

ناطقان جلسه امروز کوشیدند با ترسیم چشم انداز آینده جمنا، حامیانشان را به ادامه حضور و بقای جبهه مردمی نیروهای انقلاب، تشویق کنند. تا این تشکل نوظهور انتخاباتی بار دیگر تا انتخاباتی در سالهای آتی به فراموشی سپرده نشود و همچنان کارکردش را حفظ کند.

محمدباقر ذوالقدر در تحلیلی از دولت یازدهم مدعی شد که این دولت فکر می‌کرد شاید سازش با غرب و رابطه با کدخدا می‌تواند مشکلات را حل کند. وی افزود: به همین دلیل به سمت برجام رفت، ولی برجام فقط محدود در مسئله هسته‌ای نبود و مجموعه‌ای از برجام‌های دیگر را نیز شامل می‌شد. اولین برجام، برجام هسته‌ای بود و قرار بود این برجام‌ها کشور گام به گام به دامان غرب ببرد تا به‌تدریج خودمان را با هنجارهای آنها تطبیق دهیم و فرایند نرمالیزاسیون شکل گیرد. قرار بود برجام دوم توان موشکی ایران را کنترل کند و تحرکات منطقه‌ای کنونی آمریکا نیز بر این مبناست و بعید نیست دولت روحانی در روزهای آینده این برجام را مطرح کند. برجام سوم برای موضوعات حقوق بشر است تا هنجارهای غربی را بپذیریم که نظیر آن سند ۲۰۳۰ است که مورد اعتراض رهبر انقلاب نیز قرار گرفت. موضوع مقاومت منطقه‌ای و عدم حمایت از جریان مقاومت و همچنین به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی هم یکی از برجام‌هاست.

رئیس ستاد جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بعد از این پیشگویی ها از عملکرد دولت دوازدهم، سخن اصلی و کلیدی خود را اینگونه بیان کرد: جبهه مردمی برای انتخابات نبود، بلکه اولین اقدام آن برای شروع کار ورود به انتخابات بود، جبهه مردمی برای اهداف بزرگ‌تری شکل گرفت و به همین منظور پس از ایستگاه اولش که انتخابات بود،‌ مسیر خود را ادامه خواهد داد. (اینجا)

آیت‎الله موحدی‎کرمانی نیز همین هدف و دیدگاه را مورد اشاره قرار داد و گفت: همگرایی و تداوم حرکت جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در نوع خود بدیع و بی‌نظیر است و باید نسبت به عملکرد دولت و برنامه‌های کشور حساسیت داشته باشد و مسیر خود را ادامه دهد. 

27214

کد خبر 669611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  273 5
  با وجود چنین افرادی که هنوز بعد از شکست در انتخابات ، ذهنیت و استراتژی رو تغییر ندادند، در سال 1400 خیال اصلاح‌طلبان راحت شد.
 • بی نام A1 ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  فعلا در بده بستان شکست و تب و لرز آنچه به سرشان آمده توی خوف و رجا به حال هم بشیر و نذیر شدند. بذارید از این حال به در بیان تازه می فهمند چی شده خداییش فکرشو بکنی سخته این آدما هرگز به شکست فکر نمی کردند بعد یهویی زیر پاشون خالی شد
 • بی نام A1 ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  229 6
  چرا آقایان جمنا متوجه اشتباهات خودشان نیستند دیگران را مقصر جلوه می دهند فقط 16 ملیون حلال است مابقی حرام است باید با این حرفها خجالت بکشیم
  • بی نام A1 ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
   230 6
   تازه این 16 میلیون توافقی دادند خیلی کمتر بوده.
 • بی نام DE ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  219 2
  خب خدا رو شکر... تا زمانی که اینا نفهمیدن چرا شکست خوردن و دنبال توجیه باشن برای اصلاح طلبا عالیع چون تا وقتی که اینا در خواب غفلت باشن , اصلاح طلبا همه انتخابات رو 30 بر صفر و 21 بر صفر و ... میبرن.
 • ماه ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  170 4
  زهي خيال باطل بجاي اينكه صداي نه مردم و بشنوند توجيه مياورند
 • بی نام A1 ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  124 5
  نمیدانم چرا بی اختیار یاد زبیریان افتادم.
  • بی نام IR ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
   6 24
   کی هست زبیریان
 • كاوه A1 ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  132 3
  واضح هست كه سران جمنا در تلاش هستند تا از سنگينى شكست به هر طريقى بكاهند. آنها دقيقأ ميدانند كه اتهمات و دروغ پردازيهاى آنها در مورد سند ٢٠٣٠ يكى از عوامل عمده در گرفتن راى آن افرادى كه در حاشيه شهرهاى بزرگ زندگى ميكنند و امكان يا دسترسى به واقعيتها را نداشتند، به نفع آقاى رئيسى بوده و اگر اين ترفند هاى، به اصطلاح حلال، بكار گرفته نميشد و يا نيروهاى معتدل تلاش بيشترى ميكردند تا حقايق را به مردم در دور افتاده ترين مناطق برسانند، امروز راى كانديداى مغلوب كمتر از اين رقم بود. واقعيت اينست كه اين جماعت هرگز نميتوانند در هيچ انتخابى پيروز از آب در بيايند. بنابراين دو راه پيش روى اصولگرايان قرار دارد. يا جنبش اصولگرائى از حصار تجحر، خرافات و مردم ستيزى رها ميكند يا به حاشيه كشانده شوند.
 • بی نام A1 ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  240 3
  میگن خرید رای به قیمت فروش دین و انقلاب... کافیه برای این قضیه یه نگاهی به کلیپ دیدار آقای رئیسی و تتلو بندازه آدم تا خوب دستش بیاد پا گذاشتن رو عقاید یعنی چی.
 • بی نام IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  همه فهمیدن که دولت تقلب کرده
 • بی نام IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  111 1
  بیا سوته دلان گردهم آییم که بدجوری سوختیم.
 • بی نام GB ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  119 0
  روزی شخصی در جنگ جمل از امیر مومنان پرسید . فدایت شوم من مانده ام چه کنم . شما داماد حضرت رسول الله ص هستید و نایب ایشان و در سمت دیگر عایشه همسر حضرت رسول الله . فرمایش کنید من در این بین باید جانب کدامیک را نگهدارم ؟ حضرت جمله ای فرمود که بقول آیت الله مطهری باید به طلا نوشته شود و همه بر آن عمل کنند . فرمود .حق را با افراد نسنج بلکه افراد را با حق بسنج . وحق در اینجا برای ما سیره حضرت رسول و ائمه هدی است که این حضرات چقدر براساس آن عمل میکنند . قیامت از آنچه گمان میکنیم به ما نزدیکتر است و روز حساب باید جواب خدای تبارک و تعالی را بدهیم
 • بی نام DE ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  183 4
  یادم نمیره صبحا که میرفتم سر کار پوسترهای اقای روحانی رو تو خیابانها پاره کرده بودند اما پوستر های اقای قالیباف و رءیسی هر روز پر تر و بیشتر میشد حالا دم از حلال و حروم میزنندد.... بس کنید رای مردم معلوم کرد چهره ی دروغ رو و فریبکار را مشخص کرد....
 • بی نام RO ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  158 1
  چه راحت توهین میکنند به مردم ومنتخب مردم انوقت میگویند ماتبریک گفتیم وبامتانت کارخودمان را میکنیم
 • iraj GB ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  132 1
  شايد هم مراسم چنگ اندازون بوده
  • بی نام IR ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
   30 43
   لایک
 • علیرضا A1 ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  127 1
  عیب کسان منگرو احسان خویش دیده فروبر به گریبان خویش همین روحیه حق به جانب وخود برتر بینی آقایان ، آنان را به اینجا کشانده آرای روحانی آگاهانه بود نه با عوام فریبی .
 • بی نام A1 ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  125 1
  یک کمی طول می کشه تا این لقمه رو فرو بدن و هضم کنند. آخه لقمه خیلی بزرگ بود.
 • بی نام IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  106 2
  آقای آشنا حرف درستی زد چرا درست حسابی یه حزب تشکیل نمیدید و همش با جنجال و هیاهو و انحصار طلبی و تمامیت خواهی به قدرت برسید
  • بی نام IR ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
   17 50
   این رفتارها خطرناکه مصداقه همان دولت در سایه است
 • بی نام A1 ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  73 1
  واله ادم میمونه به این جماعت چی بگه ادمهایی که ؟
 • بی نام IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  73 1
  بازنده ها
 • بی نام IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  29 6
  اما دوستان اجرایی بهتر بود به‌جای این گزارش، به جناب آقای روحانی توضیح می‌دادند چرا بسیاری از حوزه‌ها با تأخیر زیاد شروع به کار کردند. و یا چرا دستگاه‌ها مرتب دچار نقص فنی می‌شدند؟ و تأثیر آن در اخذ آرا تا چه‌میزان بوده است؟ انتهای پیام/
 • سيد US ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
  52 1
  اقاى رحيميان با اين نظريه خود در مورد فقط ٤ ماه فعاليت در اصل اصول گرايان را زير سوال برده اند چرا كه در صورت قبول فرض ايشان اين سوال مطرح ميشود كه پس اصول گرايان در اين چهار سال گذشته چه كرده بودند ؟ وايا در چهار سال اينده كار بيشترى مى توانند انجام دهند ؟
 • حقگو IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
  7 141
  خبرتان جعلی است. این حرف ها به جبهه مردمی نیروهای انقلاب نمیخورد. این حرف های تفرقه افکن و دوقطبی ساز بیشتر شبیه حرفهای 《جمعیت مردان نادان ایران》 است. لطفا از منابع معتبرتر خبر تهیه کنید.
  • بی نام IR ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
   99 1
   برو ایسنا و فارس و تسنیم رو بخون تا ببینی که واقعیته
 • بی نام CZ ۰۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
  73 1
  بابا دست از کینه و تهمت و توهین بردارید و دست دوستی با اعتدال و اصلاحات بدهید
  • بی نام A1 ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
   39 2
   بی خیال این حرفا خوش باشیم 4 سال دیگه
 • بی نام GB ۰۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
  72 1
  آقایان جمنا تحمل شکست نداشتند
 • بی نام A1 ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
  84 1
  اصولگريان شكست سختى خوردند و تحمل انرا ندارن براى همين هذيان گويى ميكنن