۰ نفر
۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷

اذان مغرب که تمام شد و صفوف نمازگزاران در رواق‌های حرم مطهر امام رضا (ع) شکل گرفت، یکی از مقامات مسئول کشور -که روحانی هم هست- در یک حلقه حفاظتی به صفوف نمازگزاران پیوست. تعجب کردم! حدود چهل روز پیش دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور گفته بود: مسئولان کشور هیچ نیازی به محافظ ندارند و در امنیت کامل قرار دارند.

ولی اکنون حاج آقا در یک حلقه حفاظتی به حرم تشریف آورده‌اند! اتفاقا یکی از محافظین کنار من نشست. بین دو نماز از او پرسیدم: پس از صحبت‌های شمخانی هنوز هم حاج آقا محافظ دارند؟ خندید و گفت: البته حاج آقا محافظانشان را کم کرده‌اند! برخی از همراهان ایشان رییس دفتر و... هستند و پرسید: مگر کسی هم حفاظت خود را کنار گذاشته است؟ سوال خوبی بود، ذهنم را مشغول کرد. پس از نماز در خبرها جستجویی کردم و دیدم تقریبا هیچ‌کس سخن دبیر شورای عالی امنیت ملی را جدی نگرفته و به آن واکنشی نشان نداده است! حتي بعد از اين صحبت تصاوير شمخاني با محافظانش در رسانه‌هاي مختلف منتشر شد! این در حالی است که مطالبی بسیار کم اهمیت تر موجی از واکنش مقامات و شخصیت‌های کشور را درپی دارد!

حفاظت مسئولان پدیده‌ای تحمیلی پس از ترورهای کور منافقین در سال 60 بود و قرار بود موقتی باشد اما ظاهرا اکنون 36 سال است که نه تنها حذف نشده بلکه گسترده‌تر هم شده است به‌طوری که برخی از مسئولان «شخصیت» خود را در داشتن محافظ و تعداد آن جستجو می‌کنند. شمخانی گفته بود که اکنون حفاظت شخصیت‌ها جنبه تشریفاتی دارد و بدان نیازی نیست و من فکر می‌کنم همین «تشریفاتی بودن حفاظت» موجب ماندگاری آن شده و سال‌ها بین مردم و مسئولان فاصله انداخته است. امیرمومنان علی (علیه السلام) در نامه‌ای به یکی از کارگزارانش نوشت: «و از طرف تو برای مردم سفیری جز زبانت نباشد و مابین تو و مردم فاصله و پرده‌ای جز صورتت قرار مده و هیچ نیازمندی را از دیدارت محروم مکن؛ زیرا اگر در آغاز از ورود بر تو منع گردد، پس از آن که حاجتش برآورده شد تو سزاوار سپاسگزاری نخواهی گشت.»

در این میان اما این روزها اقدام قابل تحسين امام جمعه تبریز در تشریفات‌زدایی و مانع‌برداری از نمازجمعه حرکت خوب دیگری بود که اگر چه دیر هنگام، اما می‌تواند مهم باشد. حرکتی که این هفته در نمازجمعه چند شهر ديگر تكرار شد، به طوری که امید می‌رود جمعه آتي در مشهد و سایر نماز جمعه‌ها هم مانع‌برداری اتفاق بیفتد.

عدم فاصله بین مردم و مسئولان از ویژگی‌های جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام برخاسته از متن مردم است که متاسفانه عوامل مختلفی این فاصله را ایجاد کرده و شاید هم هوای نفس برخی مسئولان به آن دامن زده است و برتری‌طلبی و امتیازخواهی به‌تدریج آنها را از مردم به‌طور کامل جدا کرده و با مشکلات آنها بیگانه ساخته است.

اکنون که مسئولان و شخصیت‌های محترم! به سخن دبیر شورای عالی امنیت ملی بی‌اعتنایی کردند پیشنهاد می‌کنم رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی با ایجاد پویش «#من_محافظ_نمی‌خواهم» مسئولان کشور، مقامات، وزرا، ائمه‌جمعه به ویژه شخصیت‌های روحانی و سیاسی را به کنار گذاشتن حفاظت خود فرا بخوانند. در این صورت پس از چندی با هوشمندی مردم و به ویژه جوانان عزیز و خبرنگاران عکاس، جامعه قادر خواهد بود مسئولانی که خود را «برتر» از مردم می‌دانند بشناسد، مسئولانی که قرار بود «نوکر» مردم باشند.

راستی شما تاکنون نوکری که با محافظ! نزد مردمی بیاید که قرار است «نوکری» آنها را بکند، دیده‌اید؟ 

با این حرکت علاوه برحذف مانعی به نام حفاظت از میان مردم و مسئولان، هزاران نیروی انسانی توانمند آزاد می‌شوند که می‌توانند در سازمان خود به فعالیتی مفیدتر بپردازند و میلیاردها تومان هزینه که در سفرهای پرتعداد مسئولان به خاطر هزینه سفر محافظان انجام می‌شود صرفه‌جویی می‌گردد. مشروط بر آن‌که مسئولانی که طی سال‌ها طعم شیرین «همراهان تشریفاتی» البته با هزینه بیت‌المال! به کامشان نشسته است و دیگر دوری از تشریفات را نمی‌توانند تحمل کنند! خدم و حشم دیگری با عناوین تازه برای خود دست و پا نکنند.

کد خبر 750350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محافظ IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
  3 1
  تا امروز وظیفه ما محافظت از مسئولین در قبال مردم بود ولی حالا وقت آن رسیده که از مردم در مقابل مسئولین محافظت کنیم
 • بی نام A1 ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
  0 0
  چاره این است که مردم با عاشقان مقام و تحقیر کنندگان توده ها طلبکارانه و آگاهانه برخورد کنند تا آنها بفهمند که جای آقا و نوکر را اشتباهی گرفته اند. مقامات پست و عنوان دارند و مزایایش را می برند ولی نباید یک مرتبه خود را از فرش به عرش برسانند و از مردم طلبکار شون. خوشبختانه اخیرا حرکات خوبی شروع شده و برخی از مقامات با هوش متوجه عمق تحقیری که به مردم روا داشته شده گشته اند و این توید خوبی است برای آینده