۰ نفر
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۱

ایرنا نوشت: رئیس انجمن گفتاردرمانی گفت: حدود یک درصد ایرانی‌ها گرفتار ناروانی گفتار (لکنت) هستند که این آمار در کودکان به پنج تا هفت درصد می‌رسد.

 

دکتر علی قربانی با بیان اینکه ناروانی گفتار در کودکان سه تا پنج سال می‌تواند طبیعی باشد، افزود: ترساندن کودک، تب و تشنج می‌تواند سبب ماندگاری این مشکل شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: ناروانی گفتار می‌تواند سبب عدم ارتباط، تمسخر و پیامدهای رفتاری باشد؛ بنابراین پیشگیری‌های اولیه، ثانویه و درمان این مسئله حائز اهمیت است.

قربانی اضافه کرد: برخی از کودکان قبل از دوران مدرسه گرفتار اختلالات تولید صدا هستند و یا به‌اصطلاح نوک زبانی حرف می‌زنند و برخی کلمه‌ها را به‌درستی ادا نمی‌کنند؛ درصورتی‌که این مشکل در آن‌ها برطرف نشود، در دوران مدرسه در دیکته نویسی و رونویسی دچار مشکل خواهند داشت که می‌توان با آموزش و گفتاردرمانی مانع افت تحصیلی آن‌ها شد.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن گفتاردرمانی اظهار کرد: کودکان نارس به دلیل اختلالات تغذیه‌ای ممکن است دچار اختلال در عملکرد اندام‌های گویایی همچون زبان دهان و حلق شوند و این مسئله برای آن‌ها مشکلات گفتاری ایجاد کند که می‌توان با گفتاردرمانی در راستای رفع مشکل آن‌ها اقدام کرد.

وی خاطرنشان کرد: بزرگ‌سالان نیز می‌توانند مبتلابه اختلالات صوت ناشی از گرفتگی صدا یا خشن بودن صدا باشند به‌طوری‌که زنان صدای کلفت و مردانه و مردان صدای زنانه داشته باشند که با گفتاردرمانی می‌توان به آن‌ها آموزش‌های لازم را ارائه داد تا حنجره‌ آن‌ها آسیب نبیند.

رئیس انجمن گفتاردرمانی اضافه کرد: راهکارهای درمانی مبتنی بر آموزش است و بر این اساس فرد می‌تواند بهبود یابد و اندام‌های گویایی یا گفتاری‌اش خوب عمل کند؛ همچنین گفتاردرمانی کمک می‌کند که فرد مهارت‌های دریافتی بهتری داشته باشد.

قربانی با اشاره به اینکه گاهی نیاز به مداخلات بیشتری اعم از دست‌کاری اندام‌های گویایی توسط درمانگر داریم، گفت: این اقدام شامل جراحی نیست و فرد درمانگر با دست یا قاشقک اندام گویایی را دست‌کاری می‌کند تا عملکرد آن بهتر شود.

وی بیان داشت: کودکان دچار شکاف کام، کسانی که مراحل رشد کندتری دارند یا دچار آسیب‌های عصبی و مسائل رفتاری هستند، ممکن است با مشکلات گفتاری همراه شوند که اقدامات پزشکی و دارویی توسط متخصصان مربوطه برای آن‌ها صورت می‌گیرد و در کنار این مسئله اختلالات گفتاری فرد هم با آموزش گفتار درمان کاهش و درمان می‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: گفتار جنبه‌های مختلف بیوشیمیایی عصب‌شناختی، ساختمانی، حسی و حرکتی فیزیولوژیکی و یادگیری دارد و این پایه‌هایی است که بر اساس آن گفتار را یاد بگیریم.

شانزدهمین همایش گفتاردرمانی ایران از 20 تا 21 اردیبهشت‌ماه جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی تالار امام علی (ع) برگزار می‌شود.

 

 

 

5656

 

کد خبر 773556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =