کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی پس از بررسی لایحه بودجه سال آینده، مجوز بررسی حساب‌های بانکی در راستای حذف یارانه غیرنیازمندان را به دولت داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در رابطه با تبصره 14 لایحه بودجه سال آینده، به دولت اجازه داده شده است در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقط مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و نیز معطوف کردن پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای نیازمند، در سال 1397 از محل منابع سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تا مبلغ 37 هزار میلیارد تومان را هزینه کند.

به این ترتیب، دولت موظف است نسبت به حذف یارانه خانوارهای پردرآمد در طول 3 ماه اول سال 1397 به صورت تدریجی اقدام کند. افرادی که مایل به بررسی تراکنش‌های مالی خود و آزمون وصع آنها توسط دولت نیستند، می‌توانند از دریافت یارانه اعلام انصراف کنند.

در عین حال، در صورتی که خانوارها نسبت به حذف یارانه خود معترض باشند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف یک ماه موضوع را بررسی و در صورت استحقاق، نسبت به برقراری یارانه آنها اقدام کند.

به این ترتیب، مبلغ 230 میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی و سازمان بهزیستی اختصاص می‌یابد.

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس، وزارت نفت از طریق شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شركت ملی گاز ایران موظف است كلیه وجوه عمومی از جمله درآمد حاصل از فروش داخلی 5 فرآورده نفتی اصلی، سوخت هوایی و گاز طبیعی را از ابتدای سال 1397 به حساب متمركز ریالی و ارزی به نام خزانه‌داری كل كشور كه تحت عنوان تمركز وجوه درآمد شركت نزد بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح می شود، واریز کند. خزانه داری كل كشور ، ماهانه سهم هدفمندی یارانه ها مربوط به شركت‌های مذكور را با اولویت نسبت به سایر تكالیف، از حساب‌های فوق برداشت می‌کند. عدم اجرای این بند در حكم تصرف غیر قانونی در وجوه و اموال دولتی یا عمومی است.

بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران موظف است به گونه ای عمل کند كه شركت ملی گاز ایران و شركت‌های گاز استانی و همچنین شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از ابتدای سال 1397 به صورت برخط، اطلاعات پرداخت مربوط به كلیه مشتركین را در اختیار داشته باشند.

 

35225

 

 

کد خبر 747963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شمس A1 ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
  9 5
  عالیه. اونهایی که حسابهای میلیاردی دارند یارانه میخان چه کار. مبیکاران استقبال می کنیم حسابها را چک کنید
 • بی نام DE ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
  4 0
  این مجلس،برازنده همین دولت است .
 • حمید A1 ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
  2 0
  دولت باید برای افرادی که سرمایه هایشان دلار و سکه و طلا است فکری بکند هم هر روز ارزش بیشتری پیدا میکند هم هیچ جا ثبت نشده متاسفانه همه سرمایه داران چنین وضعی دارند