ضرورت نظارت شهرداری ها بر ساخت ساز غیر مجاز، لازمه حفظ کالبد شهری است

مدیر منطقه 9 شهرداری کرج در راستای نظارت و کنترل نحوه اجرای ساخت وسازهای منطقه 9، از املاک در حال ساخت به همراه مسولین نظارتی واجرایی بازدید به عمل آورد.

به گزارش خبر آنلاین و به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، سید رضا مساعد درحاشیه بازدید میدانی از سطح منطقه گفت: شهرداری های با نظارت مستقیم بر ساخت و ساز شهری می توانند از رشد ساخت وساز های غیرمجاز جلوگیری کنند.
وی اظهار داشت: شهرداری‌ها جایگاه مهمی در انتظام شهری دارند بویژه اینکه باید نسبت به ساخت سازهای تحت نظارت خود در چهارچوب طرح‌های جامع و تفصیلی شهر و هرگونه عملیات خارج از ضوابط شهرسازی حساس باشند.
مساعد با اشاره به اینکه کنترل و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز از مقوله‌های مهمی است که مسئولین باید مورد توجه قرار دهند، گفت: باید تلاش شود تا فرآیند توسعه و پیشرفت شهر‌و خدمات رسانی مطلوب به مردم از راه قانونی هموار گردد و امورات مهم و حیاتی مردم معطل نماند.
مدیر منطقه 9 شهرداری کرج افزود: دامنه نظارت شهرداری تنها محدود به کنترل و نظارت بر ساخت‌وساز در محدوده شهر نیست بلکه در خصوص حریم شهر نیز وظایف مشابهی دارند که می‌تواند از ساخت و ‌ساز غیرمجاز، غیراصولی و غیراستاندارد در محدوده حریم شهر‌ها جلوگیری کرد.
وی افزود: از دلایل عمده مورد توجه بر ساخت ‌وساز در حریم شهر‌ها می‌توان به رعایت توازن شهر‌ها در آینده و حفظ اراضی، باغ‌ها و جنگل‌ها در حریم شهر‌ها اشاره کرد این نقش برجسته در ماده ۱ قانون تعاریف محدوده حریم شهر، روستا و شهرک مورد تاکید قرار گرفته است.
در این قانون بر نقش نظارتی شهرداری‌ها در انتظام فضای شهری علاوه بر محدوده شهر به حریم شهر نیز تاکید شده و علاوه بر این ابزار کنترل و نظارت قانونی دیگری در زمینه رعایت اصولی ساخت ساز‌ها در اختیار شهرداری هاست، که می‌توان به مقررات بند ۲۴ ماده ۵۵ و ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها در خصوص صدور پروانه و جلوگیری از عملیات احداث ساختمان‌های بدون پروانه در ماده ۱۰۰ اشاره کرد.
مساعد تاکید کرد: انتظار می‌رود مامورین خدمات شهر و کنترل نظارت، نظارت بیشتری بر چگونگی ساخت ساز‌ها و تاسیسات شهری داشته باشند بطوریکه نه مانع توسعه وپیشرفت شود و نه اینکه ساخت سازهای غیرمجاز صورت گیرد.
مدیر منطقه 9 شهرداری کرج همچنین ضمن بازدید از تعدای املاک در حال ساخت در سطح منطقه برای چندین ملک متخلف دستورتوقف عملیات ساختمانی و رفع خلاف صادر کرد.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به لزوم و رسیدگی به درخواست ها شکایات شهروندان پاسخ گویی به پیام های ثبت شده در سامانه 137 انجام می گردد.

 

46

کد خبر 706126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =