مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شب گذشته پس از مذاکرات بروکسل در نشت خبری شرکت کرد و اعلام کرد مصمم به حفظ برجام است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  موگرینی اظهار داشت وزرای خارجه آلمان، انگلیس، فرانسه و جمهوری اسلامی ایران امروز در دو نشست جداگانه شرکت کرده و تعهدات خود بر اساس برجام را یادآوری کردند، تعهدی که به اتفاق آراء توسط شورای امنیت سازمان ملل و تحت قطعنامه شماره 2331 تصویب شده است.

وی افزود که این نشست در ادامه خروج آمریکا از برجام برگزار شد و همه شرکت کنندگان از بابت خروج ایالات متحده اظهار تاسف کرده و پذیرفتند که عادی سازی روابط اقتصادی با ایران و رفع تحریم ها بخشی ساختاری (جدایی ناپذیر) از معاهده اتمی است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود که به همراه ایران و سه کشور اروپایی بر روی تعهد های مشترک تاکید و بر ادامه گفتگوها و تعمیق آنها توافق شده است.

موگرینی گفت: گفت وگوها در مرحله کارشناسی برای یافتن راه حل های عملی ادامه خواهد یافت.

وی به موارد مورد بررسی و اقدامِ مطرح شده دراین نشست را به این شرح نام برد:
۱- حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران
۲- ادامه صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران
۳- نقل و انتقال کارآمد بانکی با ایران
۴- ادامه حمل و نقل هوایی، جاده ای، دریایی و ریلی با ایران
۵- تمهیداتی برای ارائه اعتبار صادراتی و سایر خدمات مالی و بیمه ای به منظور تسهیل همکاری های مالی از جمله حمایت از سرمایه‌گذاری
۶- قدم برداشتن در جهت توسعه دادن همکاری ها و یادداشتهای تفاهم بین شرکت های ایرانی و اروپایی
۷- سرمایه گذاری بیشتر در ایران با حمایت از منافع عملگرهای اروپایی
۸- گسترش فضای شفاف تجارت و کسب و کار در ایران

موگرینی با تاکید بر ادامه مشاوره های گسترده در همه زمینه ها اظهار داشت که هفته آینده نشست دیگری در وین و در سطح قائم مقامان وزرای خارجه برگزار خواهد شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جلسه امشب را در زمینه توافق بر روی مجموعه ای از عملکردهای مشترک مثبت و مفید ارزیابی کرد.

وی اظهار داشت که روز چهارشنبه علاوه بر ارائه گزارش به کمیسیون اروپا و تلاش برای تصمیم گیری در سطح این کمیسیون گزارشی نیز به اجلاس سران 28 کشور عضو اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت که فهرست هشتگانه یاد شده در واقع لیست مسائلی است که در این نشست مطرح شده اند و قرار شده که در سطح کارشناسی برای یافتن راه حل های عملی مورد بررسی قرار گیرند.
وی اطمینان داد که در روزهای آینده گزارشهای فنی در سطح کارشناسان در مورد این راه حل ها ارائه خواهد شد.

52310

 

کد خبر 777262

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =