۰ نفر
۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۶:۱۵

بالاخره فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس بیانیه انتخاباتی خود در حمایت از کاندیداتوری احمدی‌نژاد را صادر کرد.

نسرین وزیری

 این در حالی است که نمایندگان حامی دولت و اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی نتوانستند هیأت رئیسه فراکسیون اصولگرایان را برای ارائه بیانیه انتخاباتی‌ای به نفع احمدی‌نژاد قانع کنند. به این ترتیب فراکسیون اکثریت مجلس در هفته جاری بیانیه‌ای صادر می‌کند که طی آن فقط به تبیین گفتمان اصولگرایی پرداخته می‌شود و اثری از حمایت از کاندیداتوری دوباره رئیس‌جمهور دیده نخواهد شد. اختلافات این دو طیف از اصولگرایان از هفته‌های گذشته در جلسات شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان نمایان شد. در حالی که حامیان دولت به حمایت از کاندیداتوری احمدی‌نژاد اصرار داشتند، هیأت رئیسه فراکسیون اصولگرایان بویژه شخص لاریجانی معتقدند که مجلس نباید در قالب فراکسیونهای خود به حمایت از کاندیدای خاصی بپردازد و باید هویت مستقل خود را حفظ کند. پیشنهاد آنها این بود که به جای حمایت از کاندیدای خاصی، تنها به تبیین ویژگی‌های کاندیدای مطلوب پرداخته شود.

پیشنهادی که با حمایت لاریجانی علیرغم مخالفت نمایندگان حامی دولت به ثمر نشست و به زودی در قالب بیانیه انتخاباتی فراکسیون اصولگرایان نمایان خواهد شد. این در حالی است که چهره‌هایی همچون روح‌الله حسینیان و حمید رسایی که عضو هیأت رئیسه فراکسیون انقلاب اسلامی هستند، از اعمال فشارهایی از بدنه فراکسیون اصولگرایان به هیأت رئیسه این فراکسیون خبر داده بودند تا آنها را مجاب به حمایت از احمدی‌نژاد کنند. فشارهایی که به گفته برخی از اعضای این فراکسیون به طرح موضوع تغییر رئیس فراکسیون اصولگرایان و حتی ریاست مجلس، پیش رفت.

یکی از اعضای این فراکسیون که تمایلی به افشای نامش نداشت به "خبر" گفت: پس از آنکه نمایندگان حامی دولت، اعمال فشارشان به هیأت رئیسه فراکسیون اصولگرایان را علنی کردند، لاریجانی به عنوان رئیس فراکسیون در مقابل خواسته آنان مقاومت بیشتری کرد تا مجلس متهم به آن نشود که در مشت دولت قرار دارد.

البته هیأت رئیسه مجلس هم در قالب نشستی از فراکسیونهای مجلس خواست تا با بیانیه‌های انتخاباتی در حمایت از کاندیداها وارد عرصه انتخابات نشوند تا مبادا رخداد مجلس پنجم تکرار شود. چه آنکه در آن مجلس نمایندگان از کاندیداتوری ناطق نوری رئیس مجلس پنجم در انتخابات ریاست جمهوری هفتم حمایت کردند اما او رئیس‌جمهور نشد و این اقدام مجلس به منزله رودررویی زودهنگام مجلس با دولت آتی تعبیر شد. از نظر هیأت رئیسه مجلس، مشی مجلس هفتم که له یا علیه هیچ کاندیدایی موضع‌گیری نکرد، مشی مطلوبی است و بهتر است همان در پیش گرفته شود.

علی رغم این توصیه هیأت رئیسه به فراکسیون انقلاب اسلامی، نمایندگان حامی دولت برای آنکه مخالفتشان با این نظر هیأت رئیسه از یکسو و نظر هیأت رئیسه فراکسیون اصولگرایان را از سوی دیگر بیان کنند، بیانیه انتخاباتی‌شان را دیروز صادر کردند. ولی اسماعیلی نماینده گرمی و عضو فراکسیون انقلاب اسلامی در واکنش به این تصمیم هیأت رئیسه مجلس برای عدم صدور بیانیه‌های انتخاباتی به "خبر" گفت: این نظر هیأت رئیسه برای ما لازم‌الاجرا نیست. ما خودمان را تابع تام فراکسیون اصولگرایان نمی‌دانیم که بخواهیم حمایتمان از احمدی‌نژاد را علناً اعلام نکنیم. وی همچنین از تداوم چانه‌زنی نمایندگان حامی دولت با هیأت رئیسه فراکسیون اصولگرایان سخن گفت و افزود: بر این اساس می‌کوشیم تا در هفته‌های بعد در بیانیه دیگری از سوی فراکسیون اصولگرایان، آنان را مجاب به حمایت از آقای احمدی‌نژاد کنیم.

کد خبر 7172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =