سوء‌استفاده جنسی، جایزه نوبل ادبیات را لغو کرد

ایسنا نوشت: آکادمی نوبل تصمیم گرفت به دلیل حواشی مربوط به رسوایی اخلاقی، برای اولین‌بار در ۷۵ سال اخیر، جایزه نوبل ادبیات را برگزار نکند.

به گزارش گاردین، هیئت داوران مخفی جایزه نوبل که مسئولیت انتخاب برنده مهمترین جایزه ادبیات سال جهان را بر عهده دارد در سال ۲۰۱۸ هیچ برنده‌ای در رشته ادبیات معرفی نخواهد کرد و به جای آن در سال آینده میلادی دو برنده نوبل ادبیات معرفی خواهند شد.

این تصمیم پس از ماجرای رسوایی اخلاقی ژان کلود آرنالت، همسر کاترین فروستنسون، عضو آکادمی نوبل گرفته شد که در ماه نوامبر سال گذشته با شکایت ۱۸ زن به اتهام سوء‌استفاده جنسی روبه‌رو شد.

پس از انتشار این اخبار، کاترین فروستنسون نیز از آکادمی نوبل کنار گذاشته شد و سارا دنیوس رئیس آکادمی نوبل در واکنش به این اتفاق‌ها از کار خود استعفا کرد.

همچنین چند نفر از اعضای آکادمی نوبل در اعترض به اخراج کاترین فروستنسون صندلی خود را خالی گذاشتند تا تعداد اعضای کمیته نوبل ادبیات از ۱۸ نفر به ۱۱ نفر کاهش یابد.

کارل هنریک هلدین، رئیس هیئت‌مدیره اکادمی نوبل در این‌باره توضیح داد: «بحران در آکادمی تاثیرات منفی روی جایزه نوبل گذاشته است. این تصمیم نشان از وخامت اوضاع دارد اما از اعتبار طولانی‌مدت جایزه نوبل حفاظت می‌کند. هیچ‌یک از این اتفاقات، اعطای جایزه در سایر رشته‌های جایزه نوبل ۲۰۱۸ را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. بنیاد نوبل انتظار دارد این آکادمی تمام تلاش خود را برای احیا و ترمیم اعتبار نوبل به کار گیرد و امیدواریم در آینده اعضا نگاهی بازتر به جهان بیرون داشته باشند.»

جایزه نوبل ادبیات از زمان آغاز به کار از سال ۱۹۰۱، تنها شش بار اعطا نشده بود که هیچ‌یک تحت تاثیر رسوایی اخلاقی نبوده است؛ در سال‌های ۱۹۱۴، ۱۹۱۸، ۱۹۳۵، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱، ۱۹۴۲ و ۱۹۴۳ این جایزه به دلیل جنگ و بحران‌های سیاسی اعطا نشد.

اعتبار جایزه نوبل ادبیات که چهره‌های نامداری برندگان آن بوده‌اند در سال ۲۰۱۶ نیز به چالش کشیده شد؛ زمانی که باب دیلن، موسیقیدان آمریکایی به عنوان برنده نهایی انتخاب شد و با این انتخاب جایزه مورد انتقاد قرار گرفت.

5757

کد خبر 774360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =