۰ نفر
۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۳

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: با ایجاد 980 هزار شغل در سال آینده، می‌توانیم نرخ بیکاری را به 11.2 درصد کاهش دهیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت در نشست خبری اشتغال و تولید در بودجه 1397 اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه و در برنامه اعلامی دولت به مردم، به ویژه دولت دوازدهم در ایام انتخابات، موضوع اشتغال مساله بسیار مهمی بود. اشتغال بدون توجه به سرمایه‌گذاری ممکن است.

وی با اشاره به روش تجهیز منابع سرمایه‌گذاری در بودجه برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی جدید، افزود: دولت سیاستی را برای خروج از رکود و حرکت به سمت رونق را از ابتدا آغاز کرد. این سیاست مشتمل بر دو اقدام برای رشد سرمایه‌گذاری بود.

رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: دو اقدامی که دولت انجام داده بود. یک سیاست این بود که از تسهیلات بانکی بتوانیم به واحدهای تولیدی بخش خصوصی اعطای اعتبار کنیم تا فعال شوند که 7 هزار و 500 واحد نیمه‌فعال را در سال گذشته هدف قرار دادیم تا حدود 16 هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط بدهیم. نتیجه این بود که 16 هزار میلیارد تومان به 17 هزار و 900 میلیارد تومان افزایش یافت. 7 هزار و 500 واحد نیز به 24 هزار واحد افزایش یافت. به این معنا که ما تسهیلات خردتری به بنگاه‌های بیشتری دادیم.

نوبخت عنوان کرد: از مسیر دیگر، از منابع خزانه به عنوان طرح‌های عمرانی به طرح‌های دولتی عمرانی پرداخت کردیم که 42 هزار میلیارد تومان بود.

وی متذکر شد: رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: تلفیق این تسهیلات این بود که سال گذشته هم رشد سرمایه‌گذاری 7.1 درصد مثبت بود و هم این‌که رشد اقتصادی برای نخستین‌بار دو رقمی شد.

نوبخت بیان کرد: با همین توضیح، برای سال آینده مجددا این سیاست را به صورت پیشرفته‌تر قرار است اجرا کنیم. ما منابعی که در چارچوب بودجه 97 قرار است سرمایه‌گذاری کنیم، 327 هزار میلیارد تومان است. این رقم در دو مسیر انجام می‌شود. 73 هزار و 400 میلیارد تومان را در طرح‌های تولیدی و اشتغال و 254 هزار و 300 میلیارد تومان را نیز در طرح‌های عمرانی دیده‌ایم.

وی با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری در طرح های عمرانی با رقمی در حدود 254 هزار و 300 میلیارد تومان، ادامه داد: برای این منظور 60 هزار و 400 میلیارد تومان از طریق منابع عمومی، 13 هزار و 300 میلیارد تومان از طریق منابع اختصاصی، 53 هزار و 100 میلیارد تومان از طریق مشارکت بخش خصوصی و تسهیلات صندوق و بانکی، 3 هزار میلیارد تومان از طریق آب‌های مرزی و 124 هزار و 500 میلیارد تومان از طریق سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی از محل منابع داخلی تامین خواهد شد.

پیش‌بینی نرخ بیکاری 11.2 درصدی

رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: در سال 1397 برای اشتغال پیش‌بینی می‌شود که 838 هزار نفر متقاضی جدید وارد بازار کار می‌شوند. پس برای این‌که نرخ بیکاری را تقلیل دهیم، بیش از 838 هزار فرصت شغلی باید ایجاد کنیم. با فرض ایجاد 980 هزار شغل در سال آینده، می‌توانیم نرخ بیکاری را به 11.2 درصد کاهش دهیم.

نوبخت اظهار داشت: همچنین پیش‌بینی می‌شود که جمعیت شاغل دارای آموزش عالی به طور متوسط سالانه 686 هزار نفر افزایش یابد. یعنی بیش از 70 درصد کل فرصت‌های شغلی ایجاد شده می‌بایست در این گروه باشد.

وی با اشاره به منابع مالی لازم برای اجرای برنامه‌های تولید و اشتغال که 73 هزار و 400 میلیارد تومان است، افزود: 17 هزار و 400 میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی، 15 هزار میلیارد تومان از منابع ریالی صندوق توسعه ملی، 35 هزار میلیارد تومان از منابع شبکه بانکی و 6 هزار میلیارد تومان از اعتبارات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و شهری خواهد بود.  رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ایجاد اشتغال در 8 موضوع، تصریح کرد: در حوزه احیای بافت‌های فرسوده 240 هزار فرصت شغلی، مسکن روستایی، حمایتی و اجتماعی 60 هزار فرصت شغلی، حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری 22.4 هزار فرصت شغلی، حمل‌ونقل عمومی برون‌شهری 2.7 هزار فرصت شغلی، پرورش ماهی در قفس 14 هزار فرصت شغلی، کشت گلخانه‌ای 33 هزار فرصت شغلی، صنایع تکمیلی کشاورزی 20 هزار فرصت شغلی، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری 173 هزار فرصت شغلی، سیاست‌های فعال بازار کار 221 هزار فرصت شغلی، برنامه‌های اشتغال خرد 121.8 هزار فرصت شغلی پیش‌بینی شده است.

برنامه اشتغال در بخش مسکن

نوبخت با اشاره به برنامه اشتغال دولت در بخش مسکن عنوان کرد: یک برنامه کمک به احیای بافت‌های فرسوده (100 هزار واحد مسکونی) است که پیش‌بینی می‌شود در این حوزه 240 هزار فرصت شغلی ایجاد شود. همچنین برنامه دیگر، کمک به تامین مسکن روستایی و اجتماعی با ایجاد 50 هزار واحد مسکونی شهری و 50 هزار واحد مسکونی روستایی است که پیش‌بینی می شود 60 هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

وی متذکر شد: ما فکر می‌کنیم یک بخشی از کارها از سال 1397 باید شروع کنیم و احیای بافت‌های فرسوده آغاز شود.

برنامه‌های بخش حمل‌ونقل درون شهری و برون شهری

رییس سازمان برنامه و بودجه  با اشاره به برنامه‌های بخش حمل‌ونقل درون‌شهری و برون شهری، گفت: برای جلوگیری از افزایش آلاینده‌ها در شهرهای بزرگ، دو برنامه داریم که یک برناممه نوسازی حمل‌ونقل درون‌شهری و یک برنامه هم نوسازی حمل‌ونقل برون شهری است.

نوبخت بیان کرد: در این راستا 15 هزار تاکسی، 2 هزار اتوبوس، 2 هزار مینی‌بوس و میدل‌باس و 2 هزار ون و کامیونت جایگزین خواهد شد.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز 67 هزار فرصت فرصت شغلی در نظر داریم ایجاد شود که سه طرح دنبال خواهد شد. یک طرح، توسعه گلخانه‌ای با 33 هزار فرصت شغلی، پرورش ماهی در قفس 14 هزار فرصت شغلی و صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی 20 هزار فرصت شغلی خواهد بود.

سیاست‌های فعال بازار کار

رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: یکی از این سیاست‌ها، طرح کاروری دانش‌آموختگان دانشگاهی با 70 هزار فرصت شغلی است. میزان سهمیه استان‌های کشور در اجرای طرح کارورزی در سال 1397 نیز بر این اساس بوده که استان‌هایی که در رنج بیشتری هستند، در اولویت قرار دارند.

شراکت بخش خصوصی در طرح های عمرانی

نوبخت اظهار داشت: حدود 71 هزار پروژه ناتمام در دست دولت وجود دارد که شامل حدود 6 هزار پروژه ملی و 65 هزار پروژه استانی است. حدود 4 هزار میلیارد تومان از پروژه‌ها را پیش‌بینی کردیم که سال آینده واگذار کنیم.

وی افزود: حدود 4 هزار میلیارد تومان از پروژه‌ها را پیش‌بینی کردیم که سال آینده واگذار کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تمام سیاست‌هایی که در حوزه اشتغال در پیش گرفتیم، در راستای اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

استخدام دولتی باز هم خواهیم داشت؟

نوبخت در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این خصوص که در پاسخ به این پرسش که منتقدان دولت معتقدند که دولت نمی‌توان از پس هزینه‌های سهام عدالت برآید، عنوان کرد: این نکته در مجلس مطرح شد. 290 نماینده مجلس داریم که هر کدام سلایقی دارند. این‌که مجلس این نظر را داشته باشد، هنوز رای‌گیری نشده است؛ ضمن این‌که قانون باید اجرایی شود.

وی با اشاره به برنامه‌های اشتغال در بخش دولتی و استخدام‌های دولتی، متذکر شد: قانون مدیریت خدمات کشوری مشخصا در بند «ب» و بند «ج» ماده 24 این اجازه را به دولت داده که هر 3 نفر که خارج می‌شود، یک نفر را جذب کند. سال‌جاری استخدام‌هایی داشتیم و سال آتی هم احتمالا داشته باشیم. این تعداد در حدود 20، 30 هزار نفر خواهد بود.

برنامه اشتغالی دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به کاهش قیمت بنزین و برنامه اشتغالی دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی، گفت: در مجلس کمیسیون تلفیق رقم 17 هزار و 400 میلیارد تومان را به 10 هزار میلیارد تومان تقلیل داد و نوع محل را هم عوض کرد. به جای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، از فروش اموال تکمیلی این را تعیین کرد. این‌که در نهایت مجلس چه تصمیمی داشته باشد، منتظر تصمیم مجلس خواهیم بود. ما در ارتباط با این‌که چه میزان در این خصوص امکان فروش اموال تملیکی وجود دارد، باید از مجلسی‌ها پرسید.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که چرا دولت روی افزایش ظرفیت بنگاه‌ها تمرکز نکرده است؟ بیان کرد: نکته دیگر این است که الان ظرفیت‌های آماده وجود دارد و با مقداری سرمایه در گردش می‌توانند فعال شوند. در سال گذشته با پرداخت 17 هزار و 900 میلیارد تومان تسهیلات، آثار آن را در اشتغال نیمه اول امسال دیدیم که نرخ بیکاری یک واحد درصد تقلیل پیدا کرد.

وی ادامه داد: بر این اساس، ما این سیاست را در دولت در دستور کار داریم. اعطای تسهیلات برای واحدهای موجود در دست انجام است.

دولت روی افزایش قیمت انرژی اصرار ندارد

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که دولت چرا همچنان اصرار دارد که 17 هزار و 400 میلیارد تومان از محل افزایش حامل‌های انرژی به دست آورد و روی بهبود فضای کسب‌وکار تمرکز نمی‌کند؟ عنوان کرد: این حرف درست است که باید روی فضای کسب‌وکار کار کرد و فضای کسب‌وکار بهبود یابد.

نوبخت اظهار داشت: ما اصرار به کسب 17 هزار و 400 میلیارد تومان نداریم. منتها در مدلی که طراحی کردیم، این موضوع دیده شده است.

وی افزود: ما یک مقدار منابع عمومی باید داشته باشیم و این منابع را باید تلاش کنیم از محل‌های دیگر که مشخص کردیم، تهیه کنیم. در عین حال، همچنان به بهبود فضای کسب‌وکار خواهیم پرداخت.

ایجاد 1033000 فرصت شغلی چه تضمینی دارد؟

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به پرسش خبرگزاری خبرآنلاین که چه تضمینی وجود دارد که مجلس منابع بودجه را مانند 17 هزار و 400 میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی کاهش ندهد. به این شکل ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی با اما و اگر مواجه نمی‌شود؟ تصریح کرد: انشاءاله این اتفاق نمی‌افتد. دو بحث وجود دارد. مسوولیت بودجه به تنهایی برعهده دولت نیست. دولت پیشنهاددهنده و مجلس تصویب‌کننده است. ما برای اختیارات قانونی مجلس احترام قایل هستیم. مجلسی‌ها هم مثل ما در برابر جامعه خود را مسوول می‌دانند.

نوبخت عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم و جوانان اشتغال است. درست است بحث‌های دیگری مطرح می‌شود، اما نمی شود نسبت به این مهم بی‌توجه بود.

وی متذکر شد: البته تا آن‌جایی که من اطلاع دارم، بقیه درآمدها تقلیل پردا نکرده است. 

35225

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 744557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  29 2
  خواهشاباارزش افزوده ومالیاتهای وحشتناک شغل خودمان رانگیریدوبیکارمان نکنید..ایجادشغل پیش کش خودتان
 • بی نام A1 ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  25 0
  طنز بسیار جالبناکی بود.
 • morad KZ ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  23 2
  40 ساله هر سال میگید 1 میلیون شغل میخواید ایچاد کنید...اگه اینطور بود که الان بیکار نداشتیم.متاسفانه مسولان و کله ها و خواص در ایران فقط به فکر پول در اوردن از هر راهی مثل واردات و ..هستن نه ایچاد شغل
 • بی نام A1 ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  1 0
  شما که موقع انتخابات می گفتید اقتصاد ایران ظرفیت یکمیلیون شغل را نداره و آقای قالیباف را دروغگو خطاب می کردید
 • بی نام A1 ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  2 0
  اقاي نوبخت بنظرم دركشورنيست كه خبرنداردكه يك كشاورز بيچاره براي يك وام ٢٠درصدي پدرش بايددربيايد بريد ازكشورهاي عربي يادبگيريد كه وام بادرصد صفرميدهدبراي تشويق كشاورز
 • احسان A1 ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  1 0
  شما برید کنار لطفا و عرصه رو به آدم های کاربلد و نخبه بدین . دیگه حنای شما رنگی برای ملت نداره بعد پنج سال حرف
 • بی نام A1 ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  3 0
  چندین هزارکارگاه طلاسازی ومغازه وتولیدپوشاک به خاطرکسری دولت بامالیات وارزش افزوده غیرمنطقی وعلی الراس مواجه شده جمع کردن وبیکارشدن حالادوباره می خواهید برایشان شغل درست کنید ودوباره بیکارشان کنید .....عجب حکایتی ماداریم؟؟؟؟؟