سالن پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور امروز میزبان چهره‌های حزبی بود. یارانه احزاب، ریشه اعتراضات دی ماه و منشور گفتگوی سیاسی از محورهای اصلی سخنرانی ها در نشست حزبی وزارت کشور بود.

به گزارش خبرآنلاین ساختمان سیاسی میدان فاطمی امروز میزبان برخی چهره های سیاسی و حزبی کشور بود تا ریشه و علل «اعتراضات دی ماه» مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. گرچه امروز وزیر کشور بخاطر همراهی با رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان در جمع احزاب حضور نداشت اما معاونان رحمانی فضلی و سیاسیون دعوت شده به این همایش دور یک میز به واکاوی اتفاقات اخیر پرداختند.

یارانه احزاب، ضرورت گفتگوی بین جریانات سیاسی، زیروبم اجرایی شدن منشور گفتگوی سیاسی و ...از جمله مباحثی بود که در این نشست مورد واکاوی قرار گرفت.

معاونی که دنبال اجرایی کردن منشور گفتگوی سیاسی است

اسماعیل جبارزاده معاون سیاسی وزارت کشور نخستین فردی بود که در نشست سالانه خانه احزاب پشت تریبون قرار گرفت. او که این روزها به دنبال اجرایی کردن منشور گفتگوی سیاسی است در این نشست هم گریزی به این منشور زد و گفت: هفته گذشته منشور گفت‌وگوی سیاسی توسط وزیر کشور به همه استانداران ابلاغ شد. آنچه در این منشور دنبال می‌کنیم ایجاد رابطه تعریف شده بین احزاب و جریانات سیاسی و بخش‌های دولتی است.

معاون سیاسی وزیر کشور تاکید کرد: این منشور مقدمه‌ای دارد که اشاره می‌کند به اصول فصل سوم قانون اساسی؛ به ویژه فصل قانون فعالیت احزاب و همچنین چند بخش نامه ای که توسط دولت یازدهم در رابطه با موضوع صادر شده است. بر اساس این منشور استانداران موظف به تاسیس خانه احزاب و سمن‌ها هستند.

جبارزاده خاطرنشان کرد: در این منشور بندی پیش‌بینی شده که استانداران را مکلف می‌کند جلسات توجیحی و مقدمات را برای بهتر فعال کردن و آوردن تشکل‌های سیاسی به صحنه‌های کشور است، انجام دهند. در بند دیگری استان‌داران را مکلف کرده بستر گفت‌وگو را میان جریان‌ها فراهم کنند. یکی از مشکلات جامعه عدم وجود گفت‌وگو هست و اگر باب این گفت‌وگو بسته شود از شیوه‌های دیگر می‌خواهند حرف‌شان را بزنند. لذا گفت‌وگو را به عنوان اصل تلقی کردیم و هرچه بتوانیم گفت‌وگو را ترویج کنیم ثمرات آن بیش از چیزی است که امروز در ابتدای راه مد نظر داریم.

معاون سیاسی وزارت کشور یادآور شد: بعد از ناآرامی‌های دی ماه تعدادی از دبیران احزاب در وزارت کشور حضور داشتند و ما شاهد موضعگیری‌هایی بودیم که ۹۹ درصد مطالب بین جریانات فکری به ظاهر مخالف هم وقتی بحث مناقع کلیت نظام و امنیت کشور مطرح می‌شود، مشترک است و باید از این توان تشکل‌های سیاسی استفاده کرد. (اینجا)

معاون سیاسی وزیر کشور همچنین در حاشیه این نشست در جواب سوالی پیرامون فعالیت گروه "ری استارت" و هیات هایی که به اموال عمومی از طرف این گروه وارد می شود اظهار داشت: این گروه یکی از گروه‌های ضد انقلاب است که به دنبال ضربه زدن به مردم است و راهی که این گروه در پیش دارد معطوف به مساجد، حسینیه‌ها، مراکز عمومی و جاهایی است که امکان تخریب و آسیب رساندن دارد.

معاون سیاسی وزارت کشور افزود: چنانچه این گروه بخواهد به امنیت و آرامش مردم خللی وارد کند از سوی وزارت کشور، نیروی انتظامی و حتی دستگاه‌های قضایی برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و نباید گذاشت که این گروه‌ها مخل آسایش و آرامش مردم باشند.
سرمست: اعتراضات دی ماه ریشه در ناکارآمدی نظام حزبی دارد

سرمست مدیرکل سیاسی وزارت کشور نیز در همایش فصلی خانه احزاب که صبح امروز در وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به فعالیت ۲۴۷ حزب شناسنامه‌دار و دارای مجوز در کشور، گفت: وجود این تعداد حزب هم نعمت است و هم نیاز به آسیب‌شناسی دارد. ما باید بررسی کنیم که چه زمینه‌های مساعدی و یا چه زمینه‌های نامساعدی در جامعه سیاسی ما برای کار حزبی وجود دارد.

وی با اشاره به نقش احزاب برای انتقال اعتراضات مردمی به حاکمیت و دولت و همچنین اعمال سیاست‌های حاکمیت بین توده مردم، ریشه اعتراضات دی ماه را ناکارآمدی نظام حزبی کشور توصیف کرد و گفت: ما در برخی جریانات دچار سوء تفاهم بودیم به نحوی که برخی رقبای دولت به دنبال این بودند که با سیاه‌نمایی، کنش‌گری سیاسی کنند ولی به فاصله چند ساعت از شروع اعتراضات دیدیم که سطح مطالبات از دولت به حاکمیت منتقل شد. باید این را به فال نیک بگیریم که همه جریانات سیاسی به این تفاهم رسیدند که اعتراضات،‌ حاکمیت و نظام را هدف‌گیری کرده است.

وی در مورد رویکرد دولت در قبال احزاب گفت: کارکرد احزاب انتقال مطالبات مردم به حاکمیت است. این ربطی به نظام خاص ندارد و جزء استانداردهای کار حزبی است. حزب حلقه واسط بین مردم و دولت است. در مورد نقش و کارکرد احزاب در رابطه با ناآرامی‌های اخیر، اگر جایگاه احزاب به درستی تبیین می‌شد چه بسا این وقایع را به این شکل بی‌قواره و کف خیابان نداشتیم. اینکه شاهد چنین معلولی بودیم، ریشه در ناکارآمدی نظام حزبی دارد. روی من به حزب خاصی نیست بلکه کلیت احزاب مد نظرم است. طبیعتا عزیزان حزبی هم بخشی دولت را متهم ردیف اول و بخشی مردم و اغتشاش‌گران و بخشی تعمیم بدهند به عوامل خارجی یا داخلی.

سرمست افزود: انتظاری که از احزاب هست، چیست؟ در مرحله اول کارکرد میانجی‌گری و حل و فصل منازعات بین دولت و ملت است. دوم بحث اجمال نظر و تبیین منافع ملی و حتی ترجیح آن بر منابع حزبی است. چه بسا برخی جریانات دچار چنین سوءتفاهم هم بودند و رقبای دولت در این فکر بودند که با سیاه‌نمایی کنش‌گری سیاسی کنند ولی به فاصله سه یا چهار ساعت اعتراضات از سطح دولت به حاکمیت منتقل شد. اینکه در این شرایط همه جریانات به تفاهم ملی رسیدند و فهمیدند اعتراضات حاکمیت و نظام را هدف گرفته است و شاهد بودیم در بحبوحه اعتراضات از احزاب دعوت کردیم و از نظر و مشورتی احزاب استفاده کردیم و حاصل همین تدوین منشور گفت‌وگو سیاسی بود. رحمانی ‌فضلی وقتی خروجی جلسات را دید پذیرفت این گفت‌وگوی سیاسی را به همه استان‌ها ابلاغ کند.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی وزیر کشور و معاون سیاسی وی در خصوص یارانه احزاب، یادآور شد: پیگیری‌های جدی انجام شده و انتظار ما این است که سازمان برنامه و بودجه در این زمینه به قول خود عمل کند. ما برای سال آینده هم پیشنهاداتی در زمینه تخصیص بودجه نیز داریم.

کمالی: به حل مشکلات کمک کنیم تا اصل نظام باقی بماند

رییس دوره‌ای خانه احزاب هم از دیگر سخنرانان این نشست بود. حسین کمالی در نشست فصلی خانه احزاب گفت: وزارت کشور پس از اعتراضات دی ماه برخی احزاب را برای مشورت دعوت کرد البته شاید وظیفه آن‌ها این بود که نشست بزرگ‌تری را برگزار می‌کردند اما در آن شرایط نتوانستند نظر همه را بگیرند بنابراین ما از همه دعوت کردیم تا نظرات‌شان را در این باره مطرح کنند.

وی افزود: اتفاقی که رخ داد به اصلاح‌طلب و اصولگرا بر نمی‌گردد و در واقع کسانی که در خیابان شعار می‌دادند، گفتند نه اصولگرا هستیم و نه اصلاح‌طلب و در واقع می‌گفتند که این مجموعه‌ها را قبول نداریم.

وی یادآور شد: همه ما طرفدار انقلاب و اسلام هستیم و می‌خواهیم حکومت اسلامی باقی بماند. این حکومت بر خون شهدا استوار است. در واقع همه ما اصل انقلاب و نظام را پذیرفتیم و می‌خواهیم اگر اشکالی در کار است برطرف شود تا نظام باقی بماند. دغدغه همه ما هم باقی ماندن حاکمیت اسلام است.

حسین کمالی همچنین درباره مشاجره لفظی که در خلال جلسه میان خود و زارع فومنی دبیر کل حزب مردمی اصلاحات پیش آمد، با بیان اینکه خانه احزاب را تشکیل دادیم و این نشست‌ها را برگزار می‌کنیم که این اتفاقاتی که امروز شاهد بودیم، رخ ندهد تصریح کرد: باید یاد بگیریم با هم درست حرف بزنیم، ولی شاهدیم کسانی که مرتب نامه می‌نوشتند که جلسه را تشکیل دهیم امروز حضور ندارند.

رئیس خانه احزاب ایران با انتقاد از رفتار فومنی گفت: بهتر است لحن مناسب‌تری داشته باشیم. باید یاد بگیریم با هم صمیمی و برادرانه برخورد کنیم.

خبر خوش یارانه‌ای برای احزاب /درخواست یک نماینده: عقلای اصولگرا و اصلاح‌طلب کنار هم بنشینند
عضو ناظر کمیسیون ماده 10 احزاب هم در نشست حزبی امروز در وزارت کشور خبر خوشی درباره یارانه احزاب داد و گفت: بر اساس قول رییس سازمان برنامه و بودجه، یارانه احزاب تا پایان سال واریز خواهد شد.

پروانه مافی در نشست فصلی خانه احزاب گفت: احزاب باید زمینه‌های مطالبات و نیازهای مردم را سازماندهی کنند و باید بتوانند جامعه مدنی را قوی‌تر کنند و ساختار قدرت متقاعد کنند که کوچک‌تر شوند و کارها را به مردم بسپارند و مردم را دخیل کنند؛ چراکه وقتی سطح مشارکت بالا باشد عقده، خفگی و بغض ایجاد نمی‌شود اما در غیر این صورت شکاف بین دولت و ملت ایجاد می‌شود.

عضو ناظر مجلس در کمیسیون ماده 10 احزاب همچنین گفت: این احزاب هستند که باید نقش نظارتی مردم را پررنگ کنند. به نظر می‌رسد لازم است عقلای اصلاح‌طلب و اصولگرا کنار هم بنشینند و گفت‌وگوهای ملی را با گذشت از آنچه نظر شخصی و جناحی‌شان است در پیش بگیرند و در چارچوب گفتمان داخلی خانواده انقلاب در کنار هم مشکلات را حل کنیم و موضوع را به ثمر برسانیم تا از خسارت گفتمان خارج از خانواده انقلاب در امان باشیم.(اینجا)

آذر منصوری: رویکرد جریانات سیاسی در مقابل ناآرامی‌های دی ماه امیدوار کننده بود
در نشست حزبی امروز همچنین عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با اشاره به ناآرامی‌های دی ماه سال جاری گفت:وقایع و حوادث دی ماه با توجه به تحلیل‌های بسیاری از جامعه‌شناسان امری غیرقابل پیش‌بینی نبود.اتفاقی مهم در فضای عمومی کشور رخ داد که در فرایندی تدریجی و فرسایشی امید را به ناامیدی و یأس تبدیل کرده بود و براساس پژوهش‌های انجام شده میزان ناامیدی اجتماعی در کشور نگران‌کننده است.

آذر منصوری با بیان اینکه اعتراضات اخیر نشان داد بخشی از نارضایتی‌ها ناشی از عدم به رسمیت شناختن حقوق انسانی برخی شهروندان است، گفت: هر نوع حالت حاکمیت در حریم خصوصی شهروندان این نارضایتی را تشدید می‌کند و باید پذیرفت که مبنای عمل نظم، قانون و رعایت هنجارهای جامعه باشد.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با ضمن تاکید بر تقویت رویکرد ایجابی در کشور گفت: جامعه امروز ایران بیش از هر زمان دیگری نیاز به دریافت نشانه‌ها و علایمی از امید دارد و بیش از هر زمان دیگری به انسجام و همگرایی جهت رفع چالش‌ها نیازمند است.

احزاب دلسرد هستند

بهادر ولی‌زاده عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین هم در سخنانی گفت:‌ در این نشست شاهد عدم استقبال احزاب هستیم. این نشان می‌دهد احزاب دلسرد هستند و من عامل این دلسردی را کسانی می‌دانم که فقط از احزاب استفاده تبلیغاتی می‌کنند.

کاشفی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت نیز در این نشست با اشاره به آغاز اعتراضات دی ماه از مسائل مربوط به موسسات مالی، یادآور شد: باید کسانی که این موسسات را ایجاد کردند و به اعضای خود پاسخگو نبودند را به مردم معرفی کنیم، دولت باید در این زمینه از حقوق مردم دفاع کند.

وی اضافه کرد:‌ ما باید در زمینه‌های مختلف گفت‌وگو کنیم و به دولت راهکار و راه‌حل ارائه دهیم.

علی‌اکبر مرتضوی کیاسری عضو مجمع جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی نیز در این نشست یادآور شد: بحران فشار بزرگی است که آسیب‌ها و تهدیدات و مشکلاتی را به وجود می‌آورد و معمولا وقوع بحران به شکل مشخص قابل پیش‌بینی نیست اما تحلیل آن نوعی مداخله در بحران است و ما می‌خواهیم این وقایع دوباره تکرار نشود. ممکن است برخی بگویند فقدان بصیرت باعث بروز این مشکلات شده اما چنین بیاناتی در این شرایط عاقلانه نیست.

ردپای حقوق های نجومی در نشست احزاب

محمدحسن قدیری ابیانه عضو انجمن نخبگان جهان اسلام نیز در این همایش، مدعی شد: وزرایی هستند که ثروت هزار میلیاردی دارند و حاضر نیستند طبق قانون اموال‌شان را به قوه قضاییه اعلام کنند. اگر این‌ها از زمان بعثت تاکنون 60، 70 میلیون تومان حقوق ماهیانه داشتند آن وقت سرمایه آنها به همین میزان می‌شد. کسانی که خانه میلیاردی دارند مسکن مهر برایشان قوطی کبریت محسوب می‌شود.

وی یادآور شد:‌ اگر بخواهیم زمینه اغتشاش را از بین ببریم باید واقعیت را به زبان قابل فهم برای مردم بیان کنیم و بگوییم 700 هزار میلیارد تومان بدهی دولت یعنی 10 سال درآمد نفتی مشابه سال گذشته. یعنی دولت به ازای هر خانواده چهار نفره، 35 میلیون تومان بدهکار است. در چنین شرایطی داشتن حقوق نجومی و اختلاس جرم سنگین‌تری دارد.

سعید یاری دبیرکل سازمان دفاع از منافع ملی نیز در این نشست، اظهار کرد: خانه احزاب اتاق فکر خوبی برای برون‌رفت از مشکلات جامعه است. ما هرگونه تعرض به مردم را محکوم می‌کنیم.

موج سواری جریانات سیاسی روی مطالبات مردمی

عیسی کاکویی دبیرکل حزب آزادگی ایران هم در این نشست اظهار کرد: به نظر می‌رسد جامعه ما دچار بغض نهفته شده و مطالبات به نقطه تراکم رسیده است و گاهی از جاهایی نشتی پیدا می‌کند. این‌که بغض و مطالبات نهفته از قبل وجود داشته باشد و برخی جریانات روی آن موج‌سواری کنند پالس سنگینی برای جریانات سیاسی درون نظام است.

وی افزود: موسسات مالی و اعتباری و شوک اعلامی بودجه از عواملی بود که موجب بروز اعتراضات شد.

جمشید ایرانی دبیرکل حزب فرزندان ایران نیز در اظهاراتی با اشاره به یکی از اقدامات صورت گرفته برای مقابله با موضوع هنجارشکنی در زمینه حجاب، گفت: شیبدار کردن پست برق برای مقابله با دختران انقلاب با نگاه شبیه‌سازی شده می‌تواند به اقدامات پیشگیرانه در سایر موارد تعمیم داده شود. در واقع این راه‌حل‌های فشل شیب دادن جامعه به سمت فروپاشی اجتماعی است.

وی با بیان این‌که «وضعیت پوشش در سال‌های آینده قابل پیش‌بینی است»، گفت: داشتن برنامه فرهنگی می‌تواند به این موضوع کمک کند، ضمن این‌که ما نیازمند اقدام مناسب برای حضور امن زنان در ورزشگاه‌ها هستیم.

داود صفا عضو حزب آزادی نیز در این نشست با بیان این‌که «بحران‌های رخ داده در سال 96 از سران نظام تا احزاب را غافلگیر کرد»، گفت: مردم محروم و زحمت‌کش و گرفتار که از همه چیز بریده‌اند اکثریت جمعیت درگیر در این وقایع بودند. یک عده دیگر کسانی بودند که در حوادث سیاسی گوش شنوایی نداشتند و عزیزان‌شان گرفتار حصر و زندان، تهمت و محرومیت‌های اجتماعی شده بودند و جماعت سوم هم گروه‌های معاند و سازمان‌های تروریستی و تشکیلاتی است که بحق باید مجازات شوند. این‌ها هم در داخل حضور دارند و هم از خارج مدیریت می‌شوند. ما باید به جماعت اول برسیم و فکری به حال فاصله طبقاتی کنیم.

وی با طرح این سوال که «مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد چه تهدیدی برای نظام محسوب می‌شوند؟»، گفت: اگر دلسوزانه نگاه کنیم باید این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم تا این اهرم از دست دشمن گرفته شود.

روح الامینی: نیازمند کادرسازی سیاسی هستیم

عبدالحسین روح‌الامینی رییس شورای مرکزی حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی نیز در این نشست،‌ اظهار کرد: حاکمیت و اجزای آن باید یک فهم در علاج حوادث دی ماه داشته باشند؛ چراکه در غیر این صورت این مساله منجر به عمل ملی و هماهنگ نمی‌شود. ما باید ضمن همراهی با آحاد مردم، مسیر درست خود را دنبال کنیم و اعتراض به رسمیت بشناسیم.

وی با بیان این‌که «باید کشور را به ریل رقابت در خدمت برگردانیم»، اضافه کرد: ما نیازمند کادرسازی هستیم. سیاسیون و مسئولین کشور باید به خودبازنشستگی زودرس دچار شوند و اجازه دهند نسل بعدی وارد عمل شود.

علی عبادی از حزب اسلامی کار نیز در این نشست، اظهار کرد: متاسفانه هنر ما این است که آدرس غلط بدهیم و خود را مبرای از همه مسائل بدانیم.

محمد جلیلیان عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز در این نشست اضافه کرد:‌ وقایع اخیر فراتر از موضوعات جناحی داخلی بود و بحث اصولگرا، اصلاح‌طلب یا اعتدالگرا در میان نبود بلکه می‌توان به شکاف طبقاتی، تبعیض اقتصادی، رانت‌خواری، عدم اجرای قانون و مسائل این‌چنینی اشاره کرد. بخش اعظم مشکلات پیش آمده در حوادث دی ماه به تبعیض ناشی از عدم دادرسی عادلانه بر می‌گردد.

وی اضافه کرد: آیا محکمه صالحه‌ای برای حصر کاندیداهای انتخابات سال 88 تصمیم گرفته است؟ اولا حصر مجازات است و ثانیا باید ببینیم آیا محکمه‌ای این مجازات را تعیین کرده و وقتی چنین مجازاتی اعمال شده آیا نباید فریاد نمایندگان و احزاب بلند باشد.

2929

کد خبر 759080

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
  5 0
  با پشت میز نشینی و با لم دادن در یک اتاق در بسته نمشه مسائل جامعه رو ریشه یابی کرد این کار نیازمنده تحقیقات میدانی در حد گسترده و کاملا آزاد و بدون در نظر گرفتن هر مصلحتی است حداقل در این مورد میتونید از کشوری مثل امریکا روش تحقیق رو یاد بگیرید یا حداقل اساتید معزز یه زحمت به خودشون بدن به مقالات سایتهای معتبر مراجعه کنند
 • بی نام A1 ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
  8 0
  الان دیگه دیر شده چون دیگه تمومه ماجرا