موز خارق‌العاده ژاپنی که پوستش را هم می‌شود خورد، دانه‌ای ۲۶٬۰۰۰ تومان

پژوهشگران ژاپنی با شبیه‌سازی رشد گیاهان در عصر یخبندان، موز جدیدی پرورانده‌اند که پوست آن را نیز می‌توان بدون احساس «چندش» خورد. این محصول در ژاپن بسیار کمیاب است و با قیمت دانه‌ای ۶ دلار عرضه می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، این موز که در مزرعه «D&T» واقع در ایالت اوکایامای ژاپن تولید شده، «Mongee» نام گرفته است که در زبان ژاپنی «خارق‌العاده» معنی می‌دهد. روش تولید این موز جدید، «بیدارسازی به کمک ذوب از انجماد» نام دارد و طی آن، ابتدا درخت موز در دمای زیر صفر رشد می‌کند؛ سپس آن را گرم می‌کنند تا یخ‌هایش ذوب شود و دوباره آن را در خاک می‌کارند. این همان روشی است که تصور می‌رود برای گیاهان در عصر یخبندان اتفاق افتاده است.

فرآیند انجماد، رشد سریع‌تر درختان موز را هم به همراه دارد. در شرایطی که ۲ سال طول می‌کشد تا درخت موز در مناطق حاره‌ای به باردهی برسد، در روش جدید فقط ۴ ماه لازم است تا درخت موز به شرایط مناسب برای میوه‌دهی برسد.

پوست موز دارای برخی مواد مغذی است و در برخی کشورها آن را به همراه میوه موز می‌خورند؛ اما بدن به‌سختی می‌تواند مواد مغذی درون پوست موز را استخراج و جذب کند. کسانی که موز مونجی را امتحان کرده‌اند، می‌گویند که پوست موز مونجی، باریک‌تر از موزهای معمولی است، بافت عجیبی هم ندارد و مزه خاصی هم نمی‌دهد.

به رغم رشد سریع و شرایط مناسب برای تولید پرمحصول، موز مونجی در ژاپن کمیاب است. این محصول فقط در برخی سوپرمارکت‌های بزرگ ژاپن عرضه می‌شود و سهمیه هر فروشگاه هم ۱۰ موز در هفته است. عجیب‌تر از همه، قیمت بالای این میوه است که دانه‌ای ۵٬۷۵ دلار (تقریبا ۲۶ هزار تومان) اعلام شده است.

منبع: نیوزویک

۵۴۵۴

کد خبر 749986

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =