ایلنا نوشت: دبیر دهمین کنگره استروک ایران با اشاره به اینکه در هر 10 دقیقه بعد از سکته مغزی فرد 2 میلیون سلول عصبی از دست می‌دهد، گفت: تشخیص درمان به موقع این بیماری در نجات جان بیمار بسیار حائز اهمیت است.

شهرام اویس‌قرن دبیر دهمین کنگره استروک ایران اظهار داشت:‌ این کنگره دوم تا چهارم اسفند ماه سال جاری در کتابخانه ملی ایران و با حضور متخصصین و جراحان مغز و اعصاب، رادیولوژیست‌ها، پرستارها و صاحب‌نظران اساتید برجسته در حوزه سکته مغزی برگزار می‌شود.

دبیر دهمین کنگره استروک ایران ادامه داد: شیوع سکته مغزی در ایران طی چندین مطالعه که انجام گرفته به صورتی بوده که مشخص شده جوانان ایرانی بیشتر مبتلا به سکته مغزی می‌شوند؛ البته منظور از جوانان افراد کمتر از 50 سال است.

اویس‌قرن ادامه داد: طی مطالعه‌ای که در اصفهان انجام گرفت بروز سکته مغزی در جوانان 7 برابر میانگین جهانی بود بنابراین پیشگیری از این بیماری بسیار حائز اهمیت است. همچنین 90 درصد سکته‌ها مربوط به 10 عامل فشار خون، چربی بالا، دیابت، استعمال سیگار، وزن زیاد، عدم تحرک، بیماری قلبی، استرس، مصرف الکل و رژیم غذایی نادرست در جوانان است.

وی با تاکید بر اینکه فردی که دچار سکته مغزی می‌شود در هر دقیقه 12 کیلومتر راه عصبی آن و یا به عبارتی 2 میلیون سلول عصبی‌اش از بین می‌رود، گفت:‌لذا درمان به موقع بیمار سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است و باید همه این افراد قبل از 4 ساعت و نیم طلایی اقدامات لازم برایشان انجام گیرد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه تزریق وریدی و کشیدن لخته از رگ دو روش مهم برای نجات جان بیماران دچار سکته مغزی در زمان طلایی است، گفت:‌ متاسفانه در همه بیمارستان‌های کشور این مسئله برای بیماران انجام نمی‌گیرد و هیچ کدام از بیمارستان‌های خصوصی تهران نیز درمان وریدی سکته مغزی را ندارد و در حال حاضر دو بیمارستان شریعتی و فیروزگر در حوزه کمک به بیماران سکته مغزی بسیار موفق بودند.

وی با بیان اینکه علیرغم احترام به طب سنتی باید بگویم که نمی‌توان از این طریق سکته مغزی را درمان کرد، گفت: برخی به دلیل فشار خون بالا به جای استفاده از قرص آبغوره مصرف می‌کنند و این سبب می‌شود که به دلیل کاهش نیافتن فشار خون دچار سکته مغزی شوند بنابراین پیشگیری و درمان به موقع فشار خون بسیار حائز اهمیت است.

دهمین کنگره استروک ایران 2 تا 4 اسفند با حضور سخنرانانی از کشورهای کانادا، آمریکا، فرانسه و قطر در مرکز همایش های بین المللی کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

47234

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 753003

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =