۰ نفر
۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۵

چندی پیش یادداشتی درباره رفتارهای انسانی در رابطه با زلزله در یکی از خبرگزاری ها نوشتم و در آن به جدولی اشاره کردم که حاصل جمع بندی رفتارهای مردم و مسئولین در زمان قبل و کمی بعد از زلزله در جهان است.

این جدول را در زیر میبینید که به شرح ذیل تقدیم میشود؛

همانگونه که در جدول مشاهده می شود در زمان زلزله و کمی بعد از ان هیجانات مسئولین، مردم و حتی متخصصان فصلی ! بسیار زیاد و در ادامه با کاهش هیجانات انتخاباتی برای مسئولین، بی تفاوتی مردم بر خرده گیری و ملامت مسئولین و مطالبگری و فروکش کردن متخصصان حزب باد با کاهش اهمیت دادن رسانه ها به زلزله، عملا دوره فراموشی شروع میشود.

این یک امر خوب از یکطرف و بنظر حقیر خطرناکترین فاز زلزله از سوی دیگر است، چرا؟ فراموشی لطف پروردگار برای ادامه جریان حیات و زندگی است حتی پس از یک زلزله مهیب ولیکن فراموش کردن زلزله در این دوران با کم شدن پسلرزه ها و بازگشت به سیر عادی کارهای روزمره و از دست دادن زمان طلایی برای اماده سازی شهر ها برای زلزله بعدی که حتما می دانیم خواهد امد امری نابخشودنی است.

این زمان ارامش، بعد از زلزله بنظر حقیر دوران طلایی یا همزمان بسیار خطرناک در زلزله ها می تواند قلمداد شود! متاسفانه تجربه نشان داده است که ان حرفها و برنامه های پر شور دوران زلزله دیگر توسط مسئولین مطرح نیست، مردم دچار روزمرگی می شوند و یا شده اند و مطالبه گری خود را از مسئولین شهری کمرنگتر نشان می دهند و ان دسته از متخصصان فصلی بدنبال موارد روز از فاضلاب شهری گرفته تا هر موضوعی که می تواند اسم و رسمی برای انان فراهم سازد را در راس برنامه های خود قرار داده اند؟ تا شروع تیک زلزله بعدی!

تاریخ اخیر ما نشان می دهد که از زلزله رودبار و سپس بم و حالا کرمانشاه، درست بعد از حرفهای بزرگ روز های اول، زلزله در حال رقیق شدن در نظر همگان است و کشور در حال ورود به خطرناکترین فاز زلزله است.

به هر حال از معلم غیر فصلی مهندسی زلزله و مدیریت بحران به مسئولین و مردم خوب کشور یک توصیه بسیار جدی ؟گول بازی گسلها را نخورید، این زمان ارامش را برای برنامه ریزی، اماده سازی و مقاوم سازی استفاده کنید، کاری که بعد از زلزله رودبار، بم و حالا کرمانشاه نکردیم! زلزله در حال برنامه ریزی برای امدن است!

 

کد خبر 762727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • فرشته IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
    4 0
    چند سال است نوشته هاي شما را دنبال ميكنم همه را از دلسوزي شما يافتم. استاد شما معلوم است هم به عمق فاجعه واقفيد هم به ارايه راحل ها شما تمام مطالب را با حسن نيت بدون چشم داشتي بهتر از هر كس ريز موارد را بيان كرده ايد و راهكار داديد از اينجا به بعد حقيقتا مردم خود مسيولند ؟ حتي اگر همه چيز از بين برود شايد ما مستحق همين شرنوشت خود ساخته ايم. خداوند به شما طول عمر عطا بفرماييد، شما به وظيفتان بعنوان يك ايراني دانشمند و دلسوز عمل كرده ايد، احسنت زلزله در حال برنامه ريزي براي امدن است جمله اي بي نظير