رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران از ضرورت تعیین تکلیف بدهی‌های دولت و شهرداری در بودجه 97 خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، شورای شهر تهران صبح امروز تشکیل جلسه داد و وضعیت مالی شهرداری و نیروهای مازاد در شهرداری تهران یکی از مهم‌ترین بحث‌های امروز اعضای پارلمان شهری تهران بود. به طوریکه میرلوحی صبحت از نیروهای مازاد و مواجه با آنها را یکی از تلخ‌ترین لحظات فعالیت شورا خواند و همزمان برخی اعضا پیشنهاد دادند که دولت در لایحه بودجه سال ۹۷، تکلیف بدهی‌های دولت به شهرداری تهران را مشخص کند. 


تسهیلات مترو صرف پرداخت حقوق پرسنل شهرداری شد
عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش گفت: متاسفانه پس از گذشت سه ماه از آغاز مسئولیت شهردار تهران هنوز هیچ‌گونه اعتباری به شرکت متروی تهران برای تکمیل خطوط نیمه‌تمام مترو پرداخت نشده است.
محمد علیخانی در جلسه علنی شورای شهر تهران در تذکری بیان داشت: با وجود آنکه مدیریت شهری سابق تهران از سه ماه قبل از انتخابات پرداخت اعتبار به پروژه‌های متروی تهران را متوقف کرده بود انتظار می‌رفت با حضور شهردار جدید تهران و از آنجا که پروژه مترو به دلیل تاثیرگذاری مستقیم در کاهش آلودگی هوا و ترافیک اولویت نخست مدیریت شهری باشد تخصیص اعتبار جهت تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌های نیمه‌تمام در اولویت شهرداری تهران قرار گیرد.
وی افزود: متاسفانه در سه ماه گذشته نه تنها این امر صورت نگرفته است بلکه تسهیلات قطعی مترو مانند دوره قبل به صورت غیرقانونی صرف سایر هزینه‌های مدیریت شهری از جمله پرداخت حقوق شده است.
علیخانی تاکید کرد: این در شرایطی است که خط 6 و خط 7 مترو باید تکمیل و ایمن‌سازی شود، لذا از شهردار تهران انتظار می‌رود در اسرع وقت نسبت به اختصاص منابع مترو اقدام کند.


مواجهه با نیروهای مازاد؛ تلخ‌ترین لحظات فعالیت شورا
بحث نیروهای مازاد در شهرداری تهران نیز یکی از نکاتی بود که در جلسه امروز شورای شهر به آن پرداخته شد. در همین رابطه میرلوحی عضو شورای شهر تهران تلخ‌ترین لحظات سه ماه فعالیت شورا را مواجهه با نیروهای مازاد عنوان کرد.
 محمود میرلوحی در بیست و ششمین جلسه شورای شهر تهران، در نطق پیش از دستور خود ضمن عرض تسلیت به جانباختگان زلزله کرمانشاه گفت: با افتخار اعلام می‌کنیم با فضای محدود صحن شورا, روزانه چهل نفر از خبرنگاران رسانه های همراه و منتقد اصلاح طلبان و شورای شهر نه تنها از نزدیک مشورت‌های اعضای شورا را ملاحظه می‌کنند و مطالب وگزارش تهیه می‌کنند، بلکه برآوردها حکایت از برتری حجم مطالب رسانه‌ای شورا نسبت به مجلس شورای اسلامی دارد.
او ادامه داد: باتوجه به گذشت سه ماه از شروع فعالیت رسمی شورا پیشنهاد می‌کنم با اعلام سیاست ها و رویکرد های کمیسیون ها نگاه به گذشته را صرفا به صورت برداری از وضعیت وگزارش صد روزه محدود کنیم و هرچه زودتر عزم شورا را به نگاه به آینده معطوف کنیم.
او با اشاره به اینکه انبوه مسائل تهران بزرگ در پیش روی ماست، گفت: مشکلات پیچیده محیط زیست و آلودگی های آب وخاک و هواو منظر اگر هرچه زودتر مهار نشود در آینده ناممکن خواهد شد. سماجت و دیرپائی رکود وتاخیر در رونق ساخت وسازها از بین رفتن چهار هزار هکتار باغات شاداب تهران و نگرانی از ادامه این روند تهدیدکننده محیط زندگی شهروندان ٬کم توجهی به 2200 ساختمان و اثر میراث فرهنگی درگستره تهران و حل این مشکلات نیازمند اراده قوی، انگیزه بالا، برنامه ریزی هوشمندانه، همت عالی و صبوری و پشتکار بسیار شوراست.
عضو شورای شهر با اشاره به موانع تحقق شهر جهانی و هوشمند تصریح کرد: در برنامه دوم شهرداری تهران سخن از شهر جهانی هوشمند بااخلاق به میان آمده است، درمنطقه پرآشوب غرب آسیا، به برکت حضور و مشارکت و خواست مردم امنیت و آرامش در کشور حاکم است لذا برنامه ریزی برای تبدیل تهران به مرکز اقتصادی و مالی وفناوری منطقه دور از دسترس نیست.
میرلوحی درباره سمت خود به عنوان معاون اجرایی شورای شهر ادامه داد: تلخ ترین لحظات سه ماه فعالیت شورا مواجهه با نیروهای مازاد است.
او ادامه داد: ناگفته نماند که بناست کارخانه تولید مصوبات جای خودرا به مصوبات محدود وجامع دهد وجنبه های نظارتی وپیگیری مصوبات قبلی مورد اهتمام قرار گیرد.

 

دولت هنوز یارانه مترو و اتوبوس را پرداخت نکرده است

همچنین، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از عدم پرداخت یارانه مترو و اتوبوس از سوی دولت گلایه کرد.
مهندس الویری در تذکر پیش از دستور در جلسه امروز شورای شهر افزود: یک ماه قبل، اعضای شورا با رئیس‌جمهور جلسه‌ای داشتند که در آن جلسه بحث بدهی دولت به شهرداری بیان شد. یکی از مصادیق مطرح شده در این جلسه موضوع پرداخت یارانه اتوبوس و مترو بود که در تماس تلفنی، محمدباقرنوبخت- سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه- قول داد ظرف مدت یک هفته این بدهی پرداخت شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: علی رغم اینکه نوبخت قول داده بود که یک هفته‌ای یارانه مترو و اتوبوس را بدهد اما متاسفانه اقدامی از سمت دولت انجام نشد و لازم است شورای شهر نسبت به پیگیری آن اقدام کند.
علاوه بر این رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران از ضرورت تعیین تکلیف بدهی‌های دولت و شهرداری در بودجه 97 خبر داد.
مجید فراهانی در تذکر پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با بیان اینکه تدوین بودجه سنواتی دولت در این روزها در سازمان برنامه و بودجه و هیات وزیران در حال نهایی شدن است گفت: در صورت نهایی شدن بودجه در هیات دولت امکان تغییرات در صحن مجلس بسیار کم و اندک خواهد بود.
وی افزود: ضروری است شهرداری تهران فوریت بحث بدهی‌ها و مطالبات فی مابین دولت و شهرداری را پیگیری و در بودجه سال 97 کشور تعیین تکلیف کند و به عبارت دیگر حالا زمان روشن شدن و تعیین تکلیف روابط بودجه‌ای شهرداری و دولت رسیده است.
رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران افزود: پیشنهاد می‌کنم در کارگروهی ویژه با حضور آقای نوبخت، شهردار تهران، معاونین شهردار و اعضای شورای شهر کمیته‌ای برای پیگیری‌ بدهی‌ها تشکیل شود.

 


زنان نباید در برابر خشونت سکونت کنند
الهام فخاری؛ در جلسه علنی شورای شهر تهران بیان داشت: نادیده گرفتن و انکار، تمسخر و تحقیر، ناتوان نگه داشتن، عدم برخورداری از حقوق اساسی و شهروندی، خشونت کلامی، نیرنگ و دروغ، رها کردن، بی‌توجهی، خیانت، بهره‌کشی، آسیب بدنی به دلیل جنسیت همگی مصداق بارز خشونت هستند. در برابر خشونت سکونت نکنیم، بی‌تفاوت نباشیم و هیچ زنی را به پذیرش خشونت وادار و یا ناگزیر نکنیم.
وی افزود: زمانی که بیان رنج راه چاره‌جویی و پیشگیری را هموار کند، زمانی که سکونت و پنهان کاری پاداش خشونت‌گر نباشد منع خشونت علیه زنان شدنی است.
فخاری در ادامه گفت: پیامبرا کرم(ص) درباره حضرت فاطمه(س) فرموده‌اند ریحانه‌ای است که می‌بویم او را. رسول خدا فرموده‌اند دختران وزنان بلور هستند، آنها را نشکنید. بهترین شما کسی است که برای زنان و دختران بهترین باشد. از همه اعضای شورای شهر که با پوشش منع خشونت علیه زنان همراهی کرده‌اند سپاسگزارم.
فخاری تاکید کرد: همه شهروندان، مدیران و فعالان حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی را برای اقدام‌های جدی در راستای آموزش، پیشگیری و مبارزه با همه شکل‌های خشونت و تبعیض به ویژه خشونت علیه زنان فرا می خوانم.


قطع درختان در سطح شهر تهران را ممنوع کنید
شهربانو امانی؛ در جلسه شورای شهر تهران، ری و تجریش در تذکری بیان داشت: انتظار ما از شهردار تهران اهمیت ویژه به حفظ میراث طبیعی شهر تهران است. متاسفانه طبق گزارشات واصله از شهروندان، پیمانکار حفظ فضای سبز محله حکیمیه تهرانپارس تحت عنوان حذف سرشاخه‌های زائد اقدام به بریدن درختان خیابان سازمان آب از ریشه کنده است و به طور مشخص تنه درختان را جهت سوءاستفاده جدا کرده و شاخه‌ها را در خیابان رها کرده‌اند.
وی افزود: تماس‌های شهروندان با سامانه 137 بی‌پاسخ مانده است و انتظار می‌رود شهردار محترم ضمن جلوگیری از ادامه سودجویی از محل درختان تحت هر عنوان ضمن پیگیری موضوع با مسئولین خاطی و پیمانکار مربوطه برخورد کند.
امانی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد سیاست‌کاری سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران بیشتر به سمت قطع درختان موجود، سودجویی از آن و کاشت نهال‌های جدید رفته باشد و به طور حتم گروه‌هایی از مسیر این سیاست غلط منافع بسیاری برای خود ایجاد می‌کنند. هرچند که به قیمت از دست رفتن سرمایه فضای سبز عمومی و هویت دیرینه شهری تمام شود.
امانی در ادامه گفت: پیشنهاد می‌شود ضمن اصلاح قانون حفظ فضای سبز تهران هرگونه قطع درختان در سطح شهر به هر عنوانی ممنوع شود و برای جلوگیری از تکرار عمدی و سهوی اینگونه اقدامات با مدیران و پیمانکاران و عاملین برخوردهایی با سطح بازدارندگی بالاتر تصویب شود.

 

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 731187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =