میزان نوشت: اگر عید نوروز در پایتخت هستید و می خواهید همه جاذبه های ثبت جهانی کشور را یک جا ببینید، این پیشنهاد تهرانگردی را بخوانید.

اگر وقت رفتن به اصفهان، شیراز، آذربایجان، زنجان و کرمان را ندارید، هیچ نگران نباشید. همه آثار مهم این شهرها را می توانید در تهران ببینید. این ادعاها هر چند ادعای بزرگی است اما با کوچک کردن همه آن آثار به واقعیت پیوسته است.

همه آثار ثبت جهانی شده ایران در یونسکو را می توانید در باغ موزه مینیاتور تهران از نزدیک ببینید. آثاری که به طور مینیاتوری کوچک شدند، هر چند لذت تماشای عظمت آن بناها را ندارند، اما تماشای همه اجزای آن بناها و جزییاتش در یک کادر کوچک هم لذت دیگری دارد.

بوستان مینیاتوری فضای باز و مشجری است که به ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و معماری می‌پردازد. این بوستان اولین بوستانی است که به منظور نمایش ماکت‌های مینیاتوری آثار میراث جهانی ایران که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده‌اند (همچون تخت جمشید، چغازنبیل، میدان نقش جهان اصفهان، ارگ بم، گنبد سلطانیه و ...)، ساخته شده و در آن مدل‌ها و ساختمان‌ها با اندازه بسیار کوچک نمایش داده شده‌اند. در واقع این بوستان تلفیقی از تفریح و آموزش است.

بوستان مینیاتوری در حدود 3 هکتار مساحت دارد و استقرار ماکت‌ها در آن با توجه به جهات جغرافیایی ایران شکل گرفته است به عنوان مثال خلیج فارس در جنوبی‌ترین قسمت مجموعه، میدان امام اصفهان در بخش مرکزی و مجموعه تاریخی بیستون در غرب بوستان قرار گرفته‌اند.

ابتکارات جالب توجه در این بوستان ایجاد پوشش‌های گیاهی ویژه هر منطقه در اطراف ماکت‌ها است. در سال 1391 خورشیدی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران با چاپ فراخوان، اقدام به شناسایی تعیین صلاحیت سازندگان ایرانی برای باغ مینیاتوری کرد و سپس کار ساخت ماکت‌های باغ موزه مینیاتور به هنرمندان ایرانی واگذار شد و در سال 1392 افتتاح شد.

بازدید: خیابان جانبازان غربی، حد فاصل بزرگراه امام علی (ع) و خیابان کرمان، جنب بوستان تمدن، باغ موزه مینیاتور / همه روزه 8 صبح تا 8 شب

47236

 

کد خبر 765427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =