این هشدار را جدی بگیرید؛ آلودگی هوا می‌تواند بر کودکان اثرات مادام‌العمر داشته باشد

کودکان یکی از آسیب پذیرترین گروه ‌ها به آثار ناشی از آلودگی هوا هستند و پیامدهای سلامتی برای آنان می‌ تواند مادام العمر باشند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی شركت كنترل كيفيت هواي تهران؛ مريم نادري در اين باره گفت: بسیاری از مطالعات نشان داده که آلودگی هوا به شدت با شرایط تنفسی مانند ذات الریه، برونشیت و آسم مرتبط است. همچنین می ‌تواند بر سیستم ایمنی کودکان، ریه و رشد مغز و توسعه شناختی تاثیر بگذارد. اگر این بیماری ‌ها درمان نشود برخی از عوارض سلامتی مرتبط با آلودگی هوا می ‌تواند یک عمر باقی بماند.

به گفته مدير واحد پايش شركت كنترل كيفيت هواي تهران، مطالعات مختلفی در گذشته نشان داده است که چگونه آلودگی، عملکرد ریه و رشد مغز در کودکان را مختل می ‌کند. حجم هوای استنشاقی نیز به طور گسترده ای با سطح فعالیت متفاوت است. کودکانی که بازی پرتحرکو یا ورزش می کنند حجم بیشتری از هوا را وارد ریه می کنند نسبت به کودکانی که خواب هستند و یا تحرک کمتری دارند. این تفاوت در رفتار تنفسی نیز ممکن است خطر ابتلای کودک به بیماری ریوی مرتبط با ذرات ریز را افزایش دهد. ریه ها و مغز کودکان می توانند با هوای پاک تر بهتر رشدکنند.

طبق تحقیقات، کودکان بیشتر از بزرگسالان آسیب ‌پذیر هستند. آنها از طریق استنشاق هوای آلوده به علت ریه ‌ها و سیستم ایمنی بدنشان در معرض خطر هستند. بعضی از کودکان بیشتر از دیگران حساس هستند. افراد مبتلا به بیماری ‌های مزمن ریوی، به ‌ویژه آسم، به طور بالقوه در معرض خطر بیشتری نسبت به کسانی که چنین شرایطی ندارند، هستند. توصیه می ‌شود اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید و از فن آوری ‌هایی مانند تصفیه هوا برای مقابله با آلودگی هوا استفاده کنید.

دکتر تاشر مانیر \ رئیس بخش اطفال بیمارستان فوق تخصصی ناناواتی در اين باره معتقد است: هر دو آلودگی هوای داخل و فضای باز تاثیر مهمی در تشدید آلرژی کودکان و آسم دارد. آلودگی هوای باز تحت کنترل ما نیست ولی می ‌توان زمانی که کودکان در معرض هوای آزاد و بیرون از خانه قرار می ‌گیرند را کنترل کرد. برای آلودگی محیط بسته، باید از مصرف سیگار جلوگیری شود. تصفیه کننده های اتاق تنها زمانی مفید هستند که مبلمان قدیمی و اسباب بازی ‌های خزدار نگهداری شوند. یکی از نیازهای مهم استفاده از فیلترهای هوای HEPA (فیلتر هوا با کارایی بالا) جایی است که جریان هوا به سمت سر کودک در طول خواب هدایت شود. برای اینکه تصفیه کننده های هوا موثر واقع شوند باید حداقل یک سال یا بیشتر استفاده شوند.

سطوح مختلف آلاینده ذرات2.5PM دارای پیامدهای جدی سلامتی مانند آسم، برونشیت، علائم تنفسی مزمن شامل تنگی نفس، تنفس دردناک و مرگ و میر ناشی از این ناراحتی ها است زیرا این ذرات وارد ریه شده و حتی می توانند وارد جریان خون شوند.

 

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 741260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =