روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: پدر علیرضا می‌گوید به پزشک می‌گویم اگر دستهایش قطع شود سرطان پسرم خوب می‌شود، می‌گوید نمی‌دانم. چگونه به قطع دست‌های پسرک بیمارم رضایت دهم.

علیرضا ۶ساله که برای درمان سرطان خونش حدود ۳ماه پیش در بیمارستان علی‌اصغر تهران بستری شد، حال نه‌تنها بیماریش درمان نشده که پزشکان گفته‌اند برای ادامه درمانش باید دستان کوچک علیرضا قطع شود.

کمتر از یک ماه پیش ماجرای اتفاق ناخوشایندی که برای سید علیرضا ۶ساله اتفاق افتاد، در صفحه ۹ روزنامه وقایع‌اتفاقیه منتشر شده بود. پسرک برای درمان سرطان خونش از اواسط آبان‌ماه در این بیمارستان بستری شد تا تحت درمان کموتراپی و شیمی‌درمانی قرار گیرد، اما در جریان تزریق داروی شیمی‌درمانی، رگ‌هایش دچار پارگی شده و داروی شیمی‌درمانی به زیر پوست پسرک نفوذ می‌کند و سیاهی مختصری را در آن منطقه ایجاد می‌کند. به گفته پدر علیرضا، ابتدا سیاهی تنها به اندازه یک سکه بود اما با وجود اینکه این کودک در بیمارستان و تحت مراقبت بود، به این زخم اعتنایی نشد؛ غافل از اینکه بیماری که تحت شیمی‌درمانی است چنان سیستم ایمنی بدنش ضعیف می‌شود که یک زخم کوچک می‌تواند به زخمی عمیق و کاری بدل شود. همین‌طور هم شد و عفونت آنچنان پشت دست علیرضا را فرا گرفت که پزشکان مجبور به برداشتن زخم شدند.

آخرین اطلاعات از خانواده علیرضا از بیمارستان علی‌اصغر تهران اما هنوز هم خوشایند نیست. پدرش می‌گوید: «علیرضا چنان درگیر عفونت دست شده که با وجود تزریق سه نوبت آنتی‌بیوتیک قوی ضدقارچ در روز باز هم نیاز به قطع دست است.» خشم و ناراحتی در صدای پدر علیرضا موج می‌زند: «می‌گویند اگر جان بچه‌ات را می‌خواهی باید دستش را قطع کنیم. چرا؟ چون عفونت و شیمی‌درمانی با هم جمع نمی‌شود، باید ماجرای دستش حل شود که بعد بتوانیم شیمی‌درمانی را آغاز کنیم. آخر به چه زبانی بگویم این سهل‌انگاری بیمارستان بود که ما را به این وضع کشاند.» او در یک ماه گذشته پزشکان زیادی را ملاقات کرد تا شاید بتواند بدون قطع دست علیرضا مشکل عفونت دست را حل کند.

اما حالا همه متفق‌القول می‌گویند تنها چاره، قطع دست کودک ۶ساله است تا ادامه شیمی‌درمانی امکانپذیر شود. پدر می‌گوید: «به پزشک می‌گویم اگر دستهایش قطع شود، سرطان پسرم خوب می‌شود، می‌گوید نمی‌داند. من هم نمی‌دانم در این دو راهی خطیری که قرار گرفته‌ام که به خاطر قصور پزشکی است و هیچ چیز جز این نیست چه تصمیمی می‌توانم بگیرم. چگونه به قطع دست‌های پسرک بیمارم رضایت دهم.» او برای شکایت از قصور بیمارستان درباره پسرش، وکیلی گرفته تا دراین‌باره اقدامات لازم را انجام دهد اما می‌گوید: «با وجود اینکه خطا از سوی بیمارستان رخ داده است اما متاسفانه هیچ‌کس خودش را مسئول نمی‌داند که نهایت تلاش را برای حفظ دست‌های کوچک فرزندم انجام دهد.»

45302

کد خبر 752856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  5 1
  و همچنان کسی پیگیر خطاهای پزشکی نیست
 • بی نام A1 ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  4 1
  واقعا متاسفم برای جامعه پزشکی که مسئولیت بی کفایتی خودش را نمی پذیرد امیدوارم هر چه زودتر به این مسئله رسیدگی شود و این کودک معصوم والبته کودکان معصومی که این چنین مورد بی توجهی قرار می گیرند مصونیت پیداکنند. کسانی که مقصرند از عاقبت کار مطمئنا مصون نخواهند بود چه در دنیا چه در آخرت
 • بی نام A1 ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  6 0
  خدایا خودت کمک کن
 • بی نام IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  5 0
  اطباء علیرغم اینکه از کم اطلاعی مردم و مستاصل شدن آنان بخاطر ناراحتی عزیزانشان استفاده برده و پولهای کلان و ناعادلانه ای به جیب میزنند متاسفانه حتی در بدیهیات حرفه خود نیز آنچنان مسلط نیستند تا لااقل شاهد اینچنین قصورات فاجعه باری نباشیم
 • بی نام IR ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  0 6
  اشتباه وجود دارد و عمدی که نبوده.
  • عرفان IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
   5 0
   اگه سر بچه خودت این بلا را می آوردن آیا این قدر ریلکس میگفتی اشتباه وجود داره؟
 • بی نام RO ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  5 0
  اون بیمارستان ودکتر باید محاکمه شوند
 • مهراد A1 ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  4 0
  چقدر تحملش سخته که رضایت بدی دست پسرت رو که فقط شش سال داره قطع کنن... خارج از تحمل آدمیزادِ... متاسفم برای اون بیمارستان که همچین اشتباه دردناکی کرده...کوچکترین انتقادی ازشون بشه زمین و زمان رو به هم میبافن جامعه ی پزشکی... حتی تحمل یه سریال طنز مثل در حاشیه رو ندارن اما با سهل انگاری یه خانواده رو به نیستی میکشونن... حالا رفتار بدشون توو بیمارستان ها و مراکز درمانی با بیمار و خانواده های رنج کشیده به کنار.... متعجبم شب ها چطور خوابشون میبره...خدارو شاهد میگیرم یکبار سهوا گربه ای رو زیر گرفتم تا یک هفته شبی نبود که راحت بخوابم اون وقت حضرات آدمیزاد رو ناقص میکنن با تشخیص اشتباه مثل آب خوردن تازه همیشه طلبکار هم هستن و خودشون رو هم ردیف انبیا میدونن
 • سمیرا A1 ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  3 0
  امیدوارم و از ته دل آرزو می کنم که کسی که همچین قصوری انجام داده عین این بلا سر خودش و تمام عزیزانش بیاد و هیچ کاری از دستش برنیاد که انجام بده.
 • کریم IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
  4 0
  برای خود من هم مشابه این ماجرا اتفاق افتاد البته با تصادف و کاملا به دلیل قصور بیمارستان باید بیمارستان با هزینه خودش بچه رو به خارج از کشور یا یک بیمارستان مجهز بفرسته تا درمان بشه چرا باید دستانش قطع بشه اینکه نمیشه راه حل این نشانه ضعف بیمارستان