تعطیلی خط مترویی که قالیباف ۴ماه پیش آن‌را با سروصدا افتتاح کرد/ شهرداری: نمایشی بود، امنیت هم ندارد

روابط عمومی شرکت بهره‌برداری متروی تهران اعلام کرد: خط 7 متروی تهران به علت نواقص متعدد در جنبه‌های عمرانی، تجهیزاتی و سامانه‌های ایمنی و کنترلی، از روز دوشنبه هشتم آبان ماه 1396 تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌شود. این خط را خردادماه محمدباقر قالیباف افتتاح کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ چهارماه پس از افتتاح حط ۷ مترو با حواشی و سر و صدای فراوان توسط محمدباقر قالیباف، شرکت بهره‌برداری متروی تهران این خط را تعطیل کرد.

مترو اعلام کرده که این تصمیم پس از بررسی‌های دقیق کارشناسی و با توجه به ضرورت حفظ ایمنی و سلامت شهروندان اتخاذ شده است. در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شده است که راه‌اندازی خط 7 مترو از ابتدا مغایر با استانداردهای ضروری و ناقض اصول ایمنی بهره‌برداری بوده است.

پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در دستوری که برای تعطیلی این خط مترو صادر و تاکید کرده است که برای ما چیزی مهمتر از امنیت و سلامت مردم نیست. بنابراین از آنجا که سفرهای شهروندان با این خط مترو هم‌اکنون خارج از استاندارهای تضمین‌کننده است، تعطیلی فوری این خط در دستور کار قرار گرفته است.

در ابلاغ معاون حمل و نقل شهردار تهران به مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تصریح شده است که نواقص خط هفت متروی تهران باید ظرف مدت شش ماه برطرف شده باشد تا خط 7 مجددا آماده انتقال مسافر شود.

موضوع اشکالات خط هفت متروی تهران پیش از این هم از سوی برخی اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و دوره اخیر مورد انتقاد قرار گرفته بود. این انتقادها و گزارش‌های موجود در بدنه کارشناسی شرکت موجب شد که تصمیم در این باره به نظر نهایی یک تیم کارشناسی محول شود که اکنون این گروه نظر نهایی خود را اعلام کرده‌اند.

بر اساس اعلام کارشناسان، متخصصان و بازرسان فنی که بازدیدهای مکرری از این خط داشته‌اند، مشخص شده است که خط 7 مترو به لحاظ مواردی همچون:

1. عدم وجود سامانه علامت‌دهی (سیگنالینگ) و سامانه کنترل حفاظت خودکار (ATP)
2. عدم نصب حتی یک هواکش در تونل‌ها که در تعارض با استانداردهای موجود است،
3. نواقص سیستم برق‌رسانی و عدم راه‌اندازی سیستم کنترلی برق (اسکادا).
4. و بالاخره نامه صریح مهندس مشاور که بهره‌برداری را تنها در سرفاصله زمانی 55 دقیقه تایید می‌کند و عملا به معنای نمایشی بودن استفاده از این خط مترو است؛

از ابتدا هم حائز شرایط صحیح بهره‌برداری نبوده است و لذا معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با جمع‌بندی بررسی‌های تخصصی و شرایط موجود، اعلام کرد که این خط باید تا زمان برطرف شدن اشکالات موجود و تضمین ایمنی سفرهای شهروندان، متوقف شود.

گفتنی است؛ در زمان افتتاح هم تعدادی از اعضای شورای شهر چهارم و منتخبان شورای شهر پنجم نسبت به افتتاح این خط که با حداقل امکانات مورد بهره برداری قرار گرفته بود، ابراز نگرانی کرده بودند.

کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران خط ۷ مترو را فاقد ایمنی لازم دانست

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر تهران گفت، خط ۷ مترو نواقص ایمنی زیادی دارد و استفاده از آن خطر آفرین است.

پنج شنبه هفته گذشته در مورد ایمنی خط ۷ مترو جلسه‌ای برگزار شد که با توجه به اینکه ایمن نبودن این خط توسط وزارت کشور نیز تایید شده است، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز به این نتیجه رسید که این خط ایمن نیست.

فعالیت این خط از فردا(دوشنبه) متوقف خواهد شد و بعد از توقف فعالیت، قطارهای این خط به سایر خطوط مترو تهران منتقل می‌شوند.

برای رفع نواق ایمنی این خط به اعتبار قابل توجهی نیاز است که باید تامین شود.

۴۷۴۷

کد خبر 722238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =