ایسنا نوشت:عضو ناظر کمیسیون ماده 10 احزاب گفت که بر اساس قول رییس سازمان برنامه و بودجه، یارانه احزاب تا پایان سال واریز خواهد شد.

پروانه مافی در نشست فصلی خانه احزاب که صبح امروز در وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: ‌جایگاه احزاب در جامعه حلقه واسط بین جامعه مدنی و قدرت است و نقش آن‌ها سازماندهی و تنظیم مدیریت و ساخت قدرت بر اساس مطالبات مردم است. در واقع آن‌ها باید مطالبات مردم را در جامعه مدنی دریافت کنند و آن را بعد از جهت‌دهی و مدیریت به برنامه تبدیل کنند و به قدرت بدهند. سپس یا در ساختار قدرت افرادی را داشته باشند که این برنامه را عملیاتی کند یا آن را به دولت القا کنند؛ بنابراین نقش احزاب در این زمینه مهم و کلیدی است.

وی خاطرنشان کرد: احزاب باید زمینه‌های مطالبات و نیازهای مردم را سازماندهی کنند و باید بتوانند جامعه مدنی را قوی‌تر کنند و ساختار قدرت متقاعد کنند که کوچک‌تر شوند و کارها را به مردم بسپارند و مردم را دخیل کنند؛ چراکه وقتی سطح مشارکت بالا باشد عقده، خفگی و بغض ایجاد نمی‌شود اما در غیر این صورت شکاف بین دولت و ملت ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بارزترین شعار 40 سال گذشته، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. ما باید ببینیم بعد از 39 بهار که از عمر انقلاب گذشته چقدر توانسته‌ایم اهداف اولیه را محقق کنیم. ما در زمینه استقلال سیاسی دستاوردهای غیرقابل انکاری داشتیم و امروز ایران در منطقه از ارکان اصلی است و نقش پررنگ و اثرگذاری بالایی دارد و در برخی عرصه‌های بین‌المللی هم نقش پررنگی دارد.

این نماینده مجلس با بیان این‌که «در حوزه خدمات‌رسانی به محرومان و مستضعفان اقداماتی صورت گرفته و تلاش‌های غیرقابل انکاری در زمینه رسیدگی به روستاها و محرومان انجام شده»، گفت: در بحث آزادی هم در دولت‌های مختلف گاهی موفق بوده‌ایم و گاهی نه. اما درباره علل کاستی آن نمی‌شود دوگانه ملت و دولت درست کرد یعنی یک طرف را مقصر و یک طرف را مبرا بدانیم. مسئولان و مردم توامان در پدید آمدن مشکلات نقش داشتند البته سهم مسئولان بیشتر است. این‌که مسئولان دلسوز و کارآمد حذف می‌شوند و نمی‌توانند در عرصه فعالیت‌های مدیریتی ورود کنند خسارتی است که به همه وارد می‌شود.

عضو ناظر مجلس در کمیسیون ماده 10 احزاب همچنین گفت: اشکال کار از سوی مردم این بوده که نظارت صحیح و جامعی بر مسئولان وجود نداشته است اما این احزاب هستند که باید نقش نظارتی مردم را پررنگ کنند. به نظر می‌رسد لازم است عقلای اصلاح‌طلب و اصولگرا کنار هم بنشینند و گفت‌وگوهای ملی را با گذشت از آنچه نظر شخصی و جناحی‌شان است در پیش بگیرند و در چارچوب گفتمان داخلی خانواده انقلاب در کنار هم مشکلات را حل کنیم و موضوع را به ثمر برسانیم تا از خسارت گفتمان خارج از خانواده انقلاب در امان باشیم.

مافی در پایان خاطرنشان کرد: ما در مورد یارانه احزاب از آقای نوبخت قول گرفتیم که تا پایان سال این یارانه را که اگرچه مبلغ کوچکی است پرداخت کنند.

جبارزاده: هر ۳ ماه یک بار گزارش شورای گفت‌وگوی سیاسی به وزارت کشور ارائه می‌شود

ایلنا نوشت:

همچنین اسماعیل جبارزاده معاون سیاسی وزیر کشور در حاشیه جلسه امروز خانه احزاب در جمع خبرنگاران بر ضرورت نقش آفرینی احزاب و تشکل‌های سیاسی در اداره جامعه تاکید کرد و گفت: منشور گفت‌وگوی سیاسی از این ظرفیت استفاده خواهد کرد. وزارت کشور معتقد است برای اداره جامعه باید از نظرات احزاب و تشکل‌های سیاسی استفاده کرد. ما عملا در دولت یازدهم این باور را با تشکیل خانه احزاب عملیاتی کردیم و در دولت دوازدهم بنا داریم برای احزاب در اداره جامعه ایجاد نقش کنیم و در مقاطع مختلف نشست‌هایی را با احزاب داشته باشیم.

وی ادامه داد: اخیرا منشوری به استانداران ابلاغ شده که موظف هستند با صاحبان فکر و اندیشه جلساتی داشته باشند و شورای گفت‌وگو را تشکیل دهند. ما تجربه خوبی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در بخش اقتصادی داشتیم که بنا داریم آن را به دایره سیاسی تعمیم دهیم.

جبارزاده گفت: بناست هر سه ماه یک بار گزارش شورای گفت‌وگو به وزارت کشور ارائه شود. دنبال این هستیم که نقش آفرینی توسط مردم در قالب تشکل‌ها و نهادهای ثبت شده را داشته باشیم.

وی در مورد نقش دانشگاهیان دراین منشور گفت: در یکی از بندهای منشور استانداران مکلف شدند از نظرات جامعه دانشجویی استفاده کنند بنا داریم هرچه در دانشگاه به عنوان پتانسیل علمی در امور سیاسی اجتماعی و علمی و اقتصادی وجود دارد را مورد استفاده قرار دهیم؛ لذا ارتباط ما با دانشگاه و مراکز علمی و اساتید و دانشجویان و صاحبان فکر و اندیشه و علاقه‌مندان به مشارکت در جامعه از اهداف ماست.

معاون سیاسی وزارت کشور گفت: این وزارت‌خانه اکثرا از اساتید دانشگاه دارای تخصص در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی استفاده می‌کند و این اساتید را در قالب مشاوران سیاسی زحمت دادیم که در تدوین منشور گفت‌وگوی سیاسی کمک کردند و در واقع زحمت اصلی بر دوش اساتید مومن و متدین بود.

2929

کد خبر 759046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =