گفتگو با روح‌الله ‌حسینیان، رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی و کمیسیون جدیدالتأسیس سیاست داخلی و شوراها.

نسرین وزیری

روح‌‌الله حسینیان که با تأسیس فراکسیونی تحت عنوان «انقلاب اسلامی» در مجلس هشتم، حمایت از احمدی‌نژاد و دولتش را در این مجلس بنا نهاده است، در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم می‌گوید: مصالح انقلاب، اسلام و مردم در این زمان اقتضا می‌کند که از احمدی‌نژاد حمایت کنیم.

فراکسیون انقلاب اسلامی که به عنوان یکی از فراکسیون‌های تحت‌پوشش و زیرمجموعه فراکسیون اصولگرایان، زودتر از فراکسیون اکثریت مجلس، حمایتش را از احمدی‌نژاد اعلام کرده است، از عدم اعلام موضع فراکسیون اصولگرایان گلایه‌مند است، همین عارضه سبب انتقاد حسینیان از علی لاریجانی و رویارویی رؤسای فراکسیون‌های انقلاب اسلامی و اصولگرایان شده است. البته این نماینده تهران اعتراض به بلاتکلیفی فراکسیون اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری دهم را تنها منحصر به اعضای فراکسیون انقلاب یا نمایندگان منتسب به رایحه خوش خدمت نمی‌داند و تمامی بدنه اصولگرایی را معترض به عملکرد هیأت‌رئیسه فراکسیون اصولگرایان می‌خواند.

در هر حال فراکسیون انقلاب اسلامی پیش از چنین تصمیم‌گیری‌ای، روز یکشنبه بیانیه انتخاباتی خود را در حمایت از احمدی‌نژاد صادر خواهد کرد. بیانیه‌ای که مقدمه‌ای بر آغاز فعالیت‌های ستادی و انتخاباتی این فراکسیون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم است.

آنچه در پی می‌آید مشروح گفتگو با روح‌الله‌حسینیان، رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی و کمیسیون جدیدالتأسیس سیاست داخلی و شوراهاست.

شما معتقدید که 90درصد اصولگرایان یعنی بیش از 200نفر از نمایندگان عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس موافق حمایت از کاندیداتوری دوباره آقای احمدی‌نژاد هستند. پس چرا این حمایت‌ها اعلام نمی‌شود؟ گویا هیأت‌رئیسه فراکسیون اصولگرایان بر این باورند که به جای اعلام حمایت از کاندیدایی خاص، برای حفظ هویت مستقل مجلس نسبت به دولت، تنها به تبیین شاخص‌های یک کاندیدای مطلوب پرداخته شود. عدم اعلام حمایت از احمدی‌نژاد به همین دلیل است؟

چنین تصوری نه ممکن است و نه مقبول که بگوییم به دلیل حفظ هویت مستقل مجلس نباید از کاندیدای خاصی حمایت شود. مجلس نمی‌تواند نسبت به مسئله‌ای مثل انتخابات دهم ریاست جمهوری به دلیل اهمیت ویژه آن و موقعیت‌ خاص سیاسی مجلس، بی‌تفاوت باشد. از این رو عدم اعلام حمایت از کاندیدای واحد اصولگرایان ممکن نیست. چون بدنه اصولگرایی مجلس فشاری را به هیأت‌رئیسه فراکسیون وارد می‌کند که قطعاً هیأت‌رئیسه فراکسیون اصولگرایان در مقابل آن کوتاه خواهد آمد و موضع خود را اعلام خواهد کرد.

منظورتان از فشاری که به هیأت‌رئیسه فراکسیون اصولگرایان وارد می‌شود، چیست؟

نمایندگان اصولگرای مجلس نسبت به عدم اعلام موضع انتخاباتی فراکسیون اصولگرایان و بی‌تفاوتی آن نسبت به انتخابات معترض هستند. از همین رو بدنه اصولگرایی فراکسیون اصولگرایان به هیأت‌رئیسه آن فشار می‌آورند تا تابع خواست اعضا باشند. ان‌شاء‌الله به زودی حرف نمایندگان اصولگرای مجلس به کرسی خواهد نشست.

یعنی در صورت اصرار هیأت‌رئیسه فراکسیون اصولگرایان بر عدم‌اعلام حمایت از یک کاندیدای مشخص در انتخابات ریاست جمهوری دهم، ممکن است اعضای فراکسیون، فراتر از نظر هیأت‌رئیسه وارد عمل شده و از کاندیدایی اعلام حمایت کنند؟

بله چون نظر نمایندگان اصولگرا متفاوت از نظر هیأت‌رئیسه فراکسیون است. در جلسات مختلفی هم که تاکنون داشته‌ایم این اختلاف‌نظرها به وضوح خود را نمایان کرده‌اند و اعتراضات نمایندگان از درون این جلسات به بیرون هم کشیده شده است. ان‌شاء‌الله به زودی هیأ‌ت‌رئیسه فراکسیون اصولگرایی نظر نمایندگان را خواهد پذیرفت.

اما بخشی از اصولگرایان مجلس از جمله اصولگرایان منتقد دولت هستند. چهره‌هایی مثل آقایان احمد توکلی یا محمدرضا باهنر که به دلیل همین انتقاداتشان در گذشته، هنوز موضع انتخاباتی خودشان را نمایان نکرده‌اند و آن را منوط به روشن‌تر شدن آرایش سیاسی کشور می‌کنند. به نظر شما آیا آرایش سیاسی کشور آنچنان متغیر است که نمی‌توان از هم‌اکنون اعلام موضع کرد؟

نه به نظر من آرایش سیاسی کشور تا روز برگزاری انتخابات، تغییر چندانی نخواهد کرد. البته برخی دوستان گله‌هایی نسبت به عملکرد دولت دارند که در حال رایزنی‌ برای حل آن هستند، شاید همین گله‌ها سبب شده که موضع انتخاباتی‌شان را با سرعت اعلام نکنند. اما بنده با صحبت‌هایی که با آنها داشتم، متوجه شدم که تأخیر آنها در اعلام مواضع‌شان خیلی دوام نخواهد داشت.

 مشخصاً با آقایان توکلی و باهنر مذاکره کرده‌اید؟
تصور من این است که موضع این آقایان هم نهایتآً حمایت از آقای احمدی‌نژاد است.

پس چرا صراحتاً این موضع‌شان را اعلام نمی‌کنند؟
هنوز دو ماه تا برگزاری انتخابات زمان باقی است. ان‌شاءالله تا آن موقع موضع‌شان را اعلام می‌کنند. لزومی هم ندارد که همه در یک زمان موضع‌شان را اعلام کنند. در طول زمان و آهسته و آهسته هم می‌شود از کاندیداتوری آقای احمدی‌نژاد حمایت کرد.

منظورتان از اینکه انتقادات اصولگرایان از دولت نهم براساس مسائل عاطفی است آن است که ریشه این اختلاف‌نظرها در مسائل و منافع فردی است و نه مصالح جناحی یا منافع ملی؟

بله به نظر من بیشتر یکسری مسائل فردی است که حل می‌شود.

چقدر احتمال می‌دهید که انتقادات این‌دست از اصولگرایان به عنوان شرطی برای حمایت از کاندیداتوری آقای احمدی‌نژاد مطرح شود؟

همه اخلاق احمدی‌نژاد را می‌دانند که اصلاً اهل شرط و شروط و معامله نیست.

یعنی حتی اگر شرطی هم گذاشته شود، ایشان نمی‌پذیرند؟

همه دوستان اصولگرا چون می‌دانند که ایشان اهل شرط و شروط نیست، اصلاً چنین توقعی از او ندارند که بخواهند برایش شرط بگذارند. فقط ممکن است که گلایه‌هایشان را مطرح کنند.

آقای احمدی‌نژاد تاکنون چندین بار مطرح کرده‌اند که نیازی به آرا و پشتوانه حمایت احزاب ندارند و همان طور که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بدون چنین حمایت‌هایی توانستند به پیروزی برسند، در این دور نیز می‌توانند پیروز شوند. فکر نمی‌کنید که اعلام مواضعی از این‌دست سبب گلایه‌های اصولگرایان تشکل یافته شود؟

بعضی از گلایه‌ها هم نسبت به همین سخنان رئیس‌جمهور است اما دوستان اصولگرا که بر مبنای مصالح و منافع مردم و اعتقادات دینی موضع‌گیری می‌کنند، هیچ‌گاه چنین صرف‌هایی را ملاک تصمیم‌گیری خود قرار نمی‌دهند، ممکن است که ما گلایه‌هایی شخصی هم از کسی داشته باشیم اما مصالح انقلاب، اسلام و مردم در این زمان اقتضا می‌کند که از احمدی‌نژاد حمایت کنیم.

اگر گلایه‌هایی از آقای احمدی‌نژاد تا زمان برگزاری انتخابات حل نشود...

من مطمئن هستم که این گلایه‌ها قابل حل هستند.

اگر حل نشوند ممکن است منجر به سکوت اصولگرایان در قبال حمایت از آقای احمدی‌نژاد و یا حمایت از کاندیدای دیگری شود؟

نه، چون حرف اول اصولگرایان را دین می‌زند. یعنی تمامی تصمیمات ما براساس دین‌مان است . دین ما هم می‌گوید در مواضعی که حق نیاز به حمایت دارد، سکوت جایز نیست.

کد خبر 7089

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =