۱۱ نکته مهم برای آسیب ندیدن در خانه‌تکانی

کثرت مراجعات بانوان پس از خانه‌تکانی به مراکز درمانی، از بی‌توجهی آن‌ها به مشکلات حاصل از روش‌های اشتباه خانه‌تکانی حکایت دارد؛ اما به‌سادگی می‌توان از وقوع بیماری‌های مفاصل و عضلات پیشگیری کرد.

به گزارش خبرآنلاین، دکتر «فرجود شکوهی»، فیزیوتراپیست و عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران در سیناپرس نوشت:

کثرت مراجعات خانم‌ها پس از خانه‌تکانی به مراکز درمانی، نشان از این واقعیت دارد که با وجود اطلاع‌رسانی‌های فراوان، هنوز به عوارض و مشکلات ایجادشده در این خصوص توجهی جدی نمی‌شود. بر این اساس جهت پیشگیری از وقوع بیماری‌های مفاصل و عضلات، به خصوص دیسک‌کمر، رعایت یک‌سری نکات در خانه‌تکانی الزامی است.

۱- تأکید می‌شود که از انجام حجم بالای کارهای سنگین خودداری شود؛ زیرا بدن آمادگی لازم را برای انجام این کار ندارد و احتمال آسیب رسیدن به بدن، بسیار بالاست؛ بنابراین بهتر است خانه‌تکانی در فواصل زمانی مطلوب و در حد توانایی جسمی انجام شود.

۲- دانستن برخی مفاهیم علمی و عملی در این راستا بسیار رهگشاست. مثلا وزن فرش خیس ۵ برابر فرش خشک می‌شود؛ پس مشخص است که بلند کردن و حتی کشیدن فرش خیس چه آسیبی به مهره‌ها و عضلات کمر می‌زند. مثال دیگر اینکه وقتی از پله باسرعت بالا و پایین می‌رویم، تا ۸برابر وزن بدن به مفاصل زانو فشار وارد می‌شود. حال برای مثال اگر وزنه‌ای ۲۰ کیلوگرمی نیز به همراه داشته باشیم، معلوم است که در این شرایط آسیب بزرگی به زانوها وارد می‌شود.

۳- لازم به یادآوری است که این مسائل مربوط به افرادی است که از سلامت جسمی کامل برخوردار هستند؛ اما اگر کسی دچار دیسک‌کمر است یا سابقه درد مفاصل زانو یا شانه‌ها را دارد، بدیهی است که میزان آسیب‌های خانه‌تکانی برای او بسیار شدیدتر خواهد بود.

۴- علاوه بر این‌ها توصیه می‌شود حتما از بلند کردن اجسام فراتر از توانایی طبیعی بدن، خودداری شود و به هنگام بلند کردن اجسام، زانوها در حالت خم‌شده قرار گیرد. همچنین بهتر است زانوبند معمولی استفاده شود تا وسیله حمایت‌کننده‌ای جهت حفظ مینیسک و رباط‌های زانو وجود داشته باشد.

۵- بهتراست پس از ۲ ساعت کار و فعالیت، چند حرکت نرمشی تخصصی فیزیوتراپی انجام شود تا حالت فنری کمر حفظ شود. این نرمش‌ها را می‌توانید به‌سادگی از نزدیک‌ترین کلینیک فیزیوتراپی محل کار یا سکونت خود بپرسید.

۶- مسلما افرادی که در طول سال فعالیت بدنی مناسبی دارند، مفاصل و به‌خصوص کمرشان مانند شاخه‌های نرم و تازه درخت عمل می‌کند و کمتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد؛ بالعکس، کسانی که در طول سال ورزش نمی‌کنند، مثل ترکه‌های خشک، کمری شکننده و آسیب‌پذیر دارند.

۷- انسان امروز از لحاظ جسمی از انسان دیروز ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر است. بر این اساس بهتر است جهت انجام کارهای سنگین مثل شستن فرش، به‌تنهایی اقدام نشود و این کار به مراکز قالی‌شویی سپرده شود، زیرا هزینه‌های درمان بیماری‌های ناشی از خانه‌تکانی، بسیار بیشتر از دستمزد سپردن فرش به قالی‌شویی است.

۸- نکته قابل‌توجه، استفاده از چهارپایه‌ها و نردبان‌های مطمئن است. در ایام خانه‌تکانی، گزارش‌های متعدد اورژانس در موارد شکستگی‌ها و حتی قطع نخاع گردن و کمر به دلیل سقوط از این ابزارها زیاد است. علاوه بر این افرادی که دچار کم‌خونی هستند، ممکن است در ارتفاع، دچار سرگیجه شوند و به همین علت امکان سقوط از ارتفاع بیشتر می‌شود.

۹- انواع بیماری‌های شانه‌درد و گردن‌درد نیز در این ایام زیاد گزارش می‌شود؛ به خصوص برای کسانی که پیش‌زمینه ابتلا به این بیماری‌ها را هم دارند. پس باید از حرکت‌های ناگهانی شانه و دست و حمل اجسام روی سر و شانه خودداری کرد. هل دادن و کشیدن اجسام روی زمین به هر طریق بهتر از بلند کردن آن‌هاست.

۱۰- نکته مهم دیگر، استفاده نکردن زیاد از پاک‌کننده‌هاست که خود عاملی برای ابتلا به انواع بیماری‌های تنفسی و پوستی است؛ بنابراین در صورت بروز مشکل، به متخصص مربوطه مراجعه شود.

۱۱- نکته آخر اینکه مجدد تأکید می‌شود که در ایام عید نوروز، مراقب سلامت جسمانی خود باشید و در صورت بروز مشکل با پزشک متخصص یا فیزیوتراپیست خود مشاوره نمایید.

۵۴۵۴

کد خبر 760883

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =