افسانه دروغین جایی‌که آب ۲ اقیانوس به هم می‌رسد و مخلوط نمی‌شود

سال‌هاست تصویری در اینترنت می‌چرخد که جایی را که آب‌های دو اقیانوس به هم می‌رسند و باهم مخلوط نمی‌شوند، توصیف می‌کند. آیا چنین پدیده‌ای واقعا اتفاق می‌افتد؟

به گزارش خبرآنلاین، با جست‌وجویی ساده در فضای سایبری می‌توانید تصاویر و فیلم‌هایی از جایی در خلیج آلاسکا پیدا کنید که مرز بی‌انتهای دو سطح وسیع آب آزاد را با رنگ‌های متفاوت نشان می‌دهد. قدیمی‌ترین این تصاویر به سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) برمی‌گردد و جالب‌تر این‌که چنین عنوانی برای آن انتخاب شده است: «جایی که آب‌های دو اقیانوس به هم می‌رسند و باهم مخلوط نمی‌شوند». برخی دیگر، تیتر «جایی که دریای بالتیک و دریای شمال به هم می‌رسند» را برای این تصاویر انتخاب و ادعا کرده‌اند که در این پدیده طبیعی و غیرعادی، آب‌های این دو منطقه هرگز با هم مخلوط نمی‌شوند و مرزی دائمی با هم دارند.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

حقیقت ماجرا اما چیز دیگری است. این درست است که تصویر در خلیج آلاسکا ثبت شده، اما نه جایی که آب‌های دو اقیانوس به هم می‌رسند. محل ثبت تصویر در فاصله‌ای نه‌چندان دور از ساحل قرار دارد، جایی که رودهای حامل آب‌های شیرین و تازه‌ذوب‌شده از یخچال‌های روی خشکی، به خلیج می‌ریزند و به آب‌های شور اقیانوس آزاد می‌رسند؛ اما چرا رنگ اولی آبی روشن و رنگ دیگری، آبی تیره است؟

«کنث برلند» (Kenneth Bruland) استاد علوم اقیانوسی در دانشگاه کالیفرنیا-سانتاکروز، عکاس همان تصویری است که سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) به فضای سایبری راه یافت. آن سال، او همراه با گروهی از پژوهشگران در سفر دریایی اکتشافی به خلیج آلاسکا سفر کرد تا نقش آهن را در جریان‌های اقیانوسی و چرخه مواد معدنی شمال اقیانوس آرام بررسی کند. هدف اصلی دیگر همکارانش، بررسی جریان‌های کند اقیانوسی (eddy) در این منطقه بود. برخی از این جریان‌ها به ابعاد بزرگی با قطر صدها کیلومتر می‌رسند و جریان‌هایی چرخشی از ساحل آلاسکا به درون خلیج ایجاد می‌کنند.

رودخانه بزرگ کوپر (Copper) که بیش از ۴۵۰ کیلومتر درازا دارد، همراه با رودخانه‌های دیگر، جریان آب شیرین حاصل از یخچال‌های ذوب‌شده را به خلیج منتقل می‌کنند. این آب هرچند شور نیست، اما مواد معدنی فراوان و آبرفت‌های زیادی را با خود حمل می‌کند که آهن، بخش مهمی از آن را تشکیل می‌دهد. همین ترکیبات معدنی محلول است که رنگ آب را تغییر داده است.

می‌پرسید این مواد معدنی از کجا می‌آید؟ آبی که از ذوب یخچال‌ها جاری می‌شود، در مسیر خود کوه‌ها و صخره‌ها را می‌شوید و با ایجاد فرسایش، مواد معدنی را لایه‌لایه از سنگ جدا می‌کند. این مواد را پودر سنگ هم می‌نامند.

وقتی این ریزذرات به حجم بزرگ‌تری از آب وارد می‌شوند، تحت تأثیر جریان‌های اقیانوسی قرار می‌گیرند و به میان خلیج آلاسکا منتقل می‌شوند. در این تصویر هم جریان آب شیرین و پر از املاح معدنی به آب‌های آزاد رسیده است و به خاطر تفاوت شدید ترکیب محلول‌ها، با مرز مشخصی دیده می‌شوند؛ اما این مرز، دائمی و بدون‌تغییر نیست. به‌تدریج، آب‌ها با هم درمی‌آمیزند و املاح در اقیانوس پخش می‌شود.

۵۴۵۴

کد خبر 755207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • میم IN ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  بدتر اینکه برخی دوستان زیر این عکس در اینستاگرام آیه شریفه مرج البحرین رو مینوشتن
  • بی نام GB ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   اتفاقا این عکس تاییدی بر همان آیه شریفه است. با این تفاوت که "بحر" در زبان عربی به توده آب گفته می شود و به دریا، "یم" می گویند. در آیه شریفه هم اشاره به دو توده عظیم آبی دارد که ترکیب نشده اند مثل همین تصویر. در واقع دو توده آبی شیرین و شور به هم رسیدند ولی ترکیب نشدند و آیه شریفه تایید می شود.
  • بی نام US ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   نرود میخ آهنین بر سنگ
  • بی نام A1 ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   91 6
   این عکس باعث شد من ازدواج کنم که داستان مفصلی داره...
  • مرتضی A1 ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
   58 84
   اون چیزی که قرآن مجید بهش اشاره میکنه همین جریان آب رودها و باران و چرخش آب در طبیعت هست اما عده ایی کوته فکر دنبال اینطور مسایل هستند در نهایت به ضرر اعتقادات مردم تموم میشه از این نمونه ها زیاد داریم . به امید تفکر
  • مرتضی A1 ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
   43 87
   چرا منفی دادید به نظرم دنبال خرافات هستید ؟ نه رودهای اب شیرین که در کره زمین جاری هستند که باران وبرف منشا انها هستند نمیتوانند دریاهارو شیرین کنند ونه دریاهای شور میتونند رودخانه های آب شیرین رو شور کنند و در کنار هم هستند در عربی فرقی بین رود و دریا نیست خدایا کمکشان کن
  • بی نام A1 ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   62 18
   پسر حوب. آیه ی قرآن استمرار این امر را بیان می کند درست مثل متن این خبر. لا یلتقیان یعنی این امر تکرار پذیر است و نه دایمی. اگر حصر همیشگی می خواست می گفت لم یلتقیا نه لا یلتقیان. درست مثل سوره ی قدر تنزل الملائکته یعنی ملائک هر سال شب قدر نازل می شوند نه هر شب و لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفوا احد یعنی هیچ گاه خدا زاییده نشده و کسی از او زاییده نخواهد شد و به کسی هم هرگز نیازی پیدا نخواهد کرد. متاسفم بابت این اشتباه که از کم سوادی اش است.
  • بی نام A1 ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   19 7
   منظورم لایبغیان بود نه لا یلتقیان اشتباه لپی شد.
 • کشاورز IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  65 14
  خیلی ها این مطلب را به آیه قرآن ربط می دادند : مرج البحر یلتقیان
  • بی نام US ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   28 24
   اونهایی که منتظرن کافرای غربی یه چیزی کشف کنن بدو بدو مصداق براش پیدا کنن الان زود تند سریع بگن منظور از فرو رفتن خورشید در چشمه گل آلود چیه سوره کهف تقلب هم نکنید کار به تحقیقات علمی کافران هم نداشته باشید
  • دانشجو A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   9 5
   در پاسخ آن نظری که درباره ماجرای ذوالقرنین و قرص خورشید در آیه ۸۶ سوره کهف توضیح خواسته بود: در یک مقاله ذکر شده بود که یکی از معانی "عین"، "قرص خورشید" است. در این صورت شاید ترکیب قرآنی "تغرب فی عین حمئه" بتواند در معنای "غروب کردن به نحوی که قرص خورشید، پنهان از دید نشود و فقط تار شود" باشد. والله اعلم. در این صورت شاید ذوالقرنین به حوالی قطب رسیده بوده و با پدیده علمی و امروزه کاملا شناخته شده "خورشید نیمه شب" روبرو شده بوده است. در حوالی نواحی قطبی، ۶ ماه روز و ۶ ماه شب است و در مدت زمان شب هم خورشید کاملا پنهان نمی شود بلکه ارتفاعش کم شده و کم فروغ و قرصش تیره و تار می شود.
