ایسنا نوشت: شمس لنگرودی می‌گوید: «علی‌اشرف درویشیان در کودکی بشریت می‌زیست؛ با چشم‌اندازهای زیبا به آینده بشریت.»

شمس لنگرودی، شاعر و پژوهشگر در پی درگذشت علی اشرف درویشیان نویسنده و پژوهشگر ادبیات عامه در یادداشتی با عنوان «علی اشرف درویشیان: در کودکی بشریت»، نوشته است: «زندگی به خودی خود معنایی ندارد، بعضی چیزهاست که به زندگی معنا می‌بخشد، و بعضی اتفاقات است که بی‌معنا بودن زندگی را آشکار می‌کند. و مرگ، آن نیروی دوگانه است.

در روزگار جوانی ما، علی‌اشرف درویشیان یکی از عوامل شور زندگی و نوشته‌هایش جریانی انرژی بخش برای پر کردن خلاهای زندگی بی‌نشاط تهی از معنا بود. اما وقتی مرگ مثل گونی ناچیزی خوار، به زمین‌مان می‌زند، عملا همه چیز از جمله خود زندگی را بی‌ارزش و بی‌اعتبار می‌کند. چطور ممکن است کسی که تمام وجودش عشق به زندگی است، زندگی به هیچش بگیرد و نابودش کند. زندگی درویشیان سراسر در مبارزه صادقانه برای تحقق رویاهایی گذشت که دیگرانی ریاکارانه در آن رویاها زندگی می‌کردند و می‌کنند.

درویشیان در کودکی بشریت می‌زیست؛ با چشم‌اندازهای زیبا به آینده بشریت؛ همان که نوکیسگان فرهنگی و اقتصادی در دل به سادگی‌اش تسخر می‌زنند. و واقعیت این است که این زندگی پر از رجالگی جای زندگی درویشیان‌ها نیست؛ او رنج می‌برد، و پس پشت طنزش جریانی از درد جاری بود. درویشیان به پاس دست یافتن به رویاهایش ( آینده‌ای کم دغدغه برای تهیدستان) زندگی‌اش همواره در زندان و در به‌دری گذشت و یگانه همدم غمخوارش همسر نازنینش بود. و برای من غم‌انگیز تر از این خاطره‌ای نبود که پس از سال‌ها شبی در مهمانی بزرگی او را آراسته و شیک به همراه همسر و فرزندانش دیدم، خوشحالی من پایانی نداشت، و چند روز پس از آن بود که شنیدم درویشیان دچار بیماری لاعلاجی شده است و شادی من پایان یافت. او که می‌خواست برای زندگی‌مان معنایی بیاورد زندگی خود او بی‌معنا شد. سال‌های سال پیکری از او مانده بود و همسر باوفایش که همواره کنارش بود. و ما که هر یک به کار و گرفتاری خود مشعول، تا امروز که می‌شنویم او را از دست داده‌ایم.»

57243

کد خبر 721271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کرمانشاه A1 ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
  3 0
  تسلیت به جامعه ادبی ایران زمین....روحشان قرین آرامش الهی....شادی روحش صلوات
 • بی نام A1 ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۵
  7 0
  بهترین خاطرات نوجوانیم خواندن داستانهای اوبود
 • فرخ رشت IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۵
  3 0
  یادت همواره در دل های خوانندگان کتابهای زیبایت که همچون فترت پاکت زیباست جاودان میماند مرد نازنین دوست داشتنی .چقدر دلم میخواست که یکبار از نزدیک میدیدمت و بخاطر نوشتار زیبایت میستودمت . روانت شاد
 • بی نام IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
  1 0
  یادش گرامی اولین داستان از او را درکودکی خواندم. آبشوران که فکر کنم بر مبنای زندگی خود ان مرحوم بود دید تازه ای به من داد.