۰ نفر
۱۹ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۱:۴۳

سایری، نرم‌افزار جدیدی برای گوشی‌های آی‌فون است که با استفاده ازهوش مصنوعی پیشرفته‌ای که در طراحی آن استفاده شده، می‌تواند فرمان‌هایی مانند رزرو هتل یا خرید بلیت هواپیما را بدون اشتباه انجام دهد.

فریبا فرهادیان: کاربران آمریکایی این روزها می‌توانند هوش مصنوعی را در جیبشان بگذارند و هروقت نیاز به انجام کاری دارند، آن را از جیب خود درآورده و فرمان‌هایشان را به‌صورت صوتی به گوش آن برسانند. بلافاصله این هوش مصنوعی اوامر را اجرا خواهد کرد.

به گزارش نیوساینتیست، این ابزار جدید که سایری (siri) نام دارد، برنامه جدیدی برای گوشی هوشمند اپل، آی‌فون است که می‌تواند دستورات صاحبش را بشنود و آن‌ها را اجرا کند. این ابزار درواقع نوعی هوش مصنوعی است. سایری درواقع از یک پروژه نظامی در ارتش ایالات متحده، که هدف آن ساخت دستیاری با هوش مصنوعی بود، به‌وجود آمده است.

پیش از این نیز انسان‌ها توانسته بودند به‌نوعی "دستیار مجازی" را با Mr.Clippy مایکروسافت، یعنی همان گیره کاغذ سخن‌گو در برنامه‌های آفیس تجربه کنند؛ اما این‌بار دستیار مجازی چیزی فراتر از این چیزهاست. این دستیار جدید می‌تواند به شما در رزرو یک هتل 5 ستاره در فلان نقطه و یا یافتن نزدیک‌ترین کافی‌شاپ کمک کند. این دستیار مجازی حتی می‌تواند به این ‌سئوال شما که: "آیا امروز باید چترم را با خود ببرم یا خیر؟" پاسخ قانع‌کننده‌ای ارائه دهد. برای این‌کار کافی است بلافاصله به شبکه اینترنت و سیستم موقعیت‌یاب جهانی متصل شود و اطلاعات مورد نظر را فراهم کند.

آدام چیر، دستیار ساخت سایری، در مورد این‌که سایری چگونه این کار را انجام می‌دهد به نیوساینتیست گفته است: «شما می‌توانید یک دستور معمولی مثل این جمله را به آی‌فون خود بدهید: "برای من در یک رستوران خوب فرانسوی در سن‌فرانسیسکو یک میز 2 نفره رزرو کن". در این حالت سایری بلافاصله فهرستی از رستوران‌های خوب را که می‌تواند در سایت openTable.comرزرو کند، به شما ارائه می‌دهد. کافی است برایش مشخص کنید که چه زمانی را برای این کار ترجیح می‌دهید تا بدون تکان دادن انگشتتان به دلخواه خود برسید. سایری می‌تواند به 35 سایت از سایت‌های رزرو تاکسی گرفته تا بانک‌های اطلاعاتی مرور فیلم، متصل شود و کار مورد نظر را انجام دهد».

به گفته چیر، نکته جدید و نوآورانه این قضیه در روشی است که سایری سخنان صاحبش را رمزگشایی می‌کند و با درک منظور واقعی وی، از سایت‌ها برای اجرای فرامین استفاده کند. وی در تکمیل توضیحاتش اضافه کرد که انجام چنین کاری نیازمند داشتن توانایی درک معنی لغاتی است که شما در جمله خود از آن استفاده کرده‌اید.

وقتی کلمات گیج‌کننده می‌شوند
رزرو کردن یک رستوران 4ستاره در بوستون، کاری است که در نگاه اول خیلی راحت و بی‌دردسر است؛ اما اگر بدانید کلمات استفاده شده در این جمله معانی دیگری هم دارند، آن‌گاه قضیه کمی پیچیده خواهد شد. اصطلاح Book که در زبان انگلیسی به معنی رزرو کردن به کار می‌رود، نام یک شهر در آمریکا نیز هست. واژهStar به معنی ستاره نیز همین سرنوشت را دارد و نام یک شهر آمریکایی دیگر است. علاوه‌براین نام یک رستوران نیز star است. علاوه بر تمام این‌ها، 13 شهر با نام بوستون وجود دارد. این همان چیزی است که آدام چیر به آن "انفجار ترکیبی معانی" لقب داده است.

برای این‌که این اتفاق نیفتد، سایری از مکان و موقعیت کاربر خود استفاده می‌کند. او می‌داند که Book به‌احتمال قوی یک فعل امر است، مگر این‌که موقعیت شما در نزدیکی شهر Book باشید. سایری تمامی احتمالات را برای هر لغت در نظر می‌گیرد و با تلفیق کردن موقعیت مکانی و دیگر اطلاعاتی که احتمالا خود شما قبلا به آن داده‌اید، می‌تواند کارش را به بهترین وجه انجام دهد.

اگر نیاز دارید سایری برایتان ای‌میل یادآوری‌کننده ارسال کند، مسلما باید قبلا به او آدرس ای‌میلتان را داده باشید و یا وقتی از او انتظار دارید نزدیک‌ترین گل‌فروشی را به خانه‌اتان پیدا کند، مسلما پیش از آن نشانی خانه خود را به او خواهید داد. هم‌چنین وقتی می‌خواهید برایتان بلیت هواپیما بخرد، حتما باید اطلاعات کارت اعتباری خود را قبلا در اختیارش گذاشته باشید.

آیا تو قابل اعتمادی؟
اما تا چه حد می‌توان به یک قطعه نرم‌افزاری اعتماد کرد؟ آیا مطمئن هستید که این هوش مصنوعی کاری را که خودش دوست داشته باشد، انجام ندهد و دقیقا منظور شما را اجرا کند؟

این همان موضوعی است که ذهن برخی از مهندسانی را که روی هوش مصنوعی کار می‌کنند به خود مشغول کرده است. هرچه قدرت و اطلاعات بیشتری در اختیار این دستیار مجازی بگذارید، احتمال آسیب‌دیدن شما از آن افزایش می‌یابد.

سازندگان سایری آن‌قدر عاقل بوده‌اند که جانب احتیاط را رعایت کنند و تنها اختیار یافتن سرویس‌های تفریحی و دیگر وظایف غیرحیاتی را به این دستیار مجازی بسپارند؛ اما آینده مبهمی که در این راه وجود دارد ممکن است حریفان و رقبای سرسختی را به میدان آورد که حتی روح و روان کاربر خود را نیز جستجو کنند و او را در اختیار خود بگیرند. 2001، یک ادیسه فضایی را که فراموش نکرده‌اید؟

کد خبر 42664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =