جماران نوشت: رئیس فراکسیون امید گفت: ما از هرگونه نقد عملکرد استقبال می‎کنیم و قطعا تلاش خواهیم کرد که برنامه‎ها و حرکات خود را با توجه به نقد های مشفقانه اصلاح کنیم. ما همواره بر هویت اصلاح طلبانه خود تاکید داریم اما شرایط زمانی را هم مدنظر داشتیم. آیا ما می‎خواهیم تجربه دهه 80 در دو انتخابات ۸۴ و ۸۶ تکرار شود؟ پاسخ ما مشخص است؛ خیر.

محمدرضا عارف معتقد است: «رسانه» یکی از ضعف‎های جریان اصلاحات است، به خصوص در دهه اخیر و شاید مهم‎ترین دلیل، آن است که جریان رسانه‎ای قوی مانند صداوسیما و تریبون‎های عمومی و شبکه های اجتماعی بزرگ در اختیار جناح رقیب است.

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:

شما انتقادات عمومی نسبت به جریان اصلاحات و فراکسیون امید مبنی بر اینکه دچار نوعی روزمرگی، اقدامات ستادی در انتخابات و دور شدن از ارزشهای اصیل خود شده است را می‎پذیرید؟

ما از هرگونه نقد عملکرد استقبال می‌کنیم و قطعا تلاش خواهیم کرد که برنامه‎ها و حرکات خود را با توجه به نقدهای مشفقانه اصلاح کنیم. البته در پاسخ به سوال شما باید بگویم من این دیدگاه را نمی‎پذیرم، چرا که ما همواره بر هویت اصلاح‎طلبانه خود تاکید داریم اما شرایط زمانی را هم مدنظر داشته ‏ایم. آیا ما می‏خواهیم تجربه دهه 80 در دو انتخابات 84 و 86 تکرار شود؟ پاسخ ما مشخص است؛ خیر. بنابراین، با حفظ هویت و ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی و گفتمانی باید تصمیم‌گیری کنیم. به همین دلیل، در انتخابات مجلس در سال 94، ائتلافی عمل کردیم اما در انتخابات شوراها که سال جاری برگزار شد مستقل و کاملا اصلاح‎‌طلبانه وارد رقابت شدیم.

آیا این حضور مستقل در انتخابات در آینده هم تکرار خواهد شد؟

ما بارها بحث ائتلاف حتی با اصولگرایان را مطرح کردیم؛ شرایط کشور در دهه 90 ایجاب می کرد که ما ائتلاف کنیم. حتی پیشنهاد ائتلاف محدود با اصولگرایان را در انتخابات 94 مطرح کردیم که آن‎ها نپذیرفتند. درباره ائتلاف باید با توجه به شرایط زمانی تصمیم گیری کنیم، اما صدر و ذیل ائتلاف باید در هر حال مشخص شود. در صورت شکل گیری ائتلاف، باید سهم و مسئولیت شکل دهندگان ائتلاف با صراحت اعلام شود و مردم در جریان امر قرار گیرند.

ما در انتخابات 92 یک ائتلاف کلی داشتیم، در سال 94 نیز معیارهای خاصی را برای ائتلاف مشخص نکردیم. در نتیجه برخی از افرادی که با عنوان لیست امید به مجلس راه یافتند، از همان ابتدا فاصله گرفتند و برای مشروعیت بخشیدن به خودشان و توجیه عملکردشان؛ به فراکسیون امید حمله کردند که این‎ها مسیر افراط را پیش گرفته‎اند. با این حال ائتلاف با جناح‎های سیاسی مختلف را براساس آنکه سهم جریان‎های مختلف سیاسی مشخص شود، در هر رویداد سیاسی قابل طرح می‌دانیم.

بحث گفت و گوی ملی که از مهرماه سال گذشته توسط فراکسیون امید مطرح شد، در واقع به نوعی رویکرد ائتلافی، ملی و ارزشی است. شخصا این رویکرد را نه سیاسی بلکه ارزشی می‎دانم و پیش شرطی هم نداریم؛ ابتدای امر به سراغ مشترکات می‎رویم و قطعا در طول مسیر موارد اختلافی نیز مطرح می‎شود که به آنها نیز می‎توانیم بپردازیم. البته امروز در این مورد ناراضی نیستیم اما انتظار داشتیم جریان رقیب گرم تر از آن استقبال می‎کرد، ما انتظار داشتیم دست ما را به گرمی بفشارند تا امور را با هم به خوبی پیش ببریم.

بحث ائتلاف با اصولگرایان برای حمایت از آقای لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 نیز در همین راستاست؟

گام بعدی ما انتخابات 98 مجلس است. بحث مورد نظر ما حفظ هویت و اگر لازم باشد ائتلاف. بعد از انتخابات 98 برنامه خود را در مورد انتخابت 1400 اعلام خواهیم کرد.

مردم برای حمایت از فراکسیون امید در انتخابات 98 مجلس، به کارنامه و موفقیت‎های آن توجه می‏کنند. فراکسیون امید مشخصا چه طرح، لایحه یا برنامه ای را به عنوان کارنامه خود ارائه می‎کند؟

نمایندگان فراکسیون امید در طرح ها و لوایح در مجلس فعال هستند. طراح برخی طرح ها نمایندگان امید هستند. در امر نظارت نیز نمایندگان فعال هستند. به عنوان مثال نقش نمایندگان امید در شورای مرکزی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و تایید واجدین شرایط بسیار موثر بود. مبنای حرکت فراکسوین امید برنامه ارئه شده در زمان انتخابات به مردم یعنی برنامه «برجا» است.

برنامه‎های شما برای پاسخگویی به مردم چیست؟

مردم عزیز کشورمان و به خصوص مردم عزیز تهران که به شکل صددرصد از لیست امید حمایت کردند انتظار عملکرد قوی دارند. ما برنامه «برجا» را داریم که به آن متعهد هستیم و ان شاء الله در زمان مناسب عملکرد فراکسیون را اعلام خواهیم کرد. علاوه بر این من می توانم به شما بگویم فراکسیون امید بر اساس شرایط زمانی، عملکرد خوبی داشته است. ما بنا نداریم در شرایط فعلی همه برنامه ها و طرح هایی که در مجلس پیگیر آن هستیم را بیان کنیم، چرا که موضع ما تفاهمی و جلب حمایت نمایندگان محترم در تصویب طرح هاست. به این معنا که نمی خواهیم اعلام کنیم طرحی که اعضای فراکسیون امید آن را طراحی کرده اند تا پایان امیدی باقی خواهد ماند. برای تصویب طرح‌ها نیاز به رای سایر نمایندگان محترم مجلس داریم.

در شرایط فعلی به دنبال اجماع در مجلس هستیم و نمی خواهیم طرح ها سیاسی شود و جناح دیگر با این استدلال از آن استقبال نکند. به این ترتیب، با این رویکرد امور را در مجلس پیش می بریم که یکی از موارد را مثال می زنم که اگر در آن حضور جدی نداشتیم به ثمر نمی نشست. اگر ما در شورای نظارت بر انتخابات شوراها حضور منسجم و موثر نداشتیم و اکثریت را به دست نمی آوردیم برخی دوستانی که در حال حاضر در شوراها حضور دارند نمی توانستند در آن حضور داشته باشند.

انتظار ما از شوراهای اسلامی شهر هم این است که حضور جدی و موثر داشته باشند و به مسائل سیاسی و حاشیه ای نپردازند؛ چراکه شوراها کارکرد خدماتی دارند و باید به شکل جدی پیگیر مطالبات مردم باشند. برای تهران هم سازوکار مشخصی در نظر گرفته شده است که این امر برای کلان شهرهای دیگر هم قابل اعمال است. فراکسیون امید تعامل و همکاری خوبی با شوراهای اسلامی شهر و روستا و به خصوص شوراهای کلان شهرها و مراکز استانها دارد. همکاران ما در پیگیری مطالبات مردم و جوانان جدی هستند و جلسات متعدد و فراوانی در فراکسیون در این زمینه با مسئولان اجرایی و ذیربط کشور داریم.

با توجه به اینکه رقیب شما در حال بمباران اطلاعات است، جایگزین شما برای رسانه ای شدن موضوعات برای اقناع و مدیریت افکار عمومی چیست؟

مردم به عملکرد توجه دارند، به طور مثال شما اظهارنظرهای رقیب در زمان دولت اصلاحات را به خاطر دارید اما امروز در مقایسه با دوره های بعد توانایی دولت اصلاحات مشخص شده است. ما تلاش داریم عملکرد خوبی داشته باشیم و در زمان مناسب هم گزارش آن را ارائه کنیم.

به هر حال گفته می شود یکی از دلایل شکست اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 بمباران سنگین جناح رقیب بوده است. مانند آنچه درباره پرونده گوشت های آلوده و ... مطرح شد و بعد ها ثابت شد، جوسازی رسانه ای بوده است.

اگر در انتخابات سال 84 منسجم عمل می‎کردیم به نظرم نتیجه می گرفتیم. اگرچه نمی خواهم نقش تخریب را نادیده بگیرم ولی توجه داشته باشیم که با مردمانی بسیار باهوش و با درک بالای سیاسی رو به رو هستیم که عموما پای صندوق های رای پاسخ تخریب ها و اتهامات ناروا و غیر اخلاقی را می دهند. بنای ما این است که خیلی به تخریب ها نپردازیم و وقت خود را حتی الامکان صرف پاسخ به مطالبات مردم و خدمت به کشور کنیم.

29215

کد خبر 750312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
  1 0
  نمایندگان فراکسیون امید در طرح ها و لوایح در مجلس فعال هستند. طراح برخی طرح ها نمایندگان امید هستند. در امر نظارت نیز نمایندگان فعال هستند. کاملا مشهوده مخصوصا حضور شما خیلی احساس میشه
 • اصغر KW ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
  3 0
  آقای عارف از اصلاحات شما بجز نوستالژی تلخ دهه هفتاد چیزی نمانده... خدایش بیامرزد
 • بی نام IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  1 0
  شما با هر کسی میخواهید ائتلاف کنید ولی ما دیگر نه شماها را قبول داریم نه ائتلافهایتان را...
 • بی نام US ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  1 0
  واقعا کشته مرده ی این اعتماد به نفستم که اصلا توی باغ نیستی.