۰ نفر
۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸

ایلنا نوشت:طبق حداقل دستمزد امسال مشمولان قانون کار، حداقل عیدی‌شان رقم یک میلیون و ۸۵۹ هزار و ۸۶۲ تومان خواهد بود.

عیدی مشمولان قانون کار و همچنین کارمندان دولت تا ۴۵ روز آینده پرداخت می‌شود. رقم عیدی امسال کارگران یک میلیون و ۸۵۹ تا دو میلیون و ۷۸۹ هزار تومان و عیدی کارمندان نیز ۸۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود.

به زودی و در روزهای پیش رو تا پایان سال جاری عیدی مشمولان قانون کار و همچنین کارمندان دولت پرداخت خواهد شد. طبق قوانین موجود، عیدی پایان سال کارمندان با تصویب هیات وزیران تعیین و ابلاغ می شود که این رقم در جلسه دیروز هیات دولت برای پایان سال ۹۶ مبلغ ۸۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

در عین حال، روش محاسبه و پرداخت عیدی کارگران و مشمولان قانون کار متفاوت بوده و طبق مصوبه مجلس، کارفرمایان باید در پایان هر سال حداقل ۲ برابر و حداکثر ۳ برابر حداقل دستمزد تعیین شده در هر سال (مصوبه شورای عالی کار) را به عنوان عیدی به کارگران پرداخت کنند.

بنابراین فرمول تعیین عیدی کارگران مشخص بوده و در زمان اعلام مصوبه شورای عالی کار مشخص خواهد بود. به بیان دیگر در اسفندماه امسال که شورای عالی کار حداقل دستمزد سال ۹۷ کارگران را تعیین و تصویب می کند، می توان حداقل و حداکثر عیدی کارگران در پایان سال ۹۷ را نیز محاسبه کرد.

با این توضیحات، باید انتظار داشت در روزهای پیش رو و هفته های باقیمانده تا پایان سال جاری، شاغلان در بخش خصوصی و زیرمجموعه های دولتی عیدی و پاداش پایان سال خود را دریافت کنند.

هرچند رقم مربوط به عیدی و پاداش پایان سال کارگران متفاوت از کارمندان است، ‌ اما مسئولان کارگری کشور معتقدند عیدی تنها مزیت مشاغل کارگری نسبت به کارمندان بوده که البته آن هم از سوی بسیاری از کارفرمایان به دلایل گوناگون پرداخت نمی شود و هستند هزاران کارگری که بدون دریافت عیدی به استقبال نوروز می روند.

نگاهی به روند افزایش رقم عیدی پایان سال کارگران در سالهای اخیر نشان می‌دهد که هر فرد مشمول قانون کار در پایان سال ۹۲ می توانست ۹۷۴ هزار و ۲۵۰ تومان تا یک میلیون و ۴۶۱ هزار و ۳۷۵ تومان عیدی دریافت کند. ذکر این نکته الزامی است که میزان عیدی پایان سال کارگرانی که پایه حقوقی آنها بالاتر از رقم حداقل دستمزد سال جاری (۹۲۹۹۳۱ تومان) باشد نهایتا تا ۳ برابر این رقم یعنی مبلغ ۲ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۷۹۳ تومان خواهد بود و امکان پرداخت بیشتر از این رقم وجود ندارد.

همچنین طبق حداقل دستمزد امسال مشمولان قانون کار، حداقل عیدی نیز رقم یک میلیون و ۸۵۹ هزار و ۸۶۲ تومان خواهد بود. رقم قابل پرداخت به عنوان عیدی کارمندان نیز در پایان امسال رقم ۸۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.

عیدی کارمندان حداکثر عیدی کارگران حداقل عیدی کارگران سال
۴۰۲۵۰۰ ۱۴۶۱۳۷۵ ۹۷۴۲۵۰ ۹۲
۴۰۲۵۰۰ ۱۸۲۶۷۳۰ ۱۲۱۷۸۲۰ ۹۳
۶۸۷۰۰۰ ۲۱۳۷۲۷۵ ۱۴۲۴۸۵۰ ۹۴
۷۷۰۵۰۰ ۲۴۳۶۴۹۸ ۱۶۲۴۳۲۲ ۹۵
۸۴۷۵۰۰ ۲۷۸۹۷۹۳ ۱۸۵۹۸۶۲ ۹۶

 

 

3535

کد خبر 752364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • هادی US ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
  4
  علیرغم کم بودن مبلغ عیدی کارکنان دولت ولی تضمین شده و پرداخت در سال جاری است ولی عیدی کارگران کمتر از مبلغ اسمی پرداخت شده و اکثرا در سال بعد پرداخت میشود.
 • بی نام IR ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
  1
  هرزمان پول رانت 102 هزارمیلیاردی خودرو را گرفتند
 • آذری IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
  0
  سلام آخه کدوم عیدی فعلا کارخونه ها تو دادن حقوق موندن چه برسه به عیدی دادن گوش مسیولین عزیز برسه لطفا مردم شرمنده اهل و عیال هستن کارخونه کبریت سازی و تایر سازی ها و..... تو تبریز حقوق نمی تونه بده