  • بی نام DE ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   7 6
   در پاسخ همین نظر بالایی که درباره ماجرای ذوالقرنین و قرص خورشید در آیه ۸۶ سوره کهف توضیح خواسته است: در یک مقاله ذکر شده بود که یکی از معانی "عین"، "قرص خورشید" است. در این صورت شاید ترکیب قرآنی "تغرب فی عین حمئه" بتواند در معنای "غروب کردن به نحوی که قرص خورشید، پنهان از دید نشود و فقط تار شود" باشد. والله اعلم. در این صورت شاید ذوالقرنین به حوالی قطب رسیده بوده و با پدیده علمی و امروزه کاملا شناخته شده "خورشید نیمه شب" روبرو شده بوده است. در حوالی نواحی قطبی، ۶ ماه روز و ۶ ماه شب است و در مدت زمان شب هم خورشید کاملا پنهان نمی شود بلکه ارتفاعش کم شده و کم فروغ و قرصش تیره و تار می شود
 • بی نام IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  51 6
  پس مرج البحرین کجاست
  • بی نام RO ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   49 20
   وجود نداره لااقل در کره زمین
  • بی نام A1 ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
   18 28
   بین بحرین و قطر چند وجبی دورتر از عربستان
 • بی نام DE ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  21 10
  فقط این رود مواد آبرفتی با خودش حمل میکنه هیچ رود دیگه ایه این کارو نمیکنه که اونا به سرعت تلفیق میشن یه حرفی گفته بدون مطالعات آزمایشگاهی
  • بی نام US ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   47 7
   از این رودخونه ها خیلی جاها هست، هر جایی که یه رودخونه ی پرآب به دریا میریزه تا چند صد متر رنگ آب تغییر میکنه، کسایی که با هلیکوپتر از تقاطع رودخونه و دریا عبور کردن زیاد از این موارد رو مشاهده کردن
  • بی نام EU ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
   15 11
   در جواب اونی که میگه با هلی کوپتر از این رودها زیاده مشتی مگه این جا با هلی کوپتر دیده شده که بریم با هلی کوپتر ببینیم این دید با مقیاس انسانیه تا چارصد پونصد مترهم دیگه میگیم تلفیق شدن این چیزیه که تضادش شدیدتره
 • بدون نام ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  50 50
  با توضيحات شما هم نميشه نفي كرد شباهت اين پديده رو به ايه قراني
 • بی نام IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  50 16
  دقیقا توی آیه قرآن به شور بودن یکی و شیرین بودن دیگری اشاره شده است
 • دانشجو A1 ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  92 41
  قبول: این دو توده آب، دو اقیانوس نیستند. در نهایت هم بالاخره با هم مخلوط میشن. فقط هم در آلاسکا رخ نمیده و خیلی جاها رخ میده. علت طبیعی هم داره اختلاف شوری و املاح و ... ولی: آیه شریفه نگفته که دو اقیانوس اند. آیه شریفه نگفته که در نهایت مخلوط نمیشن. آیه شریفه نگفته که فقط یک جای بخصوص دنیا رخ میده. آیه شریفه نگفته که علت طبیعی نداره. بلکه: آنچه از آیه شریفه فهمیده میشه اینه: دو توده بزرگ آب به هم می رسند و با هم موج می زنند و تماس دارند ولی مرز مشخص و مشهودی بین آنها مشاهده میشه. این یه توصیف عالی و دقیق از یه پدیده جالب و هیجان انگیزه که اولا نشانه قدرت خداست و دوما یک نمونه از توصیف های دقیق و ناب علمی در قرآنه که شگفت است و باحال. قرآن واقعا اعجازهای متنوع علمی داره.
  • سید US ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   32 13
   اگه توصیفات قرآن انقدر که شما میگین واضح و هیجان انگیز هست؛ اونجایی که ذوالقرنین میرسه به جایی که خورشید در چشمه ی گل آلود فرو میره 86 کهف ، اون چی؟
  • دانشجو A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   9 12
   در پاسخ آن نظری که درباره ماجرای ذوالقرنین و قرص خورشید در آیه ۸۶ سوره کهف توضیح خواسته بود: در یک مقاله ذکر شده بود که یکی از معانی "عین"، "قرص خورشید" است. در این صورت شاید ترکیب قرآنی "تغرب فی عین حمئه" بتواند در معنای "غروب کردن به نحوی که قرص خورشید، پنهان از دید نشود و فقط تار شود" باشد. والله اعلم. در این صورت شاید ذوالقرنین به حوالی قطب رسیده بوده و با پدیده علمی و امروزه کاملا شناخته شده "خورشید نیمه شب" روبرو شده بوده است. در حوالی نواحی قطبی، ۶ ماه روز و ۶ ماه شب است و در مدت زمان شب هم خورشید کاملا پنهان نمی شود بلکه ارتفاعش کم شده و کم فروغ و قرصش تیره و تار می شود.
  • بی نام EU ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   15 10
   آقای دانشجو والا نیاز نیست آسمون و ریسمون رو به هم ببافید تا به زعم خودتون برای کتاب خدا اعجاز علمی بیاورید. بزرگ‌ترین اعجاز قرآن همینه که بعد از ۱۴۰۰ سال، هنوز کسی نتونسته آیه‌ای مثل اون بیاره؛ چه برسه به سوره یا کل کتاب. برین عکس‌های آفتاب نیمه‌شب مناطق قطبی رو ببینید، بعد ببینید با تفسیر شما سازگاری داره یا نه. الان که زمان قدیم نیست که به توصیفات مسافران و نوشته‌های قدیمی استناد بکنید. یه عکس به اندازه همه اونها جواب می‌ده. حیف خبرآنلاین نمی‌ذاره لینک بذاریم. اینا رو سرچ کن: خبرآنلاین آفتاب نیمه‌شب ؛ خبرآنلاین دیشب خورشید در بعضی کشورها غروب نکرد
  • دانشجو A1 ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   6 14
   قرآن هم اعجاز معنوی و هم ادبی و هم علمی داره. قرآن تک بعدی نیست و یک معجزه الهیه. ممکنه شما اعجاز معنوی رو درک کنید ولی بسیاری از افراد هم اعجاز علمی قرآن رو درک کرده اند و باور دارند. درباره خورشید نیمه شب دقیقا نکته مهم اینه که درخشش کور کننده قرص خورشید به درخشش کم رمق در زمان غروب و شب تبدیل میشه. برید ویدیوها و گیفهایش رو ببینید. یعنی در ۶ ماه از سال، خبری از درخشش کور کننده خورشید نیست و با یک قرص خورشید کم رمق و گرفته به نسبت یک قرص خورشید کور کننده روبرو هستیم.
  • بی نام EU ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   10 6
   صددرصد اشتباه می‌فرمایید. اگر هوا تمیز و بدون غبار باشه، خورشید از همون لحظه طلوع درخشش خیره‌کننده‌ای داره و چشم رو می‌زنه. اگر هوا کثیف و غبارآلود یا ابری باشه، سر ظهر هم می‌شه خورشید رو خیره‌خیره نگاه کرد و اذیت نشد. آسمون گرگ‌ومیش زمستان قطبی هم به‌خاطر عدم طلوع خورشیده؛ وگرنه در طول تابستان قطبی و خورشید نیمه‌شب، همیشه آفتاب بالای افق دیده می‌شه و اگر هوا تمیز باشه، نورش به‌شدت چشم رو می‌زنه. شما گویا در فیلم‌ها و گیف‌هایی که تماشا کرده‌اید، اثر نوردهی دوربین و تنظیمات فیلمبردار رو فراموش کرده‌ای
  • دانشجو DE ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   6 10
   شما صد در صد اشتباه می کنید و آنچه درباره قرص خورشید کم رمق نوشتم صحیح است. اولا درخشش مرئی خورشید رابطه مستقیم با ارتفاع ظاهری آن در آسمان داره. برای همین است که موقع غروب در طیف مرئی نور خورشید چشم را نمیزنه. پس وقتی خورشید کم ارتفاع باشه، حتما حتما حتما کم رمق می تابه. در ثانی، خورشید کم ارتفاع به راحتی همان نور کم رمق را در پشت لایه های غبار جوی و ابرناکی محلی، باز هم بیشتر از دست میده. برید نسبت تشعشع قرص خورشید نیمه شب به قرص عادی خورشید رو ببینید. ندونسته انکار نکنید.
  • بی نام EU ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   4 3
   در زمستان قطبی، خورشید اصلا طلوع نمی‌کنه؛ زیر افق می‌مونه و آسمون گرگ‌ومیش می‌شه. در تابستان قطبی، خورشید همیشه بالای افق است و آسمان همیشه روشن. شما زیادی از هوای تمیز دور بودی، وگرنه هر کسی کتابهای نجوم مقدماتی رو خونده باشه هم اینها رو می‌دونه. رصدگرانی که این پدیده رو به چشم دیده‌اند هم تأیید می‌کنند.
  • دانشجو DE ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   6 4
   اصلا بحث زمستان قطبی نیست. زمستان قطبی دوره تاریکی و نه روشنایی است. بلکه بحث تابستان قطبی است. پدیده خورشید نیمه شب در تابستان قطبی در قطب شمال رخ میده و تمام صحبتهای بالا درباره این پدیده بود. زمستان قطبی هیچ ربطی به بحث ما نداره و معلومه که خورشید در زمستان قطبی طلوع نمیکنه. پس این صحبت پست آخر که طلوع خورشید در زمستان قطبی رو اشاره میکنه به بحث ما بی ارتباطه و متاسفانه خواسته یا ناخواسته نوعی نویز در مباحثه محسوب میشه. مواظب باشیم چنین نویزهیی ا حواسمان را پرت نکند.
  • بی نام EU ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   6 4
   خودت در آخرین خط پست اول نوشتی: ... در حوالی نواحی قطبی، ۶ ماه روز و ۶ ماه شب است و در مدت زمان شب هم خورشید کاملا پنهان نمی شود بلکه ارتفاعش کم شده و کم فروغ و قرصش تیره و تار می شود. قبول هم نمی‌کنی که اشتباه تایپی یا لپی کردی
  • دانشجو DE ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   5 4
   مخاطب مطلع خودش متوجه می شود که اشتباه تایپی و لپی بوده. بله، لفظ شب در پست اولم درست نبوده و درست آن روز است و یک اشتباه تایپی و لپی بوده است. البته در اصل بحث هیچ چیزی را عوض نکرده و نمی کند. مخاطبان دانا و هوشمند را به مرور مجدد استدلال ها دعوت می کنم تا غبار شبهه و شک ناشی از مواجهه با یک اشتباه تایپی و لپی، جای استدلال و دلیل را نگیرد: استدلال با پرجا و قوی ست. وقتی امکان ادیت و ویرایش نظر وجود ندارد، نمی توان اشتباه تایپی یا لپی را اصلاح کرد. بحث هم داغ بود و مجال نبود. به هر حال، تاکید و جمع بندی مجدد اینکه پدیده طبیعی خورشید نیمه شب ممکن است با لفظ عین حمئه در آیه ۸۶ سوره کهف مرتبط باشه. والله اعلم.
  • بی نام EU ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   15 5
   خدا رو شکر که از قطعیت به احتمال رسیدی. کل بحث همین است که وقتی بشر با علم محدود خودش نمی‌تونه مطمئن باشه که آیا منظور از آیه مبارک فلان پدیده است یا بهمان، دلیلی نداره که ادعای بی‌پایه بکنه. در ضمن، تو سایتای نجومی عکسا و فیلمای زیادی از آفتاب نیمه‌شب وجود داره. انجمنهای نجومی هم زیاد هست. از کارشناسا و درس‌خونده‌هاشون پرس‌وجو کنید؛ متوجه میشوید که استدلالتون خیلی هم بجا نیست. عزت زیاد
  • دانشجو A1 ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   5 4
   از اول هم بحث با الفاظ ممکن است و شاید و والله اعلم شروع شده بود.از اول هم در حال تبیین این احتمال و امکان بودم. اتفاقا این شما بودید و هستید که با قطعیت، رد می کنید. عزت زیاد.
 • بی نام A1 ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  32 14
  بدبختی این است که فکر می کنیم آدم های قدیم مطلقا بیشعور و بی تجربه و غرق در خرافات بوده اند. فکر کنم عقل ارسطو خیلی بیشتر از ما بوده است و هوش افلاطون و سقراط. تازه اینها معلم های آدم های دو هزار سال قبل بوده اند.
 • علی IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  20 50
  معانی عمیق قرآن را بر مصادیق مبهم منطبق کردن، کار افراد ژرف اندیش نیست.
 • بی نام A1 ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  29 4
  حالا چه ربطی داره آب اقیانوس باشه یا دریا یا رود؟ مهم اینه که این اتفاق واقعیه.
 • پرین A1 ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  50 30
  مرسی از همگی که انقدر توانستید در برابر دینتون استقامت کنید...دقیقا همینطوره که گفتین. امیدوارم نویسنده این متن برود و از خدا بترسد و توبه کند. بدون علم سخنی را نوشته و نشر داده. کسی نیست این پست و پاک کنه