۰ نفر
۱۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۳
ممنوعیت ۲۰ روزه ساخت‌وساز در حریم تهران

ایسنا نوشت: سرپرست معاونت نظارت اداره کل حریم شهرداری تهران از ممنوعیت ساخت و ساز در حریم و توجه به «حریم گردی» در ایام نوروز خبر داد.

حمید اسد بیگی گفت: در دو سال اخیر طرح ویژه‌ای از سوی معاونت شهرسازی اجرایی می‌شود که در پی آن ساخت و ساز از 25 اسفند ماه تا پانزدهم فروردین در کل عرصه حریم ممنوع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امسال نیز ساخت و ساز در حریم از 25 اسفند ماه سال جاری تا 15 فروردین 97 ممنوع است، گفت: ماموران شرکت حریم بان در صورت مواجهه با ساخت و سازهای غیرقانونی و انتقال مصالح ساختمانی، نسبت به برخورد و تخریب سازه اقدام خواهند کرد.

اسد بیگی با تاکید بر اینکه در راستای ساماندهی حریم با 9 فرماندار و 18 بخشداری که در حریم عرصه سرزمینی و مدیریتی مشترک داریم رایزنی‌ هایی انجام گرفته است، گفت: 30 سازمان در حریم تهران ذینفع هستند که در راستای بهبود وضعیت حریم با آنها تعامل داشته و جلسات مختلفی برگزار کرده‌ایم که با استقبال ارگان‌ها مواجه شدیم.

وی گفت: خوشبختانه با همکاری همه سازمان‌ها شاهد کاهش چشمگیر تخلفات بودیم و سعی شده است با ایجاد وحدت و یکپارچگی، نظم و انضباط را در حریم برقرار کنیم. چرا که در گذشته تخلفات در نوروز در عرصه حریم افزایش می‌یافت اما با کشیک بندی مناطق و نواحی و همچنین آماده باش کمیته صیانت در سطح ستاد، منطقه و ناحیه نسبت به حفاظت از حریم و ممنوعیت ساخت و ساز اقدام شده است.

وی افزود: برای اولین بار سامانه ارتباطی 137 و 1888 آماده دریافت پیام‌های مردمی در خصوص گزارش ساخت و ساز غیرقانونی در عرصه حریم است، همچنین سامانه ارتباطی 131 جهاد کشاورزی آماده است که پیام‌های مردمی را دریافت کند که پس از دریافت گزارش ماموران حریم بان بلافاصله به این موضوع رسیدگی می‌کنند.

سرپرست معاونت نظارت اداره کل حریم شهرداری تهران با اشاره به اینکه ماموران شرکت حریم بان در 10 ماهه نخست امسال 135 مورد فنس کشی را جمع‌آوری کردند، گفت: ماموران حریم بان در مواجهه با تخلفات یا اقدام به تخریب کرده و یا تشکیل پرونده داده و برای کمیسیون ماده 100 ارسال می‌کنند و یا پرونده در اختیار دستگاه قضا قرار داده می‌شود.

وی گفت: خوشبختانه در سال 96 پرونده‌ای نداریم که در سیستم تعیین تکلیف نشده باشد و تخلفات در حریم به شدت کاهش یافته است.

توجه به "حریم گردی" در نوروز

اسدبیگی همچنین با اشاره به «حریم گردی» در نوروز، گفت: در چند سال اخیر به بحث حریم گردی و حریم شناسی توجه ویژه‌ای شده است، چرا که متاسفانه ممکن است شهروندان اطلاعات دقیقی از حریم نداشته باشند. به عنوان مثال با پارک سرخه حصار، امام زاده داوود، آبشار منطقه 22 و ... ظرفیت‌های گردشگری هستند که در حریم تهران واقع شده‌اند و مردم می‌توانند از این فضاهای بکر که ذخایر تهران هستند استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه طی رایزنی‌های انجام شده با سازمان گردشگری شهرداری پوسترهایی با موضوع آشنایی با حریم در مترو نصب شده است، گفت: نقشه گردشگری و تاریخی حریم تهران نیز آماده شده است و مردم می‌توانند از این فضاهای ناب استفاده کنند.

سرپرست معاونت نظارت اداره کل حریم شهرداری تهران افزود: در سال آینده کارگروه ویژه‌ای به نام «اطلاع رسانی و مشارکت‌های مردمی» با رویکرد حفاظت و صیانت از حریم شکل خواهد گرفت تا بتوانیم ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل حریم را به مردم بشناسانیم.

47236

کد خبر 761193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =