تسنیم نوشت: سر تیم تألیف کتاب انسان و محیط زیست از آغاز تدریس این کتاب از ابتدای مهر امسال خبر داد و گفت:‌ کتاب انسان و محیط زیست برای نخستین بار در مقطع یازدهم برای تمامی رشته‌ها و دانش‌آموزان تدریس خواهد شد.

نازیا ملک محمودی درباره جزئیات تالیف کتاب «انسان و محیط زیست» که قرار است در مدارس کشور تدریس شود، اظهار کرد:‌ کتاب انسان و محیط زیست برای نخستین بار از ابتدای مهر ماه امسال در تمامی رشته‌های مقطع یازدهم تدریس می‌شود.

وی ادامه داد: کتاب انسان و محیط زیست در برنامه درسی تمامی رشته‌ها اعم از فنی و حرفه‌ای، کار و دانش و شاخه‌های نظری مقطع یازدهم گنجانده شده و محتوای به همراه طراحی زیبای آن به طور حتم مورد اقبال دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

سر تیم تألیف کتاب انسان و محیط زیست عنوان کرد: این کتاب توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش متعلق به وزارت آموزش و پرورش تهیه شده و در فرآیند آن نیز مشورتهای لازم با کارشناسان سازمان محیط زیست گرفته شده است.

به گفته ملک محمودی، کارشناسان برجسته سازمان محیط زیست به عنوان مشاور در تهیه، تألیف و تولید این کتاب 115 صفحه‌ای مشارکت داشته‌اند.

وی ادامه داد: در تألیف این کتاب مشورت کامل با کارشناسان سازمان محیط زیست انجام گرفته و امیدواریم محتوای مناسب و روان این کتاب مورد استقبال قرار بگیرد.

سر تیم تألیف کتاب انسان و محیط زیست با برشمردن سرفصلهای این کتاب اظهار کرد: آب سرچشمه زندگی‌، خاک بستر زندگی، هوا نفس زندگی، انرژی حرکت زندگی، زباله فاجعه محیط زیست، تنوع زیستی تابلوی زیبای آفرینش و محیط زیست بستر گردشگری مسئولانه، سرفصلهای این کتاب محسوب می‌شود.

ملک محمودی توضیح داد: تمامی کشورهای دنیا و مدارس آنها به دغدغه‌های زیست محیطی اهتمام ویژه‌ای دارند و ما نیز به دنبال آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با مسائل محیط زیستی هستیم.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان و معلمان از نسخه ابتدایی این کتاب ابراز رضایت کرده‌اند، افزود: برای نخستین بار در نظام آموزشی ایران کتاب مستقلی به عنوان انسان ومحیط زیست نگارش شده است که می‌تواند تاثیرگذاری بسزایی داشته باشد.

سر تیم تألیف کتاب انسان و محیط زیست خاطرنشان کرد: البته از مقطع اول ابتدایی به برخی بحثهای محیط زیستی در کتابهایی مانند علوم تجربی و ... نیز توجه شده است اما برای نخستین بار به صورت تخصصی و شیوا به مسائل زیست محیطی پرداخته می‌شود.

ملک محمودی گفت: در این کتاب به ترتیب بخشهایی همچون اخبار محیط زیستی، آشنایی با مسائل زیست محیطی، تحقیق دانش‌آموزان به فعالیتهای زیست محیطی و چه باید کرد وجود دارد.

وی ادامه داد: کتاب انسان و محیط زیست، اطلاعات پیچیده علمی ندارد بلکه همان اطلاعاتی است که دانش‌آموزان از آن آگاه بوده‌اند و این داده‌‌ها کامل‌تر و بروز تر خواهد شد.

سر تیم تألیف کتاب انسان و محیط زیست اظهار کرد: مطالعه و آموزش این کتاب موجب تغییر در نگرش و رفتار دانش‌آموزان نسبت به مسائل محیط زیستی خواهد شد و آنها احساس مسئولیت‌پذیری در این حوزه پیدا می‌کنند.

به گفته ملک محمودی، هدف از تبیین و نگارش این کتاب آشنایی دانش‌آموزان با مسائل محیط زیستی و دغدغه‌مند شدن آنها است.

وی افزود: دانش‌آموزان با فراگرفتن آموزشهای این کتاب به راحتی از مسائل و مشکلات زیست محیطی عبور نمی‌کنند و هر زمان اتفاقی در حوزه محیط زیست بیفتد به عنوان مطالبه‌گر و پرسش کننده وارد می‌شوند.

سر تیم تألیف کتاب انسان و محیط زیست بیان کرد: دانش‌آموزان بعد از مطالعه و آموزش کتاب انسان و محیط زیست ضمن حفظ محیط پیرامونی خود به مطالبه‌گری از مسئولان در این حوزه می‌پردازند.

ملک محمودی گفت: امیدواریم این کتاب در فرهنگسازی جامعه اثرگذار باشد و به کاهش آلودگیهای زیست محیطی و افزایش فرهنگ حفظ محیط زیست منجر شود.

وی با بیان اینکه دبیران جغرافیا، زمین شناسی، زیست شناسی و حتی علوم پایه می‌توانند به آموزش کتاب انسان و محیط زیست بپردازند، گفت: دوره ضمن خدمت و آموزش مجازی برای معلمان در نظر گرفته شده است و ما نیز هر جای کشور که احساس نیاز کنیم برای توجیه بیشتر به کمک معلمان خواهیم رفت.

42237

کد خبر 707052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =