۰ نفر
۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۹

بعد از اعتراضات دی ماه بحث فیلترینگ تلگرام باز هم داغ شد، تصمیمی که برای مدتی کوتاه اجرایی شد و این روزها زمزمه اجرای کامل آن به گوش می رسد.

فائزه عباسی: دو برادر روسی (پاول دورف و نیکلای دورف) هیچ وقت فکرش را نمی کردند ابداعشان روزی تبدیل به دردسر و اختلاف بین مسئولان ایرانی شود هرچه باشد پیوند ایران و روسیه را در آسمان ها بسته اند؛ البته شاید این حد از  محبوبیت تلگرام در میان ایرانی ها هم در مخیله‌شان نمی گنجید؛ به هرحال امروز قلب مسئولین از این ابداع برادران دورف مکدر است و بعد از اعتراضات دی ماه  96 این آزردگی خاطر به اوج رسیده  و حالا زمزمه فیلتر کردنش به گوش می رسد. صحبت بر سر تلگرام است نرم افزاری که حدودا 5 سال است جای خود را در جامعه ایران باز کرده و حتی گوشه ای از بار اشتغال‌زایی را هم به دوش می کشد.

ماجرای فیلترینگ موضوعی نیست که تنها درمورد تلگرام مطرح شده  باشد؛ تقریبا هر دهه بحث فیلتریگ دامن یک نوع از رسانه را می گیرد و سرگیجه نوع برخورد با آنها در میان صاحب‌منصبان هویدا می شود. زمانی بودن یا نبودن ویدئو مطرح بود و تقریبا اغلب کسانی که دورو برمان هستند خاطره ای از حمل و نقل پنهانی آن دارند؛ پس از آن پای ماهواره و ممنوعیت آن به میان آمد و جمع آوری دیش های ماهواره  بازار داغی داشت؛ هرچند هنوز هم جسته و گریخته خبرهایی از حضور ماموران در پشت بام مجتمع های مسکونی به گوش می رسد اما با پا در میدان گذاشتن شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توئیتر دیگر آنها بودند که محور توجهات شدند و البته تیغ فیلترینگ هم مشمولشان شد. فیلترشکن به میدان آمد و ناکارآمدی فیلترینگ تبدیل به یک تابلو و کارنامه شد اما با این وجود قصه فیلترینگ همچنان ادامه دارد.

بار مسئولیت فیلرینگ روی شانه کدام ارگان؟

نهادهای تو در تو بزرگترین شاخصه سیستم بروکراتیک ما است. از مبارزه با مفاسد اقتصادی گرفته تا بحث فضای مجازی چندین ارگان برای تصمیم گیری وجود دارد.

محمد کاظمی نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی در این رابطه به خبرآنلاین گفت: بحث فیلترینگ تلگرام از دی و بهمن بود که مطرح شد اما هنوز تصمیمی در این باره اتخاذ نشده است به هرحال منافع ملی ممکن است ایجاب کند اقداماتی انجام دهیم اما اینکه بخواهیم فناوری روز را محدود کنیم به نظر می رسد راهکار درستی نباشد. باید به جای محدود ساختن مردم را توجیه کنیم. من مخالف فیلتر تلگرام هستم.»

وقتی اکثر نمایندگان با این فیلتر شدن مخالف هستند سوال اینجاست که چقدر شورای عالی مجازی قدرت اجرای تصمیم دارد و چقدر مجلس می تواند با آن مقابله کند؟

کاظمی به این سوال اینگونه پاسخ می دهد: ما مقرراتمان در رابطه با فضای مجازی کامل نیست و مشخص نیست حدود و اختیارات شورای عالی فضای مجازی تا کجا هست؟ چون ما در این زمینه خلا قانونی داریم به هر صورت باید این تصمیمات بر اساس قوانین مصوب مجلس اتخاذ شود اما هنوز من ندیدم تصمیم مشخصی در این رابطه گرفته شده باشد.

اما پورمختار اعتقاد دیگری دارد او می گوید: به لحاظ حقوقی اختیار این مسئله با شورای عالی فضای مجازی است که از هر سه قوه در آنجا حضور دارند. طبیعتا وقتی به نتیجه ای برسند آن هم بر اساس اخبار موثق برای مضر بودن این نرم افزار و سواستفاده از اطلاعات مردم در نظر گرفته خواهد شد و لازم الاجرا است.

رمضانعلی سبحانی فر از اعضای ناظر در کمیته مصادیق مجرمانه به خبرآنلاین می گوید: دو نهاد شورای عالی فضای مجازی و کمیته مصادیق مجرمانه وظیفه تصمیم گیری در مورد فیلتر شدن تلگرام را بر عهده دارد. اما اینکه این تصمیم گرفته شده است یا خیر هنوز بحثی مطرح نشده است  و زمانی هم برای این مسئله تعریف نشده است و نمی دانم این تا اخر فروردین از کجا آمده است.

او گفت به هر حال درباره فیلتر شدن تلگرام باید شورای عالی فضای مجازی نظر دهد که پیش از عید آنها جلسه ای داشتند و روابط عمومی این شورا چنین مصوبه ای را رد کرد. سبحانی فر همچنین  می گوید: اینکه مجلسی ها با فیلترینگ مخالف هستند درست اما چنانچه شورای عالی فضای مجازی تصمیم بگیرد تلگرام فیلتر شود مجلس نمی تواند آن را نقض کند شاید بتواند یک طرح تکمیلی ارائه کند. 

جایگزین تلگرام و رصد نهادهای نظارتی

صحبت فیلتر تلگرام که به میان می آید همه می پرسند جایگزینش چیست؟ مسئله ای که حتی موافقان فیلتر شدن تلگرام را هم، به فکر وا می دارد. محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این رابطه با بیان اینکه بحث فیلترینگ تلگرام در اختیار شورای عالی فضای مجازی است که ریاست آن را رئیس جمهور به عهده دارد به خبرآنلاین گفت: من اعتقاد دارم اگر یک پیام رسان داخلی قوی داشته باشیم حتما اطمینانش برای مردم و ماندگاری و سودش برای مردم خواهد بود لذا لازم است حتی فراخوانی بدهیم تا بخش خصوصی وارد میدان شوند تا چنین پیام رسانی تهیه شود تا بتواند جایگزین آن شود. بنابراین تا روزی که چنین اتفاقی رخ ندهد امکانی برای بستن تلگرام وجود ندارد.

او درباره اینکه شائبه رصد پیام رسان های داخلی توسط وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه وجود دارد گفت: بر فرض اینکه اطلاعات یا اطلاعات سپاه این پیام رسان را رصد کند بهتر است یا موساد و سیا و ... ؟ من نمی گویم این اتفاق درمورد نرم افزار های داخلی وجود دارد اما معتقدم این یک فضا سازی است که از سوی افراد مغرض صورت می گیرد. مگر اطلاعات و سپاه دشمن این کشور است. متاسفانه ویدئوهایی که  در این رابطه تهیه می شود حتی از سوی مسوولین رد بالا آدرس غلط دادن است. در ایران اگر قرار بادشد رصدی صورت بگیرد باید با اجازه قاضی باشد اما در خارج از کشور این محدودیت وجود ندارد.

وی می گوید: به هر صورت معتقدم باید هرچه سریعتر این پیام رسان داخلی طراحی شود و اعتمادسازی صورت بگیرد. او در پاسخ به این سوال که نرم افزارهایی مانند سروش چقدر می تواند جایگزین شود گفت:  این نرم افزارهایی که طراحی شده است ایراداتی دارد  که ضعیف هستند و من خودم نصب کردم و تعداد زیادی پیام هم به دوستان فرستادم اما همه گفتند این ضعیف است.

رمضانعلی سبحانی فر به هرحال ما باید تلاش کنیم از اپلیکیشن های د اخلی استفاده کنند اما باید این زمینه فراهم شود تا کاربران شبکه های داخلی را انتخاب کنند و این مستلزم آن است که بتواند جایگزین شود مضاف بر آنکه باید نفوذ ناپذیر باشد به گونه ای که اطلاعات کاربران مورد سواستفاده قرار نگیرد از سوی دیگر صاحبان این نرم افزارها باید به گونه ای برنامه را طراحی کنند که موجبات بی اعتمادی نشود برای مثال وقتی موقع نصب از افراد عکس و شماره ملی و ... خواسته می شود طبیعی است که مردم اعتماد نمی کنند و از همان اول فرار می کنند لذا باید اعتماد سازی بیشتری صورت گیرد.

او درباره اینکه آیا این پیام رسان هایی که امروز معرفی می شوند چنین ویژگی دارند گفت اگر این ویژگی را داشت که امروز به جای تلگرام این نرم افزارها مورد استفاده قرار گرفته بود.

فیلترینگ راه حل خوبی است ؟

تا اسم فیلترینگ می آید یک لیست از وی چت تا فیس بوک و توئیتر جلوی چشمانمان صف می بندد حالا سوال این است که آیا این فیلترینگ توانست راه درمانی باشد در محدود کردن مردم در استفاده از شبکه های اجتماعی.  

پورمختار به این سوال اینگونه پاسخ داد : به هر حال برخی افراد که برایشان مهم است از فیلترینگ استفاده کنند با فیلترشکن بار دیگر از این نرم افزار استفاده خواهند کرد اما دیگران که چندان برایشان فرقی نمی کند طبیعی است که با اعتمادسازی می تواند موثر باشد. اما به هر حال معتقدم ما قبل از اینکه به فیلتر کنیم باید پیام رسان های داخلی را به درجه ای برسانیم که خود مردم به آن سمت حرکت کنند. اگر فیلترینگ های قبل جواب نداشت به دلیل ضعف های دولت ها بوده است چرا که جایگزینی برای آن طراحی نکرده بودند.

رمضانعلی سبحانی فر هم گفت: فیلتر در مقطعی صورت گرفت و مردم با فیلتر شکن به تلگرام دست پیدا می کردند اما این موجب شد تا مردم از فیلتر شکن استفاده کنند و استفاده از فیلتر شکن در واقع راهی است برای ورود به سایتها و  برداشتن همه محدودیت ها؛ لذا به نظرم به جای رفتن به سمت فیلترینگ باید به سمت تقویت نرم افزار ها و اپلیکیشن های داخلی گام برداریم.

29216

 

 

 

کد خبر 766988

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 40
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 14
 • بی نام IR ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  40 1
  در ایران اگر قرار بادشد رصدی صورت بگیرد باید با اجازه قاضی باشد: واقعا؟؟
  • حمید A1 ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۷
   0 0
   تنها دغدغه مسولان در حال حاضر همینه.بعد انتظار پیشرفت و حل شدن مشکلات داریم
 • بی نام IR ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  50 1
  اطلاعات شخصی ما به درد موساد و سیا نمیخورد بنابراین دستشان هم بیفتد اتفاق خاصی نمیفتد ولی انتشار همین اطلاعات شخصی ممکن است زندگی کسی را زیر و رو کند قضیه مینو خالقی را که یادتان هست؟
 • شمس تبریزی A1 ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  شمایی که اطلاعات رو با سیا مقایسه میکنید،مگه ملت اگه بخوان مثلا اعتراض کنند که کار فلان فلان جور بشه، اونوقت سیا میاد ملت رو میگیره می ندازه زندان یا اطلاعات سپاه اینکارو می کنه؟
  • بی نام IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   36 2
   من تو گوشی و اکانت تلگرامم یه سری فیلم و عکس از پاستا خوردن بچم دارم با پوزش از مسئولین محترم بابت این بی مبالاتی نابخشودنی تا سیا و موساد و امثالهم از آنها سوء استفاده نکردن برم پاکشون کنم بعد هم پیام رسان ضاله تلگرام را پاک و پیام رسان مباح و ارزشی سروش را نصب کنم
  • بی نام AT ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   10 4
   گل گفتی
  • جواد A1 ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   24 1
   واقعاً جای فکر داره که چرا یه پیام رسان امروز برای مملکت ما تبدیل شده به یک مسئله امنیتی. آیا این مشکل از ساختار نظام داخلی ما نیست که گردش آزاد اطلاعات ما رو این مقدار به وحشت انداخته؟
  • شمس تبریزی IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   4 13
   خاک کاهو بر سر هر چی متقلب و کلاهبرداره. لا اقل اگه با اسم من کامنت میذاری اینقدر تابلو و پرت ننویس. من کجا همچین دری وری هایی میگم؟؟؟ خخخخخخخخخخ.
 • محسن A1 ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  139 3
  اين تيكه خيلي جالب بود در ایران اگر قرار باشد رصدی صورت بگیرد باید با اجازه قاضی باشد اما در خارج از کشور این محدودیت وجود ندارد خخخخخخخخ
  • بی نام IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   21 1
   جالبیش اینه که هر مقام و ارگانی برای خودش قانونگذار و قاضی و مجری هست
  • بی نام IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   21 1
   این رو بهش میگه عذر بدتر از گناه . بعضی ها مردم رو جیگر فرض میکنن با توجیهاتی که مرغ پخته هم خنده اش میگیره
 • بی نام A1 ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  112 4
  اگه مردید کارید این همه مشکلات مردم و اختلاس ها و دزدی های خودتان رو جمع کنید .
 • بدون نام ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  145 4
  ما دزد دست شماها نميديم بعد بيايم از پيام رسان داخلي استفاده كنيم شما الان يك حرفي ميزني شب همون حرف رو انكار ميكني بعد چه توقعاتي از مردم داري اطلاعات مردم حالا هر چي كه باشه بيفته دست موساد و ... هر چي كه باشه نمياد طرف رو توي گوني بكنه و ببره به نا كجا بعد ميگي اطلاعات دست براداران امام زمان بيفته بهتره خيلي كارت درسته باااااو
 • بی نام A1 ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  125 3
  همچین میگه با اجازه قاضی باید باشه آدم یه لحظه شک می‌کنه نکنه قاضی اجازه نده
 • بی نام A1 ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  114 7
  من اگه بمیرم هم پیامرسان داخلی نصب نمی کنم. جنس بنجل داخلی می خوام چیکار؟
  • بی نام IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   23 1
   جنس پیام رسان داخلی برای من و شما بنجله برای ذینفع و صاحبش اتفاقا خیلی هم جوره
 • بی نام A1 ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  162 7
  من ترجیح میدم سیا و موساد و ... اطلاعاتم رو رصد کنن نه وزارت اطلاعات و سپاه
  • بی نام IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   26 1
   انگار سیا و موساد از جوک و لطیفه هایی که در تلگرام رد و بدل میشه بمب و موشک استحصال میکنند که مسئولین خدوم و دلسوز مرتب تذکر و انذار میفرمایند.
 • بی نام IR ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  93 4
  بر فرض اینکه اطلاعات یا اطلاعات سپاه این پیام رسان را رصد کند بهتر است یا موساد و سیا و ... ؟ فکر نکنم انقدر بیکار باشن بیان جوک و .... یا کسب و کار مردم و مختل کنن به نظر من به جای اینکه ذهن کل دولت مردان و دو ساله درگیر فیلتر تلگرام کردین بشینید مشکلات مردم و برای حقوق ماهی یه تومن دوا کنید نمیشه به زور شربت شهادت بدین بخوریم . یکم ب فکر ارامش مردم باشید .
 • بی نام A1 ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  102 8
  همه فیلترشکن داریم ،مهم نیست فیلتر کنید
  • بی نام IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   15 1
   جا داره صدا و سیمای محترم هم که ظاهراً در زمینه فیلتر شکن خبره شده گزارش و میزگردی در این خصوص به سمع و نظر ملت برساند.
 • بی نام A1 ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  109 7
  بنظر من سرویس های خارجی در امور شخصی مخاطبین را رصد نمیکنند ولی داخلی ها چرا
  • بی نام IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
   14 1
   کاراکتر خشایار در مجموعه زیر آسمان شهر یادتون هست حکایت همین پیام رسانای داخلی است تا میگفتن این اطلاعات محرمانه است و نباید کسی بفهمه فوری آیفون همسایه ها رو میزد و خبر رو با آب و تاب تموم تعریف میکرد برای همه
 • بی نام A1 ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  21 2
  اونا که نمی خوان اطلاعاتشون بیفته دست موساد می تونن سروش نصب کنن. برای من مهم نیست که اطلاعاتم دست کی بیفته چون اطلاعات مهمی با دوستانم رد و بدل نمی کنم. حالا دست موساد یا سیا بیفته هم برام مهم نیست. من با تلگرام کار می کنم.
 • یک روحانی A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  22 2
  ضمن احترام به دلسوزان وزارت اطلاعات و سپاه، موساد و ام آی6، ملت را بابت نظر و موضع شان بازداشت نمی کنند ولی داخلی ها چرا
 • شمس تبریزی به خبرآنلاین A1 ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  17 2
  من یکی دوست دارم اطلاعات م به دست سیا و موساد بیفته چون خیلی عقل کلم شبونه میان میدزدنم.
 • بی نام A1 ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  16 1
  مشکل اصلی در کشور آزادی است که نداریم آقایان با حرکاتشان ملت را به دورزدن قانون تشویق می کنند به گفته امار منتشره در دی ماه گذشته بالای 30ملیون از فیلتر شکن استفاده کردن این یعنی فاجعه برای مملکت ارزش واحترام قانون را شکستند . دنبال برگشت اعتماد مردم باشید تا بتوانید وجدان جامعه را قانع کرده تا از مسیر دیگری استفاده شود.زور گویی بس است .
 • بی نام IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  13 1
  والا من سرگیجه ای نمیبینم یه دورهمی مسئولانه اس برای مشغول کردن مردم
 • بی نام AT ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  16 1
  معلومه وقتی عرضۀ حل مشکلات اساسی مردم رو ندارید بالاخره از این دست کارها می کنید
 • بی نام AT ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  15 1
  خیلی عرضه دارید بیکاری و تورم و اختلاس ها رو حل کنید
 • بی نام AT ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  15 1
  بابت این کارها پول می گیرید واقعا حلاله؟
 • بی نام AT ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  13 1
  واقعا مشکل مردم اینه؟ به فکر حل مشکلات اساسی مردم باشید اگه خیلی بلدید
 • بی نام AT ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  14 1
  چرا باید سیستم پیام رسان داخلی داشته باشیم که کلی هزینه داره بعد یه سری بچه هامون کلاس درس نداشته باشند؟ چیزی غیر از سیاستزدگی تمام زندگی مونه؟
 • بی نام AT ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  15 3
  اول مشکل گورخوابها و بچه های سطلهای زباله رو حل کنید بعد بیاید سر این مشکل
 • بی نام AT ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  12 1
  این حرفها فقط نشانۀ ضعفه
 • بی نام AT ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  16 1
  اینجوری میخواید ابرقدرت بشید؟ خخخخخخخخخخ
 • بی نام IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  17 1
  آقا بی‌رودربایستی عرض کنم من ترجیح می‌دم موساد و سیا اطلاعاتم رو کنترل کنن تا وزارت اطلاعات و سپاه ... دلیلش هم نیاز به توضیح نداره. کسی که 24 ساعت تو این مملکت زندگی کرده‌باشه، می‌دونه چرا.
 • بی نام IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  14 0
  اصولا چرا باید وزارت اطلاعات یا سپاه پیام‌ های مردم را رصد کنند؟ دنبال معترض هستن ؟ همه معترضین آیا وابسته به دشمن و بیگانه هستن؟ اگر کسی دنبال احقاق حقش هست آیا وابسته به امریکا و اسرائیله؟ اگر کسی به هر علتی ختی خلاف قانون حرفی و یا رفتاری کرد باید اشد مجازات در موردش اجرا بشه؟ ملت ایران مفتخر به اسلام و مسلمان بودنه مگر قرار نیست مطابق اسلام پیش بریم آیا جستجو و تفحص در زندگی شخصی مردم اسلامی هست؟ کاش مسئولان به فاصله و شکافی که بین نظرات مردم و آنها ایجاد شده دقت میکردن
 • سینا A1 ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  14 0
  تلگرام یه پیام رسان نیست یک. تکنولوژی هست، فقط فضای ابری تلگرام خودش یک تکنولوژی بزرگ هست که ایران هرگز نمیتونه چنین چیزی بسازه و اونم رایگان، من در تلگرام مشغول کار هستم. و خیلی ها رو میبینم مثل من هستن، حد عقل در شهر 150k خودم حدود 100 نفر میشناسم مشغول به کار هستن، و به کسب کارشون رونق دادن، کسایی که میشناسم خیلی ها هم. کار میکنن خبر ندارم، پس مردم رو بیکار نکنید، هرگز هم طرف نرم افزارهای داخلی نمیام
 • بی نام A1 ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۶
  27 0
  قطعا ترجیح میدیم موساد و سیا رصد کنن چون ما اطلاعات نظامی و امنیتی نداریم که به درد اونا بخوره ولی همین اطلاعات شخصی و عکس های خانوادگی و ۴ تا انتقاد ما برای نهادهای داخلی میشه خوراک پرونده سازی و بعد خودکشیمون در زندان