۰ نفر
۲۰ تیر ۱۳۸۹ - ۰۵:۵۸

تحقیقات جدید نشان می‌دهد مجرمانی که از آی‌فون‌های اپل استفاده می‌کنند، ممکن است بدون آن‌که خود بخواهند اطلاعات زیادی را در اختیار پلیس قرار دهند که می‌تواند بر ضد آن‌ها استفاده شود.

ابوالفضل کریمی: استفاده از گوشی‌های هوشمند و بخصوص آی‌فون اپل، هر روز محبوبیت بیش‌تری پیدا می‌کند، اپل از سال 2007 تا کنون بیش از 50 میلیون آی‌فون فروخته و کارشناسان فناوری و آژانس‌های اعمال قانون تلاش زیادی می‌کنند تا به قابلیت‌های این دستگاه‌ها برای تحقیقات قانونی پی ببرند.

به گزارش تلگراف، در حالی که پلیس برای ردیابی مجرمان از تلفن‌های همراه استفاده می‌کند، کارشناسان معتقدند آی‌فون‌ها اطلاعات دقیق‌تری را در این مورد در اختیار پلیس قرار می‌دهند.

جاناتان زدزیارسکی، هکر سابق که اکنون به مسوولان اعمال قانون آمریکا آموزش می‌دهد چگونه اطلاعات را از تلفن‌های همراه استخراج کنند، در این باره گفت: در طراحی آی‌فون‌ها نکات امنیتی بسیار زیادی به کار رفته است که باعث شده است این وسایل اطلاعات شخصی بیش‌تری نسبت به هر وسیله دیگر در خود داشته باشند.

این وسایل زندگی مردم را سازماندهی می‌کند و اگر شما در حال انجام دادند جرم هستید، ممکن است چیزی در این مورد در تلفن همراه شما وجود داشته باشد..

آقای زدزیارسکی در این باره به دیلی تلگراف گفت که مسائل امنیت در آی‌فون‌ها چندان مورد توجه قرار نگرفته است. چرا که این تلفن‌ها برای مصرف کنندگان معمولی طراحی شده و مانند بلک‌بری‌ها نیست که با اهداف تجاری ساخته شده باشد.

برای مثال می‌توان به حافظه ثبت اطلاعات صفحه‌کلید اشاره کرد که برای اصلاح غلط‌های املایی طراحی شده است، اما یک کارشناس می‌تواند با کمک آن هر چیزی را که در بین 3 تا 12 ماه گذشته روی این گوشی تایپ شده، استخراج کند.

به علاوه هر زمان سیستم نقشه‌برداری داخلی آی‌فون‌ها از کار بیفتد، این وسیله از آخرین موقعیت تلفن همراه یک تصویر تهیه کرده و آن را ذخیره می‌کند.

به این ترتیب محققان و بازپرسان می‌توانند به صدها تصویری که به این شکل در این گوشی ذخیره شده‌اند، دسترسی پیدا کنند و متوجه شوند شخصی در یک محدوده زمانی خاص کجا بوده است.

یک خصوصیت دیگر که این تلفن دارد geotag ها نام دارد. تصاویر آی‌فون دارای این تگ‌های جغرافیایی است و اگر این تصاویر به صورت آنلاین پست شوند، پلیس قادر است با توجه به این تگ‌ها و متوجه شود که تصویر مورد نظر در کجا تهیه شده و با استفاده از شماره سریال گوشی به مالک آن دسترسی پیدا کند.

سم برادرز که یک شرکت تحقیقاتی در زمینه تلفن‌های همراه است در این باره گفت: افراد بسیار بسیار کمی هستند که بدانند چگونه می‌توان این اطلاعات را از تلفن همراه حذف کرد.

کد خبر 74336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =