۰ نفر
۲۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹

تسنیم نوشت: معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه سطح سواد سلامت روان مردم مطلوب نیست، گفت: فیلم‌ها و برنامه‌هایی که از دریچه صدا و سیما نمایش داده می‌شود، نیازمند توجه جدی است.

علی اسدی درخصوص وضعیت سلامت روان در کشور گفت: درحال حاضر 23 درصد از جمعیت 15 تا 64 سال کشور از یک اختلال روانپزشکی رنج می‌برند، یعنی از هر چهار نفر در این گروه سنی یک نفر دچار یکی از اختلالات روانپزشکی است، اما این به معنای آن نیست که نسبت به کشورهای دیگر در وضعیت نامناسبی قرار داریم، بلکه درحال حاضر همین آمار در آمریکا 26 درصد است و در برخی کشورها بیشتر است.

او با بیان اینکه ممکن است افراد به دلیل عدم آگاهی از نوع بیماری یا اختلالی که دارند، برای پیگیری اختلال خود به پزشک مراجعه نکنند، عنوان کرد: در بسیاری مواقع نیز مردم به دلیل انگ بیماری روانی مشکلات خود را پنهان کرده و به روانپزشک مراجعه نمی‌کنند.

اسدی بر افزایش سطح سواد سلامت روان مردم جامعه تاکید کرد و گفت: رسانه‌های جمعی، مراکز علمی و دانشگاهها باید روی این موضوع کار کنند، زیرا تا زمانی که سطح سواد سلامت روان مردم به حد مطلوب نرسد، با مشکلاتی از قبیل عدم مراجعه مردم به روانپزشک و روانشناس و همچنین ترس از انگ روانی مواجه هستیم.

او با بیان اینکه سطح سواد سلامت روان مردم مطلوب نیست، بر افزایش سواد سلامت مردم تاکید کرد و گفت: با وجود کارشناسان سلامت روان که بعداز طرح تحول سلامت، در حال فعالیت هستند، این مهم درحال بهبود است.

اسدی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های دفتر سلامت روان وزارت بهداشت افزایش سطح سواد سلامت روان مردم است، گفت: با وجود کارشناسان سلامت روان که بعداز طرح تحول سلامت در نظام سلامت در حال فعالیت هستند، این مهم در حال بهبود است، چراکه یکی از وظایف این کارشناسان آموزش جمعیت عمومی است، اما نباید انتظار داشت که این اتفاق به سرعت به وقوع بپیوندد، چراکه نقش رسانه‌های عمومی و صدا و سیما از اهمیت بسزایی برخوردار است، اینکه مردم آموزش‌های سلامت روان را دریافت کنند و در رسانه‌ها خلاف آن به مردم منتقل شود، تناقض ایجاد می‌کند. لذا فیلم‌ها و برنامه‌هایی که از دریچه صدا و سیما نمایش داده می‌شود، نیازمند توجه جدی است.

۴۲۲۳۸

کد خبر 769609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  0 0
  بنظرم آمار بدتر از اینهاست. اگر تعریف عمومی اختلال روانی از جمله افسردگی و استرس و اضطراب و ... را در کنار سایر بیماریها و اختلالات در نظر بگیرید جمعیت قابل توجه و بلکه اکثریت دچار هستند.
 • بی نام A1 ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  0 0
  شده‌ایم کشور آمارها. و هنر تمام مدیران ما شده آمار دادن؛ آن هم آمارهایی که معلوم نیست چقدر صحیح باشند. خبرنگارهای ما هم شده‌اند ضبط صوت و منتقل کننده. هیچ‌کسی نمی‌پرسد خب چه کرده‌اید؟ گویا باید یک کمپین نه به آمار راه انداخت، تا معلوم شود مدیران ما دیگر حتی یک جلسه مطبوعاتی نمی‌توانند برگزار کنند.
 • بی نام A1 ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  0 0
  شما را به خدا لطفاً دیگر از برنامه‌ها ننوسید؛ برنامه‌هایی که فقط برای طرح کردن مدیران به درد می خورند. فقط و فقط از کارهای انجام شده بنویسید. ما کم کم به مردمی تبدیل شده‌ایم که فقط حرف می‌زنند.
 • بی نام IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
  0 0
  به نظز من حداقل 70 میلیون نفر ادم مشکل دار در جامعه داریم وضع جامعه خیلی خرابه