دو دختر اصفهانی دست به خودکشی زدند.

 

بخش خبری بیست و سی با نقل ناصحیح از پلیس، این خودکشی را به چالش نهنگ آبی وصل کرد.

صدا و سیما به عنوان رسانه سنتی که خیال ندارد کمی حرفه‌ای کار کند؛ سعی کرد به فضای مجازی بتازد. پلیس خودکشی را تلویحا به فضای مجازی نسبت داد و بیست و سی به چالش نهنگ آبی؛ فارغ از اینکه هر دو اشتباه می‌کنند. {لینک}

بخش خبری بیست و سی با ارتباط دادن خودکشی دو دختر اصفهانی به چالش نهنگ آبی، موج منفی علیه فضای مجازی به عنوان رقیب رسانه‌ای خود به راه انداخت که متاسفانه باعث شد تا فردی مانند وزیر ارتباطات هم در این باره موضع‌گیری کند. وزیر تازه‌کار که ظاهرا اطلاع نداشته است که چالش نهنگ آبی وجود خارجی ندارد و توسعه دهنده روسی آن ماهها پیش بازداشت شده؛ بعدا متوجه شد که اصلا خودکشی دو دختر اصفهانی ربطی به این چالش نداشته و اصلا ربطی به فضای مجازی هم نداشته است.{لینک} {لینک}

نکته قابل تامل اینکه وزیر در پست اینستاگرامی خود{لینک} نوشته بود:"باور به هر خبری در فضای مجازی و بازپخش بدون اطمینان از صحت آن باعث از بین رفتن امنیت روانی جامعه است."

حالا معلوم شده است که خودکشی آن دو دختر ربطی به نهنگ و فضای مجازی و ... نداشته است. سخنگوی وزارت بهداشت نیز گفته است: طبق گزارش‌های جهانی، انتشار اخبار خودکشی در رسانه‌های بزرگ تا یک هفته ۱۰ درصد آمار خودکشی را افزایش می‌دهد.{لینک} در یک ماهی که صدا و سیما خبر نهنگ آبی را در بوق و کرنا کرده است، باید دید چقدر توانسته جان مردم را نجات دهد یا بالعکس!

 

نتایجی که از این داستان می شود گرفت به شرح زیر است:

وزیر جوان و مسوول فضای مجازی کشور، خود نباید در دام دروغ‌های رسانه‌ای بیفتد. حال این رسانه سنتی باشد یا مجازی! و همچنین انتشار پست‌های اینستاگرامی خود را نیز با دقت بیشتری انجام دهد.

کوبیدن فضای مجازی توسط صدا و سیما امری طبیعی است. چرا که همچنان به آن به چشم هوو نگاه می‌کند و متاسفانه دروغ پردازی در رسانه سنتی باعث گرایش بیشتر مردم به دروغ‌های مجازی می‌شود.

در بوق و کرنا کردن مسائل قابل حلِ فضای مجازی به صورت موضوعی غیر قابل حل، به معنای اعتراف به عاجز بودن در حل مشکل دارد و نشان از چینش افراد ناوارد در سمت‌هایی دارد که لایق آن نیستند.

بهتر است مسائل جامعه را بدون پرپاگاندا و در حاشیه بردن حل کنیم. وقتی مسئله ای حل می‌شود همه مردم جامعه از آن انتفاع خواهند برد و دوام و بقای سیستم شهروندی - با کمترین هزینه- تضمین می‌شود.

بیایید دروغ نگوییم،چه در فضای سنتی چه در فضای مجازی؛ تا 99 درصد از مشکلات زندگی اجتماعی-سیاسی‌مان خودبه‌خود حل شود.

 

 

کد خبر 721121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
  3 8
  از قدیم هم گفتند جوانی و خامی . البته اگر تعمدی در کار نباشد چرا که روحانی با فضای مجازی و مردم بالا آمد و حالا در دور دوم موضع اش عوض شده . شما چه فکر می کنید؟
 • بی نام IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
  5 1
  یه زمانی هم مردم شیشه رو نمی شناختند و به لطف صدا و سیما و آتقی و ...همه گیر شد
 • بی نام IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
  20 0
  هم زمان حالم از 20 و 30 و ترامپ و کیهان و احمدی نژاد بهم می خورد . سراسر دروغند
 • بی نام RO ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
  2 0
  خبرآنلاین،شما خودت بادی به آتش میزدی که نگو و نپرس،آی نهنگ آبی،وای نهنگ آبی،حال خودت رو مبری میدونی.تو همین دو روز حتی نظر خواهی هم کردی از مردم درباب فضای مجازی،ما هم که فقط دنبال یک ... تا هزار بی ربط و با ربط رو به هم ربط بدیم.