ایسنا نوشت: معاون اول رییس جمهور گفت: مقصود از حمایت از کالای ایرانی این نیست که هر محصولی با هر کیفیتی به خورد مردم داده شود.

اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی مشکلات و موانع اصلی توسعه استان آذربایجان شرقی که با حضور استاندار، معاونان استاندار و مدیران اجرایی استان برگزار شد، با تبریک سال نو و میلاد با سعادت حضرت علی (ع)، به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید داخلی اشاره و تصریح کرد: علاوه بر اقداماتی نظیر مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از کالای داخلی، یک معنای حمایت از کالای داخلی این است که در اجرای طرح‌های بزرگ صنعتی که از طریق فاینانس انجام می‌شود، استفاده از توانمندی داخلی باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: البته مقصود از حمایت از کالای ایرانی این نیست که هر محصولی با هر کیفیتی به خورد مردم داده شود. باید محصولات از کیفیت و قیمت مناسب برخوردار بوده و رقابت در بازار نیز وجود داشته باشد.

جهانگیری ادامه داد: زمانی توانمندی داخلی در حد احداث سکوی نفتی هزار تنی بود اما امروز قادر هستیم سکوی نفتی ۲۰ هزار تنی، کارخانه و نیروگاه احداث کنیم و نباید این توانمندی وسیعی که در کشور ایجاد شده نادیده گرفته شود.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به جایگاه و اهمیت استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: این استان یکی از کانون‌های اصلی توسعه کشور است و کارکرد ملی دارد از این رو مسائل آن نیز باید ملی دیده شود و باید برای حل و فصل مسائل آن کمک کنیم.

وی افزود: باید تمرکز ویژه ای بر بخش ها و طرح های مهم تبریز که می‌توانند نقش پیشران را ایفا کنند معطوف شود تا مانند لوکوموتیو سایر بخش ها به دنبال آن به حرکت درآیند.

معاون اول رییس جمهور همچنین توجه به طرح‌های بزرگ در استان آذربایجان شرقی نظیر مترو تبریز را پراهمیت خواند و گفت: در کلانشهری مانند تبریز نمی توان مترو را نادیده گرفت و مترو تبریز باید به عنوان یک اولویت جدی برای مردم دیده شود. البته بودجه دولت محدودیت دارد و برای تکمیل خطوط مترو در تبریز، باید از روش ها و راهکارهای دیگر استفاده شود.

وی در ادامه سخنان خود به تسهیلات اشتغالزایی روستایی اشاره کرد و افزود: باید دقت شود که این تسهیلات در اختیار افراد رانت‌جو قرار نگیرد و باید حتما این وام ها به افراد کارآفرین داده شود.

در این جلسه استاندار آذربایجان شرقی و برخی مدیران اجرایی استان گزارشی از وضعیت حوزه مسئولیت خود در بخش های پتروشیمی، پالایشگاه، مترو، اشتغال روستایی، آب و کشاورزی ارائه کردند و ضمن تشریح مشکلات و چالش های موجود، به بیان پیشنهادات خود پرداختند.

27216

کد خبر 766350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =