در سمپوزیوم درمان یکپارچه در سرطان عنوان شد: اولین و مهمترین مرحله درمان بعد از تشخیص سرطان درمان های روانی و تغذیه ای است که در بهبود و افزایش طول عمر بیماران نقش بسزایی دارد و در درمان سرطان باید در اولویت مراحل درمانی پزشکان قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سمپوزیوم درمان یکپارچه در سرطان (Integrative Therapy In Oncology) با هدف ارائه رویکردهای جامع در درمان بیماری سرطان، 7 دی با حضور جمعی از اساتید حوزه سرطان در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد.

در این سمپوزیوم دکتر مامک طهماسبی اولین متخصص طب تسکینی در ایران گفت : آنچه که بهداشت جهانی روی آن تاکید دارد ارتقا و آموزش بیماران و خانواده های بیماران سرطانی برای کاهش درد و اندوه ایام بیماری است.

وی افزود: به عبارتی هدف از مکمل های درمانی سرطان افزایش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان است تا مبتلایان به فاز نهایی این بیماری روزهای باقیمانده عمر خود را به دور از درد و رنج و استرس با کیفیت همراه نزدیکان خود طی کند.

وی با تاکید بر اینکه مراقبت تسکینی وظیفه هر پزشکی است و آموزش به متخصصان این حوزه باید افزایش یابد، گفت: سیاستگزاری نظام سلامت کشور باید به سمت آموزش رود، در کشور ما مهمترین موانع برای بیماران نبود آموزش، نداشتن دانش و نگرش درست نسبت به بیماری خود است.

دکتر طهماسبی گفت: بیشتر مشکل ما درگیری با خانواده های بیماران است، ما بایستی به خانواده های بیماران آموزش دهیم تا به گونه ای با فرد برخورد کنند تا با درد و رنج کمتری به زندگی خود ادامه دهند.

دکتر یعقوبی جویباری رادیو تراپ و آنکولوژیست درخصوص نبود مهارت لازم در طب مکمل درمان سرطان گفت: یک متخصص آنکولوژیست بایستی در درمان بیمار به درمان مکمل اعتقاد داشته باشد به عبارتی در طول درمان متخصص باید به لحاظ روانشناسی و تغذیه ای بیمار خود درمان کند.

وی افزود: برای مثال مصرف برخی غذاها در انواع سرطان ها آسیب جدی به بافت های بدن از جمله کبد وارد میکند، مشکل فرهنگی مردم ما این است که به غلط فکر می کنیم هر نوع طب طبیعی و گیاهی مناسب و هر طب شیمیایی مضر است.

دکتر یعقوبی جویباری تاکید کرد: تصور غلطی است که فکر کنیم محصولات گیاهی همیشه کمک کننده است ، در طب سنتی تمام درمان ها مثل طب چینی، انرژی درمانی و امثال آن در درمان انواع سرطان کاربرد ندارد.

وی گفت: ما بایستی مزایا و معایب طب مکمل را بدانیم، در حوزه سلامت سه بخش فیزیکال ،سوشال و روحی و روانی را داریم، در طب مکمل ما بیشتر به جنبه روحی و روانی بیماران کمک می کنیم.

فقط ۲۰درصد افراد جامعه سلامت روان دارند

دکتر عباسعلی اللهیاری، رییس سازمان نظام روانشناسی در این سمپوزیوم گفت: سلامت ابعاد مختلفی دارد طبق تعریف سلامت جهانی از ۱۰۰ درصد افراد تنها ۲۰ درصد سلامت کامل دارند و ۸۰ درصد به لحاظ روانی در رویایی با اولین بحران و مشکلی دچار انواع بیماری ها چون زخم معده، مشکلات قلبی و عروقی و پوست و مو می شوند که غالب آن ریشه روانی دارد.

وی با تاکید بر اینکه مکانیسم آموزش روانی در کشور ما نادیده گرفتا شده ، گفت: استرس های شدید مثل درگیری و اختلافات خانوادگی و ترس از زلزله موجب اختلال در سیستم ایمنی بدن شده و ممکن است با علایم چون زخم معده سال ها فرد را درگیر کند.

دکتر عباسعلی اللهیاری تاکید کرد : خانواده های ما باید آموزش روانی ببیند و بیاموزند در مواقع بحران تفکر منطقی داشته باشند ، غالب افراد در جامعه ما با اولین شکست پرخاشگری از خود نشان می دهند.

وی با بیان اینکه ما به علت زندگی در جامعه پراصطرصی چون ایران ناگزیریم آموزش رویایی منطقی با بحران ها را ببینیم و در بحث سرطان و درمان روانشناختی ما ناگزیریم به علت فراوانی آن به خانواده ها زمانی که حاد است با آموزش تا ۷۰ درصد اثر بخشی درمان را بالاتر ببریم.

رییس سازمان نظام روانشناسی گفت: در درمان سرطان ما باید به پزشکان آموزش بدهیم درمانگری را بالا ببرند و روانشناسی فرد گذشته، کودکی، و عواطف بیمار را بداند تا بتوان توجه و تمرکز بیمار را به سمت توانمندی هایش سوق دهد و طول عمر کیفیت بیمار را افزایش قابل توجهی داد.

دکتر مختاری متخصص ریه به تغییر در تعاریف از بیماری پرداخت و گفت: نام سرطان همه بیماران را می لرزاند طبق آمار ما ۳۵۰ هزار مبتلا به سرطان در کشور داریم که در این شرایط ما بایستی درمان های مکمل به بیماران سرطانی را برای افزایش کیفیت و امید زندگی چه برای خود فرد و اطرافیانش را بالا برده و در درمان همواره توجه به وضعیت اجتماعی ،اقتصادی و خانوادگی بیمار را در اولویت مراحل درمان قرار دهیم.

در این سمپوزیوم یک روزه موارد مانع در درمان گروهی و یکپارچه بیماران پیچیده سرطانی بررسی شد.

همچنین در این مراسم از محصول کمک درمانی ضد سرطانی avemar برای استفاده در درمان های حمایتی، تغذیه ای و روانی بیماران، رونمایی شد.

۴۷۴۷

کد خبر 741428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